fot. uefa.com

Mistrz i wicemistrz Polski zagrają w europejskich pucharach w sezonie 2025/2026?

Od sezonu 2025/2026 Liga Mistrzyń zmieni format, a po raz pierwszy kluby rywalizować będą w nowych rozgrywkach europejskich. Od tego ile polskich drużyn zobaczymy na arenie międzynarodowej, wpływ ma ranking krajowy. Ilu polskich przedstawicieli zobaczymy w Lidze Mistrzyń kobie w sezonie 2025/2025? Czy w nowych rozgrywkach wystąpi klub z Polski?

Reklama

Mistrz i wicemistrz Polski zagrają w europejskich pucharach w sezonie 2025/2026?

Przypomnijmy, że od nadchodzącego sezonu w rundzie zasadniczej Ligi Mistrzyń weźmie udział 18, a nie jak dotychczas 16 zespołów. Rywalizacja przebiegać będzie tak jak w rozgrywkach mężczyzn – wszystkie kluby znajdą się w jednej tabeli i rozegrają sześć spotkań (3 u siebie i 3 na wyjeździe). Zespoły, które zajmą na koniec fazy grupowej miejsca 1-4 awansują do ćwierćfinałów, drużyny sklasyfikowane na miejscach 5-12 rozegrają mecze play-off o awans do 1/4 finału, a drużyny z lokat 13-18 pożegnają się z rozgrywkami.

Liga Mistrzyń kobiet  2025/2026

W nowym formacie Ligi Mistrzyń kraje, które zostaną sklasyfikowane na miejscach 1-6 będą miały trzech swoich przedstawicieli. Udział w fazie grupowej w nadchodzącym sezonie zapewniony mają mistrzowie trzech najwyżej sklasyfikowanych związków, oraz wicemistrzowie krajów z pierwszego i drugiego miejsca. W tej fazie zobaczymy również mistrzów z lig, które zajmują w rankingu miejsca 3-6.

W pierwszej rundzie kwalifikacyjnej rywalizować będą drużyny z krajów, które zostały sklasyfikowane na miejscach 7-28 (ścieżka mistrzowska), oraz 29-52 (ścieżka ligowa). Na tym etapie rywalizacji drużyny rywalizować będą w miniturniejach (półfinał, mecz o trzecie miejsce i finał).

Do drużyn, które przebrną pierwszą rundę kwalifikacji, dołączą drużyny, które zajęły trzecie miejsca w ligach z miejsc miejsca 1-3, oraz wicemistrzowie z krajów (3-5). W rywalizacji wystąpią kluby, które w swoich ligach zajęły trzecie miejsca (4-7 w rankingu krajowym) oraz wicemistrzowie krajów z pozycji 6-17. Kraje sklasyfikowane na miejscach 8-51 będą miały po jednym swoim przedstawicielu.

Ilu przedstawicieli będą miały kraje w rozgrywkach Ligi Mistrzyń kobiet 2025/2026?

1 – 2  – (Francja, Hiszpania) – 2 GR *, 1 KW **.
3 – 6 –  (Niemcy, Anglia, Włochy, Portugalia) – 1 GR, 2 KW
7 – (Szwecja) – 3 KW
8 – 17  – (Norwegia, Austria, Holandia, Czechy, Ukraina, Dania, Szwajcaria, Albania, Szwajcaria, Cypr) – 2 KW
18 – 51  – (Islandia, Serbia, Białoruś, Belgia, Słowenia, Chorwacja, Rumunia, Bośnia i Hercegowina, Kazachstan, Turcja, Finlandia, Grecja, Litwa, Węgry, POLSKA, Gruzja, Irlandia, Malta, Luksemburg, Izrael, Bułgaria, Kosowo, Czarnogóra. Słowacja, Irlandia Północna, Macedonia Północna, Mołdawia, Łotwa, Wyspy Owcze, Walia, Estonia, Armenia, Azerbejdżan – 1 KW

* – liczba zespołów w fazie grupowej Ligi Mistrzyń.
** – liczba zespołów w kwalifikacjach

Nowe rozgrywki pucharowe kobiet od sezonu 2025/2026

Polska po słabych występach polskich zespołów w rozgrywkach Ligi Mistrzyń w trzech poprzednich sezonach (odpadały w 1 rundzie kwalifikacji) sklasyfikowana jest na 32. miejscu ze współczynnikiem wynoszącym 9.000. Niestety w tym sezonie nie poprawimy swojego współczynnika (1.500) i zakończymy sezon 2024/2025 na odległej 32. lokacie.

Czy pozwoli ona wystawić swojego przedstawiciela w nowych rozgrywkach? Odpowiedź brzmi – NIE. 

W drugich rozgrywkach klubowych wezmą udział zespoły, które zajęły trzecie miejsca w ligach sklasyfikowanych na miejscach 8 – 13 (Norwegia, Austria, Holandia, Czechy, Ukraina, Dania). Zapewniony udział w rozgrywkach mają również wicemistrzowie z krajów, które zajmują w rankingu krajowym miejsca 18-24 (Islandia, Serbia, Białoruś, Belgia, Słowenia, Chorwacja, Rumunia). W rozgrywkach wystąpią również drużyny, które zostały wyeliminowane z rozgrywek Ligi Mistrzyń.

Reklama
Opublikowano: 16.11.24

Polecamy