El. Mistrzostw Europy: Irlandia wciąż z szansami na awans, Bośnia systematycznie punktuje

Dzisiaj odbyły się trzy mecze w ramach eliminacji Mistrzostw Europy. Swoje szanse na możliwy awans zwiększyła Irlandia, która skromnie pokonała Grecję. Fatalnie w międzynarodowych spotkaniach o punkty prezentują się natomiast Gruzinki, które po rozegraniu sześciu spotkań wciąż nie mają na swoim koncie żadnego punktu.

Konsekwentnie w kwalifikacjach punktują Bośniaczki. Nikt nie oczekuje od nich awansu, biorąc pod uwagę, że w grupie mają reprezentacje Włoch i Danii, jednak prócz porażek z tymi kadrami, piłkarki z Bałkanów wygrały wszystkie cztery pozostałe mecze. Ten czwarty triumf zawodniczki z Bośni i Hercegowiny zanotowały dzisiaj, skromnie pokonując Izrael.

Autorką jedynego gola została zawodniczka Bayeru Leverkusen, Milena Nikolic. Asystę przy jej golu zanotowała bramkarka gospodyń tego starcia – Envera Hasanbegović. Bośnia aktualnie po sześciu rozegranych meczach plasuje się na trzecim miejscu w tabeli grupy B. Przed nią znajdują się jedynie wciąż niepokonane w eliminacjach znacznie silniejsze reprezentantki Włoch i Danii. Izrael natomiast w kwalifikacjach do EURO 2021 bardzo zawodzi. W pięciu meczach kadrze tej udało się zdobyć tylko jeden punkt.

Eliminacje Mistrzostw Europy – Grupa B
Bośnia i Hercegowina – Izrael 1:0 (0:0)
Nikolic 64’

Żółte kartki: Dijaković, Hamzic, Kapetanović (wszystkie – Bośnia i Hercegowina)

Lepszy od Izraelek dorobek w eliminacjach ma nawet obecnie Malta, która dzisiaj zdołała pokonać czerwoną latarnię tej grupy – Gruzję. W 18. minucie zawodniczkom z niewielkiej wyspy na Morzu Śródziemnym prowadzenie zapewniła zawodniczka aktualnego lidera ligi holenderskiej, Rachel Cuschieri. Piłkarce PSV asystowała Haley Bugeja, która w starciu z Gruzją sama także wpisała się na listę strzelczyń na początku pierwszej połowy.

Przyjezdne stać było tylko na jedną bramkę, której autorką została Khatia Tchkonia. Jest to dopiero drugi gol Gruzji w trwających eliminacjach. Kadra ta w sześciu rozegranych meczach straciła natomiast aż 32 gole. Gruzinki zamykają stawkę grupy B z zerowym dorobkiem, natomiast Malta dzięki dzisiejszemu triumfowi awansowała na czwarte miejsce, mając na koncie 4 „oczka”.

Malta – Gruzja 2:1 (1:0)
Cuschieri 18’, Bugeja 47’ – Tchkonia 77’

Reprezentacja Irlandii po dzisiejszej wygranej przedłużyła swoje szanse na awans do Mistrzostw Europy. Wyspiarki mierzyły się po raz drugi w tych eliminacjach z Grecją, tym razem ustrzegając się utraty punktów. W listopadzie bowiem Greczynki strzeliły swoim rywalkom gola w 93. minucie, doprowadzając do remisu 1:1. W meczu rozegranym w Dublinie kibice oglądali tylko jednego gola. Trzy punkty Irlandkom zapewniła klubowa koleżanka Agnieszki Winczo i Patrycji Balcerzak z SC Sand, Diane Caldwell.

Irlandia jest obecnie wiceliderem grupy I, tuż za niedoścignionymi Niemkami, które nawet nie straciły jeszcze bramki. Zawodniczkom z Wysp udało się wywalczyć 10 punktów w czterech rozegranych meczach. W najbliższą środę rozegrają ona kolejny mecz eliminacyjny, tym razem z reprezentacją Czarnogóry, w której wystąpić może piłkarka GKS-u Katowice, Nadja Stanović.