
EKSTRAsumowanie: Grot SMS Łódź #6
Czas na ostatnie EKSTRAsumowanie w kończącym się 2024 roku – tym razem bierzemy pod lupę zespół Grot SMS-u Łódź.
Jak niemal co roku, łódzka drużyna doświadczyła utraty ważnych postaci. Tym razem pożegnano się z zawodniczkami, które można uznać za legendy SMS-u: Wiktorią Zieniewicz oraz Nadią Krezyman. Zieniewicz była kluczowa na bokach boiska, gdzie doskonale wspierała ofensywę, w tym egzekwując stałe fragmenty gry; Krezyman natomiast odpowiadała za kreowanie akcji ofensywnych. Dodatkowo, z drużyną pożegnał się dotychczasowy sponsor tytularny TME, a jego miejsce zajął nowy partner – Grot, co skutkowało zmianą nazwy zespołu.
Krzysztof Sędzicki z TV Toya i WP SportoweFakty podsumował minioną rundę w wykonaniu SMS-u w następujących słowach:
– Z jednej strony wydaje mi się, że miejsce poza pierwszą czwórką odzwierciedla sportowy potencjał tej drużyny. Z drugiej jednak w meczach z ekipami z TOP4 naprawdę łodzianki dzielnie się trzymały i przegrywały minimalnie – jak w Katowicach (0:1), Sosnowcu (0:2) grając w dziesiątkę, a z Pogonią w Szczecinie nawet wygrały 1:0. Tyle, że kłopoty zaczynają się w starciach z zespołami z dolnych rejonów tabeli. Remisy z Rekordem Bielsko-Biała czy Stomilankami Olsztyn – jeśli chce się walczyć o coś więcej – nie powinny się przytrafiać.
Trener Marek Chojnacki nie ma łatwego zadania, jeśli chodzi o rotację składem. Ławka rezerwowych jest wąska, a jej większość obsadzają młodsze zawodniczki, które jeszcze potrzebują czasu na zdobycie doświadczenia na najwyższym poziomie.
Za łódzkim zespołem najsłabsza runda, odkąd występują na poziomie Ekstraligi – szóste miejsce na półmetku sezonu i zaledwie 13 zdobytych bramek. Wynik ten jest daleki od oczekiwań i ambicji drużyny, która jeszcze przed dwoma laty sięgnęła po mistrzostwo kraju. Sporym problemem zespołu jest niewątpliwie skuteczność. Najlepsza strzelczyni Łodzianek z poprzedniego sezonu, Karolina Majda, zdaje się być pod formą – w ubiegłych rozgrywkach zdobyła 11 bramek, podczas gdy teraz ma na koncie tylko jedną. Paulina Filipczak, od lat motor napędowy łódzkiej ofensywy, również boryka się ze skutecznością. Jej licznik bramek zatrzymał się na trzech trafieniach, przy czym ostatnie zanotowała w szóstej kolejce, choć kreuje wiele okazji bramkowych.
Pomimo problemów ofensywnych, łódzki zespół może pochwalić się solidną grą w defensywie. Kapitanka Patrycja Balcerzak, stoperka Daria Sokołowska oraz Madison North, która dobrze wpasowała się w drużynę w tym sezonie, zapewniają stabilność. Efekt? Zaledwie osiem straconych bramek – mniej niż choćby Pogoń Szczecin czy Śląsk Wrocław. Niestety, w przypadku SMS – u nie zawsze solidność w defensywie przekłada się na zwycięskie rezultaty: zespół z Milionowej zremisował u siebie 2:2 ze Stomilankami Olsztyn, tracąc dwubramkową zaliczkę, a także bezbramkowo z Rekordem Bielsko-Biała, to jednak ofensywa, jak mówi piłkarskie przysłowie, decyduje o wygrywaniu meczów. Łodzianki udowodniły, że potrafią stawić czoła ligowej czołówce, wygrywając 1:0 z mistrzyniami Polski, Pogonią Szczecin, oraz minimalnie przegrywając 0:1 z liderkami tabeli, GKS-em Katowice, walcząc o korzystny rezultat niemal do ostatniego gwizdka.
Pomimo nienajlepszych rezultatów w pierwszej części sezonu, w Łodzi mogą z optymizmem spoglądać w przyszłość – szczególnie w kontekście zespołu juniorek, na co również wskazuje Krzysztof Sędzicki:
– Największą zaletą wydaje się stabilizacja składu i fakt, że przeważająca część zawodniczek jest już w klubie dłuższy czas. Na tym można budować. No i oczywiście zaplecze młodzieżowe. Zespół U18 wszedł do drugiej rundy Orlen Pucharu Polski i przecież mało brakowało, a wyrzuciłby z niego Pogoń Tczew. Już widać w zespole trenera Sebastiana Papisa kilka zawodniczek, które lada moment będą gotowe do tego, by wejść do treningów z pierwszym zespołem. Oczywiście samymi wychowankami w naszej lidze nie uciągnie się drużyny do strefy medalowej, ale daje to pewną bazę oraz stabilizację. Cóż, trzeba sobie radzić po odejściu sponsora tytularnego.
Kolejnym światełkiem w tunelu są wyniki w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorek U18, gdzie drużyna zajmuje drugie miejsce, a w Orlen Pucharze Polski była bliska wyeliminowania ekstraligowej Pogoni Dekpol Tczew. Zespół w dużej mierze złożony z zawodniczek z CLJ odnosi także sukcesy w rozgrywkach futsalowych: w pierwszej lidze Łodzianki nie doznały ani jednej porażki i są na dobrej drodze do awansu do Ekstraligi.
Statystyki
Zwycięstwa: 4
Remisy: 4
Porażki: 3
Bramki zdobyte: 13
Bramki stracone: 8
Bramki zdobyte u siebie: 6
Bramki stracone u siebie: 4
Bramki zdobyte na wyjeździe: 7
Bramki stracone na wyjeździe: 4
Najwyższe zwycięstwo: 4:1 z Resovią, 3:0 z Pogonią Dekpol Tczew
Najwyższa porażka: 0:2 z Czarnymi Antrans Sosnowiec
Najwięcej bramek: Paulina Filipczak, Patrycja Balcerzak – 3
Najmłodsza strzelczyni: Magdalena Dąbrowska
Najstarsza strzelczyni: Patrycja Balcerzak
Najmłodsza zawodniczka: Anastazja Piłat
Najstarsza zawodniczka: Patrycja Balcerzak
Mecze ze strzelonym golem: 6
Mecze ze straconym golem: 6
Poszczególne zawodniczki
Patrycja Balcerzak – 11 meczów, 990 minut, 3 gole, 3 żółte kartki
Daria Sokołowska – 11 meczów, 990 minut, 2 gole, 2 żółte kartki
Kamila Osajkowska – 11 meczów, 950 minut, 3 żółte kartki
Oliwia Domin– 11 meczów, 910 minut, 2 żółte kartki
Oliwia Bałdyga– 11 meczów, 904 minuty
Paulina Filipczak– 11 meczów, 901 minut, 4 gole
Magdalena Dąbrowska– 10 meczów, 875 minut, 1 gol, 2 żółte kartki
Monika Sowalska – 10 meczów, 865 minut, 1 żółta kartka, 1 czerwona kartka
Madison North – 11 meczów, 770 minut, 2 żółte kartki
Katie Lampen– 9 meczów, 663 minuty, 2 gole
Aleksandra Stasiak– 8 meczów, 651 minut
Karolina Majda– 11 meczów, 637 minut, 1 gol, 1 żółta kartka
Julia Kolis – 10 meczów, 234 minuty
Natalia Rohn– 5 meczów, 99 minut
Olga Wieremiejczyk – 1 mecz, 90 minut
Klaudia Maciejko – 6 meczów, 74 minuty
Zofia Pągowska – 3 mecze, 69 minut
Justyna Kraszewska – 2 mecze, 47 minut
Milena Kowalska – 5 meczów, 44 minuty 2 żółte kartki, 1 czerwona kartka (za 2 żółte)
Anastazja Piłat – 1 mecz, 34 minuty
Jessica Raczkowska – 4 mecze, 22 minuty
Jana Stashkova – 2 mecze, 17 minut
Yana Urakova – 1 mecz, 15 minut
*Minuty obejmują jedynie podstawowy czas gry
Polecamy
- Orlen Ekstraliga21.07.25
Martyna Duchnowska wraca do Polski!
Milena Romanowska
- Newsy21.07.25
Wyniki meczów sparingowych klubów Orlen Ekstraligi i Orlen 1 Ligi
Mariusz Cichowski
- Newsy21.07.25
Daria Nowak zagra w Polonii Środa Wielkopolska
Mariusz Cichowski
- Newsy20.07.25
Katja Skupień zagra we Włoszech
Milena Romanowska