Puchar Polski: Czarni niemal pewni awansu, pierwszoligowiec nie zatrzymał faworyta

Tarnovia Tarnów to jedyny pierwszoligowy klub, któremu udało się dotrzeć do ćwierćfinału Pucharu Polski. Wiele wskazuje na to, że na tym etapie także ich przygoda pucharowa się zakończy, bowiem piłkarki z województwa małopolskiego w pierwszym meczu 1/4 finału przegrały z ekstraligowymi Czarnymi Sosnowiec aż 0:4 (0:1).

Przyjezdne od początku nastawione były przede wszystkim na bronienie własnej bramki, w czym pomóc miało desygnowanie do gry aż pięciu obrończyń. Zgodnie z przewidywaniami to drużyna z Sosnowca dominowała, niemal zamykając rywalki na ich własnej połowie. Aktywna była dzisiaj między innymi najnowsza piłkarka klubu z Zagłębia – Białorusinka Tatsiana Markushevskaya, która w 18. minucie oddała strzał zza pola karnego, jednak nie zdołała zagrozić nim bramkarce gości. Tarnovia próbowała zaatakować chwilę później, jednak została szybko skarcona przez kontratak gospodyń. Wspomniana była reprezentantka Białorusi odebrała futbolówkę, podała ją do Katarzyny Daleszczyk, a kapitan Czarnych wypuściła prawą flanką Paulinę Zawiślak. Ta będąc już w polu karnym doskonale zauważyła wbiegającą Weronikę Zawistowską, lecz jej uderzenie zostało zablokowane. Sosnowiczankom defensywę pierwszoligowca udało się sforsować po raz pierwszy w 31. minucie. Po dużym zamieszaniu podbramkowym Katarzynie Daleszczyk udało się wrzucić piłkę miękko do debiutującej w oficjalnym meczu Tatsiany Markushevskiej, a ta uderzeniem głową z kilku metrów otworzyła wynik tego pojedynku. Jeszcze przed przerwą Katarzyna Daleszczyk mogła także wpisać się na listę strzelczyń, lecz jej uderzenie obroniła Gabriela Piątek. W odpowiedzi Tarnovia mogła zdobyć gola „do szatni”. W jednej z ich niewielu szans, uderzenie Aleksandry Skrzyniarz po świetnym podaniu Agnieszki Derus, znacznie minęło jednak lewy słupek bramki Anny Szymańskiej. Był to jedyny strzał gości w pierwszej połowie. Gospodynie próbowały natomiast aż dziewięciokrotnie. Z sześciu celnych strzałów tylko jeden znalazł drogę do bramki, dzięki czemu zespół z Sosnowca schodził do szatni prowadząc 1:0.

W drugiej połowie na placu gry nie pojawiła się już Karolina Wieczorek, której miejsce zajęła Wiktoria Kuciewicz. To właśnie dopiero co wprowadzona zawodniczka Czarnych mogła na początku drugiej odsłony zaliczyć asystę. Po jej wrzutce z prawego skrzydła strzał oddała Katarzyna Daleszczyk, lecz poradziła sobie z nim Gabriela Piątek. Na pierwsze celne uderzenie w tym pojedynku podopieczne Michała Jarzęba czekały do 54. minuty. Wówczas znowu świetnym podaniem obsłużona została Aleksandra Skrzyniarz, lecz ze swoich obowiązków bezbłędnie wywiązała się Anna Szymańska, pewnie łapiąc futbolówkę. Bez zarzutów w 67. minucie spisała się także Gabriela Piątek, broniąc strzał z dystansu autorstwa Martyny Wiankowskiej. Bramkarka Tarnovii nie miała jednak nic do powiedzenia trzy minuty później, kiedy po dośrodkowaniu z lewej strony Weroniki Zawistowskiej została ponownie pokonana strzałem głową, tym razem przez Martynę Wiankowską. Czas mijał, sosnowiczanki miały pewne prowadzenie 2:0 i wydawało się, że takim rezultatem może zakończyć się ten mecz. Końcówka była jednak zabójcza dla ekipy z Tarnowa. Najpierw po rzucie rożnym, piłkę głową w siatce umieściła w 89. minucie Patrícia Fischerová. W 91. natomiast ponownie dał o sobie znać duet Martyna Wiankowska – Weronika Zawistowska. Wynik na 4:0 ustaliła ta druga, wykorzystując sytuację sam na sam z Gabrielą Piątek.

Szanse Tarnovii przed rewanżem na własnym terenie są zatem raczej iluzoryczne. Pierwszoligowiec i tak może być jednak zadowolony z dojścia aż do 1/4 finału Pucharu Polski, za co otrzyma od PZPN nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych. Drugie ćwierćfinałowe starcie tych ekip odbędzie się w najbliższą środę, 19 lutego o godzinie 13:00.

Puchar Polski Kobiet – Ćwierćfinał (pierwszy mecz)
Czarni Sosnowiec – Tarnovia Tarnów 4:0 (1:0)