fbpx

Kolejna kobieta trenerką męskiego klubu, poprowadzi polskiego piłkarza

Za naszą zachodnią granicą nie boją się podejmować niepopularnych decyzji. Tak właśnie można określić fakt, iż nową trenerką męskiego Sportfreunde Lotte została kobieta – Imke Wübbenhorst.

31-letnia była pomocniczka w przeszłości już raz była na ustach kibiców piłkarskich, kiedy prowadząc kobiecy BV Cloppenburg, w grudniu 2018 powierzono jej stery męskiego zespołu tego klubu. Jej premierowe podejście do pracy pierwszego trenera w klubie grającym w Oberlidze okazało się jednak bardzo nieudane. W 12 meczach Cloppenburg wiosną poprzedniego sezonu zanotował tylko 1 zwycięstwo, 4 remisy i aż 7 porażek i spadł na szósty poziom rozgrywkowy w Niemczech. Z końcem rozgrywek pożegnano się więc z Wübbenhorst.

Niemka następnie szkoliła swoje umiejętności w klubach z czołowych lig Europy – w niemieckim RB Lipsk, holenderskim Heraclesie Almelo oraz angielskim West Ham United. Pierwsze niepowodzenie w samodzielnej pracy z mężczyznami nie przeszkodziło jej jednak w znalezieniu kolejnego pracodawcy i to na jeszcze wyższym poziomie. Wübbenhorst w ostatni piątek oficjalnie została zaprezentowana jako nowa trenerka Sportfreunde Lotte, z którym związała się umową do końca czerwca 2022 roku. Tym samym 31-latka została drugą kobietą w historii, która poprowadzi zespół na szczeblu Regionalligi, czyli czwartym poziomie rozgrywkowym za naszą zachodnią granicą. Pierwszą była legendarna Inka Grings. 96-krotna reprezentantka Niemiec w kwietniu ubiegłego roku objęła SV Straelen. Nie zdołała go utrzymać w Regionallidze, jednak klub postanowił zostawić ją na stanowisku i na pewno tej decyzji nie żałował. Obecnie zespół prowadzony przez byłą napastniczkę jest bowiem liderem swojej grupy Oberligi ze znakomitym bilansem 20 zwycięstw, 1 remisu i tylko 1 porażki w 22 meczach i ma wielkie szanse na szybki powrót do czwartej ligi.

Nowi podopieczni Imke Wübbenhorst plasują się natomiast w środku tabeli Regionalligi West. Lotte zajmuje 10. miejsce w bilansem 9-4-9 po 22 spotkaniach. Zmiana na stanowisku trenera została spowodowana tam faktem, iż dotychczasowy opiekun czwartoligowca, Ismail Atalan postanowił skorzystać z oferty grającego w trzeciej lidze Hallescher FC. Jeśli rozgrywki na niższych poziomach w Niemczech zostaną wznowione, lub sezon zakończy się z uznaniem obecnych wyników, kluby Wübbenhorst i Grings (po awansie) najprawdopodobniej zostaną przyporządkowane do tej samej grupy czwartej ligi i panie będą miały okazję skonfrontować się w bezpośrednim meczu.

Piłkarzem Sportfreunde Lotte jest między innymi Polak, Jarosław Lindner. Urodzony w Gdańsku doświadczony skrzydłowy w tym sezonie rozegrał 21 ligowe mecze, w których strzelił 2 bramki i zanotował 4 asysty.

 

fot. sf-lotte.de

Other Articles

FrancjaNewsyNiemcyPolki za granicąZagranica
EkstraligaI ligaNewsyNiższe ligiPolska

Leave a Reply