Paulina Dudek w finale krajowego pucharu, już w najbliższą niedzielę francuski klasyk

Nie bez problemów w finale Pucharu Francji zameldowały się piłkarki Paris Saint-Germain. Zespół Pauliny Dudek w niedzielnym starciu półfinałowym zdołał odrobić straty i pokonać 2:1 Girondins Bordeaux. O triumf w Challenge de France PSG zagra z mistrzyniami kraju, Olympique Lyon.

Jako pierwsze do swojego półfinału przystąpiły zawodniczki OL, które na wyjeździe mierzyły się z Guingamp. W podstawowym składzie gospodyń wybiegły dwie piłkarki znane z polskich boisk – Haley Lucas, która w sezonie 2018/2019 reprezentowała Medyka Konin oraz Jeannette Yango, przed ośmioma laty reprezentująca nieistniejący już zespół 1.FC Katowice.

Lyon przeciwko Guingamp nie zaprezentował skuteczności, jaką mogliśmy obserwować w niedawnych sparingach z Medykiem Konin, Czarnymi Sosnowiec i Górnikiem Łęczna. W pierwszych minutach po stronie mistrzyń Francji oglądaliśmy głównie uderzenia z dystansu, z czym bez problemów radziła sobie kapitan Guingamp, Solène Durand. W 24. minucie świetną okazję do otworzenia wyniku miała Amel Majri, lecz w sytuacji sam na sam ponownie ze swoich obowiązków wywiązała się bramkarka gospodyń. Napór OL trwał, lecz Durand nie dawała się pokonać, także po groźnych uderzeniach Nikity Parris.

Kapitan Guingamp broniła jak w transie aż do 65. minuty. Wtedy ataki mistrzyń Francji wreszcie przyniosły oczekiwany efekt. Po dośrodkowaniu z lewego skrzydła futbolówkę głową między nogami Durand posłała do siatki Parris. Do końcowego gwizdka więcej goli już nie padło i dzięki jednobramkowej wygranej Olympique Lyon zameldował się w finale krajowego pucharu.

Puchar Francji – półfinał
En Avant Guingamp – Olympique Lyon 0:1 (0:0)
Parris 65’

Znacznie mniej jednostronne było drugie starcie półfinałowe, w którym Bordeaux podejmowało PSG. W podstawowym składzie paryżanek wybiegła Paulina Dudek. Mimo początkowych ataków gości, to trzecia siła ligi francuskiej jako pierwsza objęła prowadzenie w 23. minucie po debiutanckim trafieniu pozyskanej niedawno z PSV Eindhoven Katji Snoeijs, dzięki czemu do przerwy “Żyrondystki” cieszyły się skromną przewagą.

Od początku drugiej połowy PSG atakowało, lecz szczęście wciąż było po stronie gospodyń. W 47. minucie piłka po strzale Nadii Nadim z rzutu wolnego trafiła jedynie w słupek, a najszybciej do niej dopadła po chwili Paulina Dudek. Uderzenie reprezentantki Polski instynktownie obroniła jednak Romane Bruneau. Napór ekipy ze stolicy cały czas trwał, co w 55. minucie dało gola wyrównującego. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego celna główka Irene Paredes zmieniła rezultat na 1:1. O sporym szczęściu w 73. minucie mogła mówić Paulina Dudek, której nieporozumienie z Paredes spowodowało, iż piłka znalazła się pod nogami Emelyne Laurent. Strzał piłkarki Bordeaux trafił jednak tylko w słupek i wynik nie uległ zmianie. Bohaterką Paris Saint-Germain została Signe Bruun. Jej gol z 84. minuty ustalił rezultat tego półfinału na 2:1 dla paryżanek, dzięki czemu w wielkim finale zobaczymy starcie dwóch najlepszych francuskich ekip ostatnich lat.

Finał Challenge de France zostanie rozegrany w najbliższą niedzielę, 9 sierpnia o godzinie 21:00 na Stade l’Abbé-Deschamps w Auxerre.

Girondins de Bordeaux – Paris Saint-Germain 1:2 (1:0)