Kontynentalnych rozstrzygnięć ciąg dalszy – Corinthians mistrzem Ameryki Południowej!

Przed kilkoma dniami mogliśmy oglądać finał Afrykańskiej Ligi Mistrzyń, gdzie triumfowały piłkarki Mamelodi Sundowns. Dzisiejszej nocy poznaliśmy natomiast inne kontynentalne mistrzynie klubowe. Południowoamerykańskie Copa Libertadores Femenina wygrała ekipa SC Corinthians Paulista, która w pojedynku finałowym wygrała z Independiente Santa Fe 2:0.

Starcie finałowe rozpoczęło się o północy czasu polskiego. Areną finału południowoamerykańskiego odpowiednika Ligi Mistrzyń był Estadio Gran Parque Central znajdujący się w stolicy Urugwaju, Montevideo. Zarówno Corinthians, jak i Independiente przystępowały do finału jako mistrzynie odpowiednio Brazylii i Kolumbii z sezonu 2020. Co ciekawe, w obecnych rozgrywkach, klub z Santa Fe stracił tytuł mistrzowski na rzecz Deportivo Cali, z którym we wrześniu przegrał finałowy dwumecz 3:6. Corinthians natomiast o krajowe mistrzostwo sezonu 2021 dopiero zagra, a ich rywalkami będą piłkarki São Paulo.

Mecz o złoto Copa Libertadores Femenina rozpoczął się od ataków obecnych wicemistrzyń Kolumbii. Już w 2. minucie Liana Salazar huknęła z dystansu, lecz trafiła zaledwie w poprzeczkę, czego nie udało się dobić dzięki dobrej postawie Kemelli Trugilho. Bramkarka klubu z São Paulo ponownie interweniować musiała sześć minut później po strzale Fany Gauto. Niewykorzystane sytuacje zemściły się bardzo szybko, bowiem chwilę później Corinthians wyprowadziło kontratak, który zakończył się golem Adriany Leal da Silva, znanej jako Maga. Kolumbijki próbowały stwarzać sobie szanse, a najlepszą okazję do wyrównania wyniku w pierwszej połowie zmarnowała Joemar Guarecuco. Reprezentantka Wenezueli po błędzie defensywy rywalek, zza pola karnego oddała strzał do niemal pustej bramki, lecz piłka o kilkadziesiąt centymetrów minęła słupek. Jeszcze przed przerwą Brazylijki ponownie pokazały lepszą skuteczność. Tym razem na listę strzelczyń wpisała się Gabi Portilho i jak się później okazało, ustaliła tym samym wynik na 2:0 dla klubu z São Paulo, bowiem po przerwie rezultat nie uległ zmianie.

Piłkarki Corinthians odzyskały tym samym tytuł najlepszego klubu Ameryki Południowej, który poprzednio wywalczyły w 2019 roku. Trzecie miejsce w zakończonej właśnie edycji Copa Libertadores Femenina zajęły natomiast mistrzynie z 2020 roku – Associação Ferroviária de Esportes. W starciu o brąz Brazylijki pokonały po rzutach karnych urugwajski Nacional Montevideo.