Kobiecy Futbol
Image default
Ekstraliga Kobiecy futbol Newsy Polska

Prezes KKP Bydgoszcz, Szymon Kowalik – „Sytuacja jest katastrofalna”

Pandemia koronawirusa dotknęła wszystkie piłkarskie kluby w naszym kraju. Nie ma możliwości prowadzenia wspólnych treningów, a rozgrywki zostały zawieszone co najmniej do końca kwietnia. O obecnej kondycji KKP Rem Marco Bydgoszcz w rozmowie z „Gazetą Pomorską” opowiedział prezes klubu, Szymon Kowalik.

Co tu dużo mówić, sytuacja jest katastrofalna. Nikt nie był na to co się dzieje przygotowany, sport umarł w zasadzie w dwa tygodnie. Żyliśmy z dnia na dzień, teraz wszystko zeszło na dalszy plan, bo najważniejsze jest zdrowie. Nie chciałbym siać paniki, ale z drugiej strony chcę być szczery wobec zarządu, trenerów, zawodniczek i kibiców. Kilku sponsorów zawiesiło płatności. Jeśli nie wrócimy do treningów, licząc od lutego do czerwca, jest to kwota około 70-80 tysięcy złotych. To dla nas bardzo duże pieniądze. Staraliśmy się być profesjonalnym klubem, mamy podpisanych 20 kontraktów. Jeśli rozgrywki nie zostaną wznowione to od marca do czerwca zostajemy z kontraktami, szukamy oszczędności gdzie się da. Wypowiedzieliśmy w tej chwili umowy na cztery mieszkania. Zawodniczki wyszły z propozycją redukcji kontraktów, za co im bardzo dziękuję, z tego względu że ich kontrakty to nie jest bajka Disneya, tylko bardzo małe kwoty. To dopiero część naszego planu redukcji kosztów, ale żeby nie zamknąć klubu potrzeba jeszcze dużo pracy. W miesiąc dostaliśmy bolesnego „kopa” od wirusa i takiego bólu głowy jak teraz nie miałem nawet w 2016 roku po spadku z Ekstraligi, kiedy klub był zadłużony na 100 tysięcy złotych i musieliśmy sprzedawać zawodniczki – szczerze wyznał prezes przedostatniego zespołu Ekstraligi.

Aktualnie, po 12 rozegranych meczach KKP znajduje się w strefie spadkowej, z zaledwie czterema punktami na koncie. Rundę wiosenną ekipa z Bydgoszczy rozpoczęła od pechowej porażki 0:1 z AZS Wrocław, kiedy przez ostatni kwadrans podopieczne trenera Adama Górala musiały grać w dziesiątkę po czerwonej kartce Yulii Karplyuk i dopiero w ostatnich minutach straciły bramkę. Znacznie lepiej tej drużynie wiedzie się w Pucharze Polski, gdzie bydgoszczanki doszły aż do półfinału, w którym ich rywalkami będą zawodniczki Czarnych Sosnowiec. Prezes KKP Rem Marco Bydgoszcz odniósł się również do programu pomocowego ogłoszonego niedawno przez Polski Związek Piłki Nożnej.

W tym trudnym czasie każda pomoc jest na wagę złota, ale jeśli chodzi o piłkę męską a kobiecą, to widać przepaść. Poza tym jest ona od sezonu 2020/2021 i trzeba sobie zadać pytanie, czy kobiece kluby do tego czasu dotrwają. Tak jak wspomniałem, my zostajemy w tej chwili z kontraktami, czyli stałymi kosztami, od marca do czerwca trzeba te kontrakty realizować. To są duże pieniądze, a sponsorzy się wycofują, przewidujemy brak funduszy klubu w granicach 80-100 tysięcy złotych. Jeśli spojrzeć na ogłoszone wsparcie piłki kobiecej, to większość z tych rzeczy wskazanych w planie pomocowym została wdrożona w 2019 roku. Patrząc na mój zespół, na dzień dzisiejszy Ekstraligowy, widzimy dofinansowanie 100 tysięcy złotych. Według planu z 2019 mieliśmy otrzymać 50 tysięcy, więc ładnie to wygląda na papierze, ale to jest tylko dołożone kolejne 50 tysięcy, a nie dodatkowe 100 tysięcy. Tak więc ten obraz jest nieco zamazany i ja jako człowiek będący w tym 14 lat liczyłem, że będzie nieco więcej, można było to lepiej rozłożyć. Można było wspomóc kobiece zespoły już w tym sezonie, jak będzie to miało miejsce w męskiej piłce, gdzie kluby do IV ligi dostaną wsparcie solidarnościowe, choćby z Pro Junior System. Nie są to wielkie kwoty, ale w tym momencie każde pieniądze są na wagę złota – powiedział „Gazecie Pomorskiej” prezes Szymon Kowalik.

Szczegóły pakietu pomocowego PZPN przedstawialiśmy pod koniec marca TUTAJ.

 

fot. Ziółkowski Fotografia Sportowa

Może Cię również zainteresować

UEFA ma plan na dokończenie europejskich pucharów

Mariusz

Puchar Polski w futsalu: Awans AZS Uniwersytetu Śląskiego po karnych

Mariusz

[WIDEO] Zobacz bramkę Małgorzaty Mesjasz

Mariusz

Skomentuj