W Holandii stawiają na równouprawnienie. Kobiety mogą grać w męskich klubach

Bezprecedensową decyzję podjął Holenderski Związek Piłki Nożnej, który zezwolił na grę kobietom w męskich drużynach seniorskich!

Począwszy od nadchodzącego sezonu 19-letnia Ellen Fokkeman będzie reprezentować barwy holenderskiego VV Foarut występującego na czwartym poziomie rozgrywkowym. KNVB będzie analizowała występy Fokkeman i na tej podstawie podejmie ostateczną decyzję w sprawie zmiany przepisów tak, aby dopuszczały grę kobiet z mężczyznami. Na chwile obecną 19-latka będzie jedyną kobietą w Holandii, która będzie występowała w seniorskiej drużynie wraz z mężczyznami i zostanie objęta programem pilotażowym. Zdaniem Arta Langelera, dyrektora ds. rozwoju piłki nożnej w KNVB dopuszczenie kobiety do gry z panami może być sytuacją bezprecedensową i pokazuje, że Holenderski Związek Piłki Nożnej jest za równouprawnieniem.

Do tej pory w Holandii dziewczyny wraz z mężczyznami mogły grać jedynie na poziomie młodzieżowym.

Gram z tymi chłopakami od momentu, gdy skończyłam pięć lat i było mi przykro gdy wiedziałam, że od przyszłego sezonu nie będę mogła z nimi występować. W Holenderskim Związku Piłki Nożnej mówiono abym grała z chłopakami jak najdłużej, więc tak postanowiłam. To dla mnie spore wyzwanie, a zarazem bardzo ekscytujące. Gdy wraz z klubem złożyliśmy zapytanie do KNVB o możliwość mojej gry w seniorach i otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi moi koledzy zareagowali entuzjastycznie. Nie wiem jak mi pójdzie, ale i tak jestem bardzo szczęśliwa, że mogę uczestniczyć w programie pilotażowym – powiedziała Ellen Fokkeman.

Inne wiadomości

Dodaj komenntarz