Za nami kolejne mecze eliminacji EURO – Słowenia, Izrael i Bośnia z trzema punktami

Dzisiaj odbyły się kolejne trzy mecze eliminacji Mistrzostw Europy. Oglądaliśmy dość jednostronne pojedynki, po których trzy punkty dopisały na swoje konto Słowenia, Izrael oraz Bośnia i Hercegowina.

Słowenki mierzyły się na wyjeździe z Kosowem, które przed kilkoma dniami przegrało aż 0:5 z Rosją. W potyczce z podopiecznymi Jarca Boruta Kosowianki poradziły sobie niewiele lepiej, także nie będąc w stanie trafić do siatki. Bramki zdobyły natomiast przyjezdne, którym prowadzenie dała piłkarka Milanu, Pamela Begič. Jeszcze przed przerwą asystę zanotowała klubowa koleżanka Małgorzaty Mesjasz z Turbine Poczdam Lara Prašnikar, a na listę strzelczyń wpisała się Nina Predanic. W doliczonym czasie drugiej części gry ostatni cios Kosowiankom zadała wprowadzona kwadrans wcześniej z ławki 18-letnia Ana Milovič. Dzięki dzisiejszej wygranej Słowenia jest wiceliderem grupy A, lecz tyle samo punktów ma Rosja, która rozegrała dwa spotkania mniej. Kosowo plasuje się na czwartej lokacie.

Eliminacje Mistrzostw Europy – Grupa A
Kosowo – Słowenia 0:3 (0:2)
Begič 14’, Predanic 37’, Milovič 90+3’

Żółte kartki: Ejupi, Halilaj – Agrež

Najmniejszych szans reprezentacji Gruzji nie dały Izraelki, choć pierwsza połowa tego nie zwiastowała. W niej o jednego gola autorstwa 19-letniej Shiry Elinav okazały się gospodynie, które po zmianie stron jeszcze trzykrotnie cieszyły się ze zwiększenia przewagi. Po godzinie gry faulu w polu karnym dopuściła się Teona Bakradze, a z jedenastu metrów nie pomyliła się Lee Falkon. Rzut karny Izraelki otrzymały również w 80. minucie. Tym razem do piłki podeszła Marian Awad i również nie chybiła. Ostatniego gola przyjezdne wbiły sobie same. Niefortunną interwencję zanotowała Nino Sutidze i pokonując własną bramkarkę ustaliła wynik tego starcia na 4:0 dla Izraela, który tym samym zanotował pierwszą wygraną w trwających eliminacjach. Gruzja wciąż zajmuje ostatnie miejsce w grupie z kompletem siedmiu porażek.

Eliminacje Mistrzostw Europy – Grupa B
Izrael – Gruzja 4:0 (1:0)
Elinav 13’, Falkon 62 (k), Awad 80’ (k), Sutidze 90’ (s)

Żółte kartki: Nakav – Todadze, Bakradze

Ostatnim wtorkowym meczem eliminacyjnym był pojedynek Malty z Bośnią i Hercegowiną, który przez większość czasu mógł wydawać się jednostronny i pozbawiony emocji, lecz jego końcówka zaciekawić kibiców. Bohaterką Bośniaczek została nadzieja piłki w tym kraju, zaledwie 17-letnia napastniczka Sofija Krajšumović. Popisała się ona hat-trickiem i dzięki niej po 54 minutach goście dzisiejszego meczu prowadziły 3:0. Wówczas jednak straty zaczęły odrabiać Maltanki, które jednak przebudziły się o wiele za późno. W 79. minucie na 1:3 trafiła Emma Xuerreb, a w doliczonym czasie kontaktowym golem popisała się Brenda Borg i gospodyniom zabrakło już czasu, by doprowadzić do remisu. Bośniaczki mogą się pochwalić 15 punktami zdobytymi w 7 meczach, co jednak nie wystarczy do wywalczenia awansu na EURO 2021. W tabeli grupy B nad nimi są obecnie Włoszki i Dunki, mające w dodatku mniej rozegranych spotkań. Malta jest przedostatnia z 4 „oczkami” na koncie.

Malta – Bośnia i Hercegowina 2:3 (0:2)