
Miasta-gospodarze EURO 2025
Od startu kobiecego EURO w Szwajcarii dzielą nas już tylko godziny. Warto przyjrzeć się bliżej szwajcarskim stadionom, które przez najbliższe nieco ponad trzy tygodnie ugoszczą piłkarki, a fanom zapewnią niezapomniane emocje.
Miasta-gospodarze EURO 2025
Tegoroczne mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet startują już dziś. Przed nami ponad trzy tygodnie emocjonujących zmagań o miano najlepszej reprezentacji na Starym Kontynencie. Rywalizacja odbędzie się na ośmiu stadionach w ośmiu szwajcarskich miastach, największy z obiektów pomieści blisko 38 tysięcy widzów, natomiast najmniejszy z nich, czyli kameralna Stockhorn Arena w Thun, to pojemność 10 tysięcy kibiców.
Szwajcaria to kraj o niezwykle malowniczym i zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, które przyciąga turystów z całego świata. Wizytówką tego niewielkiego państwa położonego w samym sercu Europy są między innymi majestatyczne Alpy, które zajmują około 60% jego powierzchni. Dzięki swojemu zróżnicowanego krajobrazowi Szwajcaria może pochwalić się jednymi z najpiękniej położonych stadionów piłkarskich w Europie i choć nie są to ogromne areny, wiele z nich zachwyca swoim umiejscowieniem – w otoczeniu gór, jezior i zjawiskowych alpejskich dolin.
BAZYLEA – ST. JAKOB-PARK

Pierwszą i jednocześnie największą z aren tegorocznego EURO 2025 będzie St. Jakob-Park w Bazylei. Mogący pomieścić 37 500 osób obiekt zlokalizowany w południowo-wschodniej części miasta stanie się miejscem rywalizacji w ramach trzech spotkań fazy grupowej, jednego ćwierćfinału oraz wielkiego finału. To na St. Jakob-Park kibice będą świadkami meczu otwarcia i zamknięcia turnieju. Zmagania zainauguruje starcie gospodyń z Norweżkami, a zamknie wielki finał, który rozegrany zostanie 27 lipca.
Jeśli chodzi o sam obiekt, budowany był w latach 1998-2001. Aktualnie St. Jakob-Park może poszczycić się mianem największej areny piłkarskiej w całej Szwajcarii. Autorami projektu stadionu byli Herzog & de Meuron, lokalni architekci, którzy zaprojektowali między innymi wyjątkowy budynek Filharmonii w Hamburgu, czy też londyńskie muzeum Tate Modern. Wzdłuż południowej trybuny architekci wkomponowali rozległy budynek biurowo-mieszkalny, a cały stadion pokryły pionierskie wtedy łuski podświetlane nocą. Koncepcja połączenia obiektu sportowego z apartamentowcem nadaje mu unikatowego wyglądu.
W planach są już modernizacje obiektu, które mają rozpocząć się na początku przyszłego roku. W założeniach zawarto stworzenie nowej fasady stadionu pokrytej panelami fotowoltaicznymi, natomiast woda deszczowa ma być wykorzystywana do podlewania murawy boiska. Przeważają tu zatem korzyści zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.
Na co dzień St. Jakob-Park, pieszczotliwie nazywany przez miejscowych kibiców „Joggeli”, co stanowi zdrobnienie od imienia Jakob, stanowi siedzibę szwajcarskiego klubu FC Basel, wielokrotnego i aktualnego mistrza kraju. W barwach żeńskiej ekipy z Bazylei aktualnie występuje reprezentantka Polski, Wiktoria Zieniewicz. Oprócz wydarzeń sportowych, na stadionie w Bazylei odbywają się również eventy muzyczne, w bieżącym roku Szwajcarzy na tym obiekcie gościli reprezentantów kilkunastu krajów, którzy brali udział w Konkursie Piosenki Eurowizji.
W Bazylei na fanów przybywających na kobiece EURO czekać będą dwie Strefy Kibica. Pierwsza z nich zlokalizowana na Barfüsserplatz, gdzie na dużym ekranie będzie można obejrzeć wszystkie 31 meczów mistrzostw Europy. Ponadto odbędą się tu również wieczory filmowe i koncertowe, a na kibiców czekać będzie też obszerna strefa gastronomiczna. Druga strefa ulokowana zostanie na Messeplatz, a tam wiele atrakcji dla najmłodszych – zajęcia sportowe na boisku, zjeżdżalnie i park wodny, nie zabraknie również strefy gastronomicznej.
BERNO – STADION WANKDORF

Kolejną z aren zmagań najlepszych kobiecych piłkarskich reprezentacji w Europie będzie stadion Wankdorf, zlokalizowany w uznawanym za stolicę kraju Bernie. Na tym obiekcie swoje domowe mecze rozgrywa zespół BSC Young Boys. Doświadczona drużyna, występująca na najwyższym szczeblu piłkarskim w kraju, w 2018 roku zdobyła pierwszy od 32 lat tytuł mistrza Szwajcarii. Od tego momentu piłkarze Young Boys zdominowali krajowe rozgrywki, wygrywając ligę przez sześć lat z rzędu. Znakomita seria została przerwana w bieżącym roku, mistrzostwo ponownie wywalczyła ekipa FC Basel.
Wracając do samego stadionu Wankdorf, to drugi co do pojemności obiekt piłkarski na terenie Szwajcarii. Oprócz wydarzeń sportowych regularnie odbywają się na nim również koncerty, w przeszłości występowały tu światowe gwiazdy muzyki współczesnej, takie jak: One Direction, Coldplay, Justin Bieber, Bon Jovi, AC/DC, czy też Red Hot Chili Peppers. Właśnie z uwagi na częstą organizację eventów muzycznych zdecydowano się na położenie sztucznej murawy. Stadion Wankdorf jest jednym z nielicznych obiektów piłkarskich z nawierzchnią syntetyczną nie tylko w Szwajcarii, ale i w całej Europie.
Na obiekcie w Bernie podczas kobiecego EURO rozegrane zostaną trzy mecze grupowe i jedno spotkanie ćwierćfinałowe. Oprócz gospodyń, kibice będą mieli również okazję śledzić poczynania reprezentantek Hiszpanii, Portugalii, Islandii oraz Włoch.
Stolica Szwajcarii również zapewni sympatykom kobiecego futbolu strefę kibica, ta będzie zlokalizowana na Bundesplatz, czyli głównym placu miasta. Tak jak w przypadku Fan Zone’y w Bazylei, tak i w Bernie na dużym ekranie będzie można obejrzeć mecze turnieju, na odwiedzających czekają również koncerty, wioska piłkarska oraz strefa gastronomiczna.
W przerwie od futbolowych emocji warto zajrzeć na Stare Miasto w Bernie (Altstadt), które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Urokliwe wąskie uliczki, późnogotycka katedra i budynek parlamentu to najbardziej charakterystyczne punkty na mapie szwajcarskiej stolicy. Dla miłośników nauk ścisłych Berno oferuje muzeum poświęcone fizykowi Albertowi Einsteinowi, który pracował na Uniwersytecie Berneńskim.
GENEWA – STADE DE GENEVE

Stade de Geneve to wielofunkcyjny obiekt o pojemności 30 tysięcy miejsc, zlokalizowany na terenie obszaru miejskiego Genewy. Stadion służy w większości do rozgrywania spotkań piłkarskich, choć nierzadko odbywają się na nim również imprezy masowe, tj. koncerty, mecze rugby oraz hokeja na lodzie. Stade de Geneve to trzecia co do wielkości arena piłkarska w Szwajcarii. Na co dzień jest użytkowana przed klub Servette FC. Kibicom kobiecej piłki nożnej w Polsce nazwa ta z pewnością kojarzyć się może z osobą Natalii Padilla-Bidas, która barwy szwajcarskiej ekipy z Genewy reprezentowała w latach 2021-2023.
Sama Genewa to najludniejsze miasto francuskojęzycznej części Szwajcarii. Po Zurychu to drugie najważniejsze centrum finansowe kraju i jedna z najbardziej kosmopolitycznych europejskich metropolii. To właśnie tutaj swoje siedziby mają potężne organizacje międzynarodowe, w tym Organizacja Narodów Zjednoczonych, Światowa Organizacja Zdrowia, czy też Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Genewa również zachwyca swoim malowniczym położeniem – na południowym krańcu Jeziora Genewskiego, w otoczeniu strzelistych Alp.
Na Stade de Geneve w trakcie kobiecego EURO rozegrane zostaną trzy mecze grupowe oraz po jednym ćwierćfinale i półfinale turniejowych zmagań. Na murawę obiektu wybiegną piłkarki reprezentacji Szwajcarii, Portugalii, Włoch, Finlandii oraz naszych dwóch grupowych rywali – Danii oraz Szwecji.
ZURYCH – STADION LETZIGRUND

Kolejną z aren kobiecego EURO w Szwajcarii będzie Stadion Letzigrund w Zurychu, czyli najstarszy działający obiekt piłkarski w kraju – otwarty dokładnie sto lat temu, w roku 1925. Ostatnia modernizacja przypadła na lata 2005-2007, a całe przedsięwzięcie wiązało się z organizowanym w Szwajcarii EURO 2008. Stadion został wyburzony i odbudowany w zupełnie innej formie, aktualnie uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w kraju. Oprócz meczów piłkarskich na tym obiekcie odbywają się również zawody lekkoatletyczne, a także wydarzenia muzyczne. Stadion Letzigrund usytuowany jest pośród zieleni, a uroku dodaje panorama gór widoczna w oddali.
Na co dzień Stadion Letzigrund jest domowym obiektem dwóch lokalnych drużyn – FC Zürich i Grasshopper Club Zürich. Pierwsza z wymienionych to 13-krotny mistrz kraju i 10-krotny zdobywca Pucharu Szwajcarii, natomiast ekipa Grasshopper to najbardziej utytułowany szwajcarski klub, w swojej gablotce popularni „Hoppers” mają aż 27 trofeów za zdobycie mistrzostwa Szwajcarii i 19 krajowych pucharów.
Zurych, jak na największe szwajcarskie miasto przystało, oferuje zwiedzającym sporo możliwości zapełnienia czasu wolnego. Fanów futbolu z pewnością zainteresuje FIFA Museum, w którym mieszczą się wystawy i eksponaty obrazujące najważniejsze wydarzenia w historii międzynarodowej piłki nożnej. Również w Zurychu nie zabraknie Strefy Kibica, ta zlokalizowana będzie w centrum miasta w dzielnicy Europaallee, gdzie będzie można obejrzeć wszystkie 31 spotkań turnieju.
W trakcie kobiecego EURO obiekt Letzigrund stanie się areną zmagań w ramach trzech meczów grupowych, jednego ćwierćfinału i jednego półfinału. Na murawie zobaczymy reprezentantki kadr Francji, Anglii, Holandii oraz dwóch grupowych rywali Polek – Szwecji i Niemiec.
ST.GALLEN – ARENA ST. GALLEN (KYBUNPARK)

Stadion w St. Gallen będzie areną rywalizacji drużyn z grup C i D. To właśnie na Kybunpark swoje zmagania w turnieju rozpoczną Polki. Na inauguracje nasze piłkarki zmierzą się z Niemkami, oprócz tych dwóch reprezentacji na murawę obiektu wybiegną jeszcze zawodniczki z Francji, Walii oraz Anglii.
Na Kybunpark swoje mecze domowe rozgrywa zespół FC Sankt Gallen, najstarszy istniejący klub piłkarski w kontynentalnej części Europy. Sam stadion może pomieścić blisko 20 tysięcy widzów, wyposażony jest w sztuczne oświetlenie, podgrzewaną płytę boiska, a wewnątrz budynku mieści się centrum handlowe. Na dachu Kybunparku znajduje się największa instalacja fotowoltaiczna w mieście.
Wcześniej za dom klubowi St. Gallen służył stadion Espenmoos, w roku 2008 zdecydowano o przenosinach na AFG Arena, czyli aktualny Kybunpark. Co ciekawe, otwarcie nowej areny niemal nie doprowadziło FC Sankt Gallen do upadku. Najstarszy klub w Szwajcarii balansował na granicy bankructwa. To wszystko pokłosie ogromnych kosztów, które wzięły się z drogiej integracji pokaźnego centrum handlowego, konferencyjnego i parkingów znajdujących się na terenie obiektu. W pewnym momencie długi klubu sięgały już blisko 16 milionów franków, a zniecierpliwione władze ligi postawiły zespołowi z St. Gallen ultimatum, nakazując restrukturyzację klubu i pozbycie się długów. Ostatecznie po odmowie pomocy ze strony miejskich radnych, klub uratowali lokalni biznesmeni.
Drużyna St. Gallen uporała się z problemami, jednak historia ta pokazuje, że w tym konkretnym przypadku inwestycja, w ramach której stadion piłkarski jest tylko częścią infrastruktury, z początku przynieść może więcej powodów do zmartwień, niż do radości. Niemniej jednak, aktualnie obiekt Kybunpark z pewnością traktować można w kategoriach miejsca nowoczesnego oraz funkcjonalnego. Centrum handlowe przyległe do stadionu w dni meczowe zapewnia odwiedzającym je kibicom masę udogodnień.
W St. Gallen dla fanów przybywających na turniej również dostępna będzie Strefa Kibica. Zostanie ulokowana w sercu starego miasta na Marktgasse. Organizatorzy zapewniają, że każdy znajdzie tam coś dla siebie – od paneli dyskusyjnych dotyczących futbolu, przez interaktywną zonę i zmagania w ramach futbolu ulicznego, aż po strefę gastronomiczną. Ta ma być wyjątkowa, gdyż stanowić będzie swego rodzaju kulinarną podróż po Europie, z tradycyjnymi szwajcarskimi specjałami i potrawami z krajów reprezentacji, które zagrają na obiekcie w St. Gallen. Jeśli zatem szwajcarska kuchnia nie przypadnie polskim kibicom do gustu, w Strefie Kibica będzie możliwość skosztowania dobrze nam znanych, narodowych dań.
LUCERNA – SWISSPORARENA

Kolejną z aren kobiecego EURO będzie stadion Swissporarena w Lucernie. Z perspektywy polskich kibiców właśnie na ten obiekt będzie zwrócona szczególna uwaga, tutaj nasze reprezentantki rozegrają pozostałe dwa spotkania na turnieju – ósmego lipca ze Szwecją, a cztery dni później z Danią. Oprócz rywalizacji w naszej grupie, na tym stadionie swój mecz rozegrają jeszcze kadry Walii oraz Holandii.
Sam obiekt Swissporarena ma bogatą historię, powstał w roku 1934 jako Allmend Stadion. Wtedy boisko otaczała jedna, drewniana trybuna, w kolejnych latach był kilkukrotnie modernizowany. W chwili zamknięcia arena piłkarska miała trzy zadaszone trybuny i pojemność około 25 tysięcy kibiców, jednak ze względów bezpieczeństwa podczas meczów była ona ograniczana do 13,5 tysięcy. W 2007 roku podjęto decyzję o rozbiórce obiektu, a w jego miejsce postawiono nowy stadion. Wielkie otwarcie miało miejsce cztery lata później. Swissporaerna stanowi dom dla miejscowego klubu FC Luzern.
Miasto Lucerna często określane jest mianem „najpiękniejszego miasta w Szwajcarii”. Położenie w otoczeniu Alp, nad Jeziorem Czterech Kantonów i rzeką Reuss, sprawia, że spacerowanie po uliczkach i bulwarach starego miasta, nabiera wyjątkowego klimatu. Symbolem i najbardziej charakterystycznym punktem Lucerny jest Kapellbrücke (Most Kapliczny), czyli najstarszy drewniany most w Europie.
Strefa Kibica w Lucernie została rozplanowana w malowniczej lokalizacji – tuż nad brzegiem wspominanego już Jeziora Czterech Kantonów, w bliskiej odległości od stacji kolejowej. Na przybyłych gości czekać będą między innymi: panel dyskusyjny, gry na świeżym powietrzu, koncerty, strefa gastronomiczna oraz miejsce na pamiątkowe zdjęcie na tle zjawiskowej scenerii.
SION – STADE DE TOURBILLON

Przedostatnią z prezentowanych aren jest Stade de Tourbillon, czyli domowy obiekt drużyny FC Sion. To stadion z ponad 50-letnią historią, a swoją nazwę zawdzięcza średniowiecznemu zamkowi Chateau de Tourbillon. Został zbudowany w latach 1966-1968, a dwadzieścia lat później gruntownie przebudowany. W swojej historii podlegał jeszcze kilku modernizacjom, tak by obecnie w pełni spełniać wymogi konieczne do organizacji meczów międzynarodowych.
Położony u stóp Alp Waleńskich, jest jednym z najbardziej urokliwych piłkarskich obiektów w całym kraju. Będąc już wewnątrz stadionu kibice mogą cieszyć się widokiem górskich szczytów, które otaczają położony w dolinie Stade de Tourbillon z każdej strony. Obiekt posiada cztery w pełni zadaszone trybuny i co ciekawe, nie posiada trybun narożnych, w ich miejscu zamontowano oświetlenie.
Niepowtarzalnej atmosfery tego stadionu będą mogły zasmakować zespoły z grup A i B. Na murawę Stade de Tourbillon wybiegną piłkarki reprezentacji Belgii, Włoch, Portugalii, Norwegii oraz Finlandii.
THUN – STOCKHORN ARENA

Ostatnia z ośmiu aren zmagań kobiecego EURO 2025 to Stockhorn Arena – kameralny obiekt w mieście Thun, położony w okolicy malowniczego jeziora Thunersee, u północnych podnóży Alp Berneńskich. Swoje domowe spotkania rozgrywa tu zespół FC Thun, przedstawiciel drugiego poziomu rozgrywek ligowych w Szwajcarii.
Stockhorn Arena to najmłodszy z wszystkich wymienionych obiektów, jego budowa rozpoczęła się w roku 2010 i zakończyła już rok później. Jest to również najmniejszy stadion z pojemnością około 10 tysięcy kibiców. Początkowo nosił nazwę Arena Thun, a w 2014 roku, po sprzedaży praw do nazwy, został przemianowany na Stockhorn Arena.
Ze względu na elastyczną infrastrukturę, obiekt nie służy tylko jako stadion piłkarski, gdyż odbywają się tu również koncerty, kongresy, wystawy i inne wydarzenia kulturalne. Maksymalna pojemność w przypadku takich imprez może wynosić nawet 20 tysięcy osób. Swoje mecze na kobiecych mistrzostwach Europy rozegrają tu Islandki, Finlandki, Norweżki oraz przedstawicielki grupy B – Hiszpanki i Belgijki.
W mieście na kibiców czeka oczywiście Strefa Kibica – Thun Fan Zone – zlokalizowana będzie na Waisenhausplatz, gdzie odwiedzający będą mogli posłuchać koncertów na żywo, zagrać w piłkę z lokalnymi zawodnikami, czy też dowiedzieć się więcej o historii kobiecego futbolu. Nie zabraknie również wszechobecnej strefy gastronomicznej.
Polecamy
- Newsy12.07.25
Inez Sikora zmienia klub
Milena Romanowska
- EURO 202511.07.25
EURO 2025: Zasłużone zwycięstwo reprezentacji Belgii
Tomasz Szmigielski-Narbutt
- EURO 202511.07.25
EURO 2025: Hiszpanki zrobiły „swoje”!
Tomasz Szmigielski-Narbutt
- EURO 202511.07.25
Euro 2025: Mecz Polska – Dania. Kiedy i gdzie obejrzeć?
Mariusz Cichowski