ME u-17: Holandia mistrzem Europy!

W sobotni wieczór poznaliśmy mistrzynie Europy do lat 17. Świetnie dysponowana przez cały turniej Holandia pokonała Norwegię i na koniec mogła świętować zdobycie tytułu.

Reklama

ME u-17: Holenderki prowadzą w walce o tytuł mistrzyń Europy

Zaraz po gwizdku rozpoczynającym pierwszą połowę Norwegia ruszyła do ostrego ataku i już po niespełna minucie mogła wyjść na prowadzenie w tym. Elida Kolbjornsen zagrała świetną piłkę do Preus między dwie obrończynie i uderzyła. Strzał został obroniony przez Groothoff, ale ta odbiła piłkę przed siebie. Co prawda, obrończyni zdążyła do futbolówki i próbowała ją wybić, jednak niechcący podała do Gamst. Niekryta przez nikogo Norweżka przyjęła sobie piłkę i oddała strzał, ale uderzyła nieco ponad bramką. 

Zaraz potem skutecznym atakiem odpowiedziały Holenderki. Początek akcji to niemalże lustrzane odbicie z tym, że piłkę zagrywała Gelevert do Derks, a ta już zdołała pokonać norweską bramkarkę i dać swojej drużynie prowadzenie 1:0. Nakręcone zdobytą bramką i prowadzeniem Holenderki przystąpiły do kolejnych ataków, choć tym razem akcje nie były tak skuteczne. Blisko zdobycia drugiej bramki dla Holandii była van der Linder, która, po dośrodkowaniu z lewej strony i przejęciu piłki, pięknie uderzyła sprzed pola karnego, ale też cudowną interwencją popisała się norweska bramkarka. 

Po kilku nieskutecznych akcjach Holenderek do gry znów wróciły Norweżki. Ponownie skutecznym dryblingiem popisała się Kolbjornsen i zagrała do Berg, która uderzyła wybitnie niecelnie. Zaraz potem przyszła kolejna akcja i znów w roli głównej wystąpiła zawodniczka z numerem 20. W tej sytuacji odegrała piłkę do Preus, ale ta uderzyła obok bramki. 

Kolejne dwie groźniejsze akcje miały Holenderki, ale ich strzały były zbyt lekkie dla bramkarki, która bez problemu łapała piłki w ręce. W następnych minutach obie drużyny wymieniały cios za cios i niewiele zabrakło, aby Norweżki wyrównały wynik. Pod koniec 36. minuty cudownie z dystansu uderzyła Enger, ale Groothoff popisała się fantastyczną paradą. Chwilę potem swoją akcją odpowiedziały Holenderki. Eloualidi – po podaniu od koleżanki – zakręciła się wokół piłki i prawie wpadła z nią do bramki, ale tutaj ofiarnie interweniowały bramkarka i jedna z zawodniczek z pola. Ta pierwsza zdołała wybić Holenderce piłkę spod nóg. 

W 42. minucie piłkę w polu karnym z lewego skrzydła otrzymała Derks. Przez nikogo niekryta zawodniczka przyjęła sobie piłkę i w drugim kontakcie pokonała Kroken, dając Holandii dwubramkowe prowadzenie. 

Norwegia odrabia straty

W drugiej połowie Norweżki ruszyły trochę mocniej do ataku. Stworzyły kilka akcji i w końcu udało się zdobyć kontakt z Holandią w tym meczu. W 56. minucie spotkania fantastycznym podaniem w pole karne popisała się Kolbjornsen. Do piłki dobiegła Preus, wyminęła próbującą interweniować bramkarkę i uderzyła z bardzo ostrego kąta. Wynik na tablicy zmienił się na 2:1. 

Zespół Oranje nie zraził się utraconą bramką i przystąpił do kolejnego ataku, który mógł zakończyć się bramką, ale jedna z zawodniczek uderzyła dosłownie obok dłuższego słupka. 

Chwilę później Norweżki zagrały długą piłkę do przodu i Holenderki próbowały przejąć podanie, ale tylko przedłużyły podanie i sam na sam z bramkarką mogła wyjść Marie Preus, ale zawodniczka chyba nieco spanikowała przez fakt, że szybko dobiegła do niej jedna z holenderskich zawodniczek i uderzyła zbyt lekko, a w dodatku w środek bramki. 

W następnych minutach obie drużyny tworzyły swoje akcje na zmianę, choć nieco więcej miały ich zawodniczki w pomarańczowych strojach, ale były bardzo nieskuteczne. 

Holandia mistrzem Europy do lat 17

Na sam koniec Norweżki, mające już nóż na gardle, ponownie mocniej zaatakowały, ale i one nie mogły się przebić do bramki rywalek. Holenderki dobrze się broniły i skutecznie utrudniały swoim przeciwniczkom oddanie strzału. Chwilę po ostatniej groźniejszej akcji Norweżek zakończyła spotkanie i Holandia mogła cieszyć się ze zdobycia tytułu mistrzyń Europy. 

Mistrzostwa Europy u-17, finał

Holandia – Norwegia 2:1 (2:0) 
van der Vliet 4′, Derks 42′ – Preus 56′

Żółte kartki: Gelevert 20′, Thomassen 85′ – Kolbjornsen 57′

Składy: 

Holandia: Grootthoff – van der Lienden, Koster, Thomassen, Rietveld, Gelevert, Renfurm, van der Vliet (Vinckers 89′), Pennock, Derks, Eloualidi (Dap 80′)

Norwegia: Kroken – Pallesen – Nygard (Niss 73′), Lund, Flo, Ellingsen, Gamst, Berg (Lind 46′), Enger, Kolbjornsen (Hoem 86′), Preus, Herseth (Halbmayr 46′)

 

Reklama
Opublikowano: 17.05.25

Polecamy