Mistrzostwa CONCACAF U-20: Pierwsza “dwucyfrówka”, kolejna wpadka Kanady i klęska Gwatemali

Koniec fazy grupowej mistrzostw CONCACAF U-20 coraz bliżej. Znamy już rozstrzygnięcia w grupach C i E, z których awans do 1/8 finału zapewniły sobie reprezentacje Stanów Zjednoczonych, Dominikany, Kuby, Jamajki, Kanady i Salwadoru.

Środowa rywalizacja rozpoczęła się od potyczki dwóch najsłabszych zespołów grupy E – Gwatemali i Salwadoru. Te pierwsze mogły zostać jedną z rewelacji turnieju, bowiem do ostatniego grupowego starcia przystępowały niepokonane, po remisach z faworyzowanymi Jamajkami i Kanadyjkami. Wygrana mogła im zatem dać nawet drugie miejsce w stawce i pewny awans do play-offów. Sytuacja w starciu z Salwadorem skomplikowała się podopiecznym Henry’ego Gonzaleza już w 2. minucie, kiedy Samaria Gomez wyprowadziła swoją kadrę na prowadzenie.

Gwatemali wystarczał do awansu nawet remis, jednak minuty upływały, a gola wciąż nie udało się strzelić. Ostatnie chwile tego starcia obie ekipy kończyły w dziesiątkę, bowiem w 87. minucie z boiska zostały usunięte Jenifer Ortiz i Jessica Rosales. Ostatecznie Gwatemalkom nie udało się trafić do siatki, co oznaczało że dzięki wywalczonym w tym starciu trzem punktom, Salwador wyprzedził je w tabeli grupy E i ich kosztem awansował do 1/8. W następnej fazie kadrowiczki Eliasa Ramireza zmierzą się z Dominikaną.

Mistrzostwa CONCACAF U-20 – Grupa E
Gwatemala U-20 – Salwador U-20 0:1 (0:1)
Gomez 2’

Żółte kartki: Ovando – Hernandez, Amaya, Gomez, Jovel
Czerwone kartki: Ortiz 87’ – Rosales 87’

Rywalki Salwadoru w play-offach, Dominikanki zapewniły sobie awans z drugiego miejsca w grupie dzięki bezbramkowemu remisowi z Kubą. Zawodniczki obu drużyn miały w tym pojedynku zwichrowane celowniki, choć trzeba przyznać, że oszczędzały również siły na kolejne etapy turnieju. Kuba bowiem też zapewniła sobie awans, jako trzecia drużyna grupy C. Przed nimi niełatwe zadanie, gdyż w 1/8 zmierzą się z Kanadyjkami.

Mistrzostwa CONCACAF U-20 – Grupa C
Dominikana U-20 – Kuba U-20 0:0

Kanada to zresztą największe rozczarowanie fazy grupowej całych mistrzostw. Zawodniczki, które przed dwoma laty były bliskie zdobycia medalu, w trwającym turnieju zdobyły zaledwie 4 punkty na 9 możliwych. W środę doznały pierwszej porażki – lepsze od nich okazały się Jamajki. Był to mecz na szczycie grupy E i tylko od niego zależało, kto zajmie pierwsze miejsce. „Reggae Girls” wyszły na prowadzenie w 20. minucie za sprawą gola swojej kapitan, 17-letniej Jody Brown.

Skromne prowadzenie Jamajki, mimo prób ataków Kanadyjek, trwało przez godzinę gry. W 80. Minucie bowiem na 0:2 strzeliła Lacey Murray. Próbujące odmienić losy meczu piłkarki spod znaku klonowego liścia, otworzyły się jeszcze bardziej, co bezlitośnie wykorzystały ich rywalki. Kontratak bramką zwieńczyła Marlee Fray i było już pewne, że to Jamajki okazały się najlepsze w grupie E. Kanada honorowego gola zdobyła w doliczonym czasie. Na listę strzelczyń wpisała się Tanya Boychuk. Zawodniczki z ojczyzny muzyki reggae dzięki pierwszemu miejscu, trafiły na znacznie niżej notowane rywalki. W 1/8 podejmą one reprezentację Bermudów – drugą ekipę eliminacji do Mistrzostw CONCACAF U-20, która tym starciem dopiero rozpocznie rywalizację o medale.

Kanada U-20 – Jamajka U-20 1:3 (0:1)
Boychuk 90+1’ – Brown 20’, Murray 80’, Fray 89’

Prawdziwy strzelecki festiwal urządzają sobie na boiskach Dominikany reprezentantki Stanów Zjednoczonych, które fazę grupową zakończyły z kompletem zwycięstw i imponującymi 24 strzelonymi golami przy żadnej straconej. W swoim trzecim meczu turnieju Amerykanki mierzyły się z najsłabszym w grupie Hondurasem i już do przerwy prowadziły 7:0! Pierwsze dwa gole autorstwa Trinity Rodman i Shae Holmes padły po dośrodkowaniach z rzutów wolnych, natomiast trzecie trafienie dla USA to efektowne uderzenie Katelyn Duong zza pola karnego. Przy golu z 20. minuty ogromnego pecha miała 15-letnia Linda Reyes. Futbolówka po uderzeniu z dystansu trafiła w słupek, a następnie trafiła w głowę młodej bramkarki Hondurasu i wpadła do siatki. Kolejne trafienie to już jednak ewidentny błąd Reyes, która po dośrodkowaniu Trinity Rodman wypuściła piłkę z rąk, dzięki czemu z najbliższej odległości do siatki wpakowała ją Summer Yates. Już w 33. minucie 15-letnia bramkarka Hondurasu opuściła zresztą boisko, a jej miejsce zajęła obchodząca tego dnia dwudzieste urodziny Isabella Rios. Jej wejście niewiele jednak zmieniło. Solenizantka z czystym kontem wytrzymała zaledwie… kilkadziesiąt sekund. Bez wątpienia najlepszą zawodniczką tego pojedynku była zabójczo skuteczna Trinity Rodman i to ona uderzeniem głową zmieniła rezultat na 6:0. 17-latka została także autorką kolejnego trafienia, które okazało się ostatnim w tej części gry.

Strzelanie w drugiej połowie rozpoczęła Summer Yates, która w 70. minucie skompletowała hat-tricka. Chwilę później Rodman przebiła jej wyczyn, trafiając do siatki w tym meczu po raz czwarty. Ostatniego gola Honduranki wbiły sobie same. Kuriozalnego „samobója” zanotowała Kerlyn Lopez, próbując wybić dośrodkowanie z rzutu rożnego. Rozpędzone Amerykanki w kolejnej fazie staną przed łatwym zadaniem, bowiem ich rywalkami będą reprezentantki Saint Lucia. Honduras pożegnał się natomiast z mistrzostwami, na których młode piłkarki z tego kraju strzeliły zaledwie jednego gola, tracąc przy tym aż 24.

Stany Zjednoczone U-20 – Honduras U-20 11:0 (7:0)
Rodman 14’, 34’, 37’, 71’, Holmes 17’, Duong 18’, Reyes 20’ (s), Yates 29’, 52’, 70’, Lopez 73’ (s)