fot. uefa.com

EURO 2025: Podsumowanie 2. kolejki

Minął pierwszy tydzień rywalizacji na EURO— czas na podsumowanie drugiej kolejki. grupie C znamy już drużyny, które zapewniły sobie awans, a w pozostałych grupach rywalizacja wciąż trwa.

Reklama

Grupa A – Mistrzostwa Europy Kobiet 2025

Na inaugurację drugiej kolejki Mistrzostw Europy rozgrywanych w Szwajcarii Norwegia mierzyła się z Finlandią. Norwegia rozpoczęła mecz bardzo ofensywnie, co przyniosło szybki efekt – już w 3. minucie objęły prowadzenie po samobóju Nystrom. Finlandia odpowiedziała skutecznie w 31. minucie, kiedy Oona Sevenius pięknym strzałem z dystansu pokonała bramkarkę Norwegii. Pierwsza połowa była wyrównana i obfitowała w sytuacje bramkowe po obu stronach. Po przerwie Norweżki dokonały kilku zmian i zaczęły dominować w ofensywie, głównie za sprawą aktywnej Graham Hansen.  70. minucie Norwegia miała zaledwie jeden celny strzał, podczas gdy Finlandia trzykrotnie zmusiła bramkarkę rywalek do interwencji. Mimo przewagi Finek, to reprezentacja Norwegii zdobyła drugą bramkę. Dośrodkowanie Graham Hansen zaskoczyło fińską golkiperkę i wpadło bezpośrednio do siatki. Norweżki przetrwały napór rywalek w końcówce, dzięki czemu mogły cieszyć się ze zwycięstwa, i tym samym z awansu do ćwierćfinału. Finlandia wciąż ma szansę na awans, ale musi w ostatnim meczu pokonać Szwajcarię.

W drugim meczu grupy A reprezentacja gospodyń grała z Islandią.  Spotkanie w Bernie rozpoczęło się od mocnego akcentu Islandii – strzał Sigurdardóttir trafił w spojenie słupka z poprzeczką, a kilka minut później Szwajcarki mogły odpowiedzieć po groźnym rzucie rożnym. Gra była wyrównana, ale brakowało precyzji i konkretów pod bramkami. Dopiero w drugiej połowie zaczęło się dziać – najpierw potężny strzał Vilhjálmsdóttir zatrzymał się na poprzeczce, a później Szwajcaria złapała rytm. W 76. minucie padł gol – świetne rozegranie, podanie Schertenleib i wykończenie Reuteler. Islandki próbowały wrócić do gry, ale nie zdołały pokonać Peng. W doliczonym czasie gry Pilgrim zamknęła mecz kapitalnym uderzeniem z dystansu, po którym bramkarka Islandii nawet nie drgnęła. Islandia z dwiema porażkami pożegnała się z turniejem.

Mistrzostwa Europy 2025 Kobiet | Tabela grupy A

PozycjaKlubMeczeWRPB+B-RBPkt
1330085+39
2311143+14
331113304
4300337-40

Grupa B

Zmagania w grupie B rozpoczął pojedynek reprezentacji Hiszpanii z reprezentacją Belgii. Spotkanie od początku toczyło się w szybkim tempie, a otwierającą bramkę zdobyła Alexia Putellas w 22. minucie. Belgijki odpowiedziały błyskawicznie – do siatki trafiła Vanhaevermaet po rzucie rożnym. Jeszcze przed przerwą gola głową zdobyła Irene Paredes, wykorzystując świetne dośrodkowanie Claudii Piny. Po zmianie stron Belgia ponownie wyrównała po kontrataku zakończonym trafieniem Eurlings. Hiszpanki szybko wróciły na prowadzenie za sprawą Esther Gonzalez, a potem systematycznie powiększały przewagę. Kolejne bramki zdobyły Caldentey po stałym fragmencie gry, Pina fantastycznym strzałem z dystansu i ponownie Putellas. Belgia mimo dwóch goli nie zdołała zatrzymać rozpędzonej La Roja. Hiszpania w dwóch meczach zdobyła 11 bramek i pewnie prowadzi w grupie B. Belgijki o awans powalczą w ostatnim meczu z Portugalią.

W meczu drugiej kolejki grupy B Włoszki zremisowały z Portugalkami 1:1. Spotkanie miało bardzo wyrównany przebieg – obie drużyny stworzyły kilka dogodnych okazji, ale skutecznie interweniowały bramkarki. W pierwszej połowie Włoszki dwukrotnie umieściły piłkę w siatce, lecz gole nie zostały uznane – raz ze względu na spalonego, innym razem przez faul. Po przerwie długo utrzymywał się bezbramkowy wynik, aż do 70. minuty, kiedy prowadzenie Azzurrim dała Girelli. Portugalki odpowiedziały w końcówce – po trafieniu Silvy anulowanym przez VAR, udało im się wyrównać za sprawą Gomes. Spotkanie nie obyło się bez kontrowersji – już w doliczonym czasie gry Ana Borges ujrzała drugą żółtą kartkę za brutalne przewinienie. Ostatecznie mecz zakończył się remisem, który utrzymuje obie ekipy w walce o awans. Dla Portugalii wynik może być cenny, ale pod znakiem zapytania stoi dostępność ich kapitan w trzeciej kolejce. Włoszki straciły szansę na komplet punktów, choć przez większość meczu były nieco bardziej aktywne w ofensywie.

Mistrzostwa Europy 2025 Kobiet | Tabela grupy B

PozycjaKlubMeczeWRPB+B-RBPkt
13300143+119
2311134-14
3310248-43
4301228-61

Grupa C

W 'polskiej’ grupie C sprawa awansu jest już rozstrzygnięta – do następnej fazy rozgrywek awansowały reprezentacje Niemiec i Szwecji, które wygrały oba dotychczasowe mecze. Mecz Niemek z Dunkami dostarczył kibicom mnóstwo emocji, walki i zwrotów akcji. Choć to Dania jako pierwsza trafiła do siatki po pięknym strzale Vangsgaard, to Niemki przez całe spotkanie były stroną aktywniejszą. Klara Bühl nieustannie nękała duńską defensywę, ale jej wszystkie próby były blokowane w ostatniej chwili. Niemki wyrównały dopiero po przerwie – po faulu Veje rzut karny na bramkę zamieniła Nüsken. Chwilę później Schüller wykorzystała świetną asystę Brand i wyprowadziła Niemcy na prowadzenie. Dunki straciły nie tylko prowadzenie, ale i jedną ze swoich zawodniczek – Snerle musiała zejść po mocnym uderzeniu piłką. Do końca spotkania trwała wymiana ciosów, jednak skuteczność i spokój pozostały po stronie Niemek. 

W drugim meczu fazy grupowej EURO 2025 reprezentacja Polski uległa Szwecji 0:3. Już od pierwszych minut Skandynawki narzuciły wysokie tempo, dwukrotnie trafiając w poprzeczkę. W 28. minucie Stina Blackstenius otworzyła wynik meczu po dośrodkowaniu Asllani. Polki miały kilka dobrych fragmentów, zwłaszcza tuż po przerwie, gdy zagroziły szwedzkiej bramce po akcjach Kamczyk, Pajor i Padilli-Bidas. Niestety chwilę później drugiego gola dla Szwecji zdobyła Asllani po świetnej centrze Kaneryd. Biało-Czerwone nie rezygnowały z walki, a Kinga Szemik kilkukrotnie ratowała zespół przed stratą kolejnych bramek. Trzeci cios nadszedł w 77. minucie, gdy Lina Hurtig trafiła głową po rzucie rożnym. W końcówce meczu bliska gola kontaktowego była Milena Kokosz – jej potężne uderzenie zza pola karnego zatrzymało się jednak na słupku.

– Polki trafiły na bardzo silne rywalki. Już przed turniejem było wiadomo, że będzie to niezwykle trudne wyzwanie, a z występu naszej reprezentacji musimy wynieść coś więcej, niż tylko suche spojrzenie na statystyki spotkań. To wielki zaszczyt i radość móc oglądać naszą reprezentację rywalizującą wśród najlepszych drużyn Europy! Mecz ze Szwedkami zadecydował o losie naszej kadry na tegorocznym EURO, ale jako debiutantki Polki wykazały się wielkim zaangażowaniem i wolą walki, za którą należą im się wielkie brawa. Oczywiście, zarówno po meczu z Niemkami, jak i ze Szwedkami powstał szereg wniosków do wyciągnięcia. Szkoda, że nie udało się wykorzystać szans, by zaznaczyć swoją obecność na turnieju golem. W pamięci ze starcia ze Szwedkami pozostaje szczególnie akcja, w której Ewa Pajor zdecydowała się na strzał, podczas gdy Ewelina Kamczyk miała świetną pozycję i pokazywała się do gry. Trzymamy mocno kciuki za mecz z Danią i za to, by nasze reprezentantki utrzymały taką intensywność i taką wolę walki, jaką pokazały dotychczas – to na pewno zaowocuje ciekawym widowiskiem. – w ten sposób występ naszej reprezentacji na EURO 2025 ocenia nasza redaktorka, Kornelia Polis.

Mistrzostwa Europy 2025 Kobiet | Tabela grupy C

PozycjaKlubMeczeWRPB+B-RBPkt
1330181+79
232015506
3310237-43
4300336-30

Grupa D

Na inaugurację zmagań w grupie D Anglia pewnie pokonała Holandię 4:0, prezentując dominującą grę od pierwszego gwizdka. Lwice naciskały od początku, a pierwszego gola zdobyła Lauren James w 22. minucie. Tuż przed przerwą Georgia Stanway podwyższyła prowadzenie, wykorzystując błąd defensywy Oranje. Do przerwy Holenderki nie oddały ani jednego celnego strzału. Po zmianie stron James ponownie wpisała się na listę strzelczyń, a chwilę później Ella Toone ustaliła wynik. Mimo kilku zmian personalnych, Holandia nie potrafiła zagrozić bramce Hampton. Van Domselaar kilkakrotnie ratowała swój zespół przed stratą kolejnych goli. Na kolejkę przed końcem fazy grupowej oba zespoły mają po trzy punkty.

Francuzki rozpoczęły mecz intensywnie, szybko obejmując prowadzenie po trafieniu Mateo. Walia zaskoczyła wysokim pressingiem i wyrównała po błędzie defensywy, lecz Diani przywróciła Francji prowadzenie jeszcze przed przerwą. Po zmianie stron Majri i Geyoro wykorzystały kolejne niepewności w szeregach Walii. Mimo ambitnej gry debiutantek, ich pressing z czasem osłabł, a zmiany nie przyniosły odmiany. Francja rotowała składem, nie tracąc kontroli nad spotkaniem. Trójkolorowe mają teraz sześć punktów i realną szansę na wygranie grupy. Walia zagra ostatni mecz z Anglią – być może jeszcze o coś więcej niż honor.

Mistrzostwa Europy 2025 Kobiet | Tabela grupy D

PozycjaKlubMeczeWRPB+B-RBPkt
13300114+79
23201113+86
3310259-43
43003213-110

Gol kolejki według redakcji KobiecyFutbol.pl

Druga kolejka, wzorem pierwszej, dostarczyła nam kilka efektownych trafień. Głosowanie redakcji nie przyniosło jednak jednogłośnej decyzji, które z nich zasługuje na miano „gola kolejki”. Nasze głosy zostały podzielone pomiędzy dwie zawodniczki – Lauren James i jej niesamowite trafienie w meczu z Holandią oraz Claudię Pinę i jej genialny strzał na bramkę Belgijek. Obie piłkarki popisały się ogromną precyzją oraz siłą strzałów, które na długo pozostaną w pamięciach kibiców z całej Europy. Po raz kolejny w swoich karierach udowodniły, że nie bez powodu wymienia się je w światowej czołówce zawodniczek. 

Reklama
Opublikowano: 10.07.25

Polecamy