Mistrzostwa Ameryki Płd. U-20: Świetna forma Wenezueli, Kolumbia zawodzi

Po trzech seriach meczów młodzieżowych Mistrzostw Ameryki Południowej wiemy coraz więcej. W minionej kolejce pauzowały główne faworytki do wywalczenia miana najlepszej drużyny U-20 kontynentu – Brazylijki i Argentynki, natomiast wpadkę zaliczył trzeci zespół poprzedniej edycji turnieju – Kolumbia.

“Las Cafeteras” w nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu mierzyły się z Wenezuelą – czwartą drużyną Campeonato Sudamericano Femenino Sub-20 z 2018 roku. Na początku wszystko układało się po myśli Kolumbijek, które już w 7. minucie objęły prowadzenie po bramce piłkarki Espanyolu Barcelona, Manueli Vanegas. Wenezuelki mogły odpowiedzieć już w pierwszej połowie, lecz miały pecha, trafiając najpierw w poprzeczkę, a nieco później także w słupek. Obramowanie bramki obiła także w końcówce pierwszej części gry zawodniczka Kolumbii i ta połowa zakończyła się wynikiem 1:0 dla kadry ” Las Chicas Superpoderosas”. Po zmianie stron reprezentantki Wenezueli ruszyły do odrabiania strat, co udało im się z nawiązką. Remis w 56. minucie ustanowiła Kareylen Capdevilla, natomiast równo dwadzieścia minut później trzy punkty podopiecznym Carmelii Rojas zapewniła Wilmary Arguelles. Ta porażka najprawdopodobniej pozbawiła Kolumbijki awansu do strefy medalowej. Po trzech rozegranych spotkaniach mają one na koncie 4 punkty, co może nie wystarczyć nawet do awansu z drugiego miejsca. W ich grupie pewnie prowadzi właśnie Wenezuela z kompletem sześciu „oczek”.

Wenezuela – Kolumbia 2:1 (0:1)
Capdevilla 56’, Arguelles 76’ – Vanegas 7’

W poniedziałek starły się reprezentantki Boliwii i Ekwadoru, które przed tym meczem nie miały jeszcze żadnego punktu wywalczonego na tym turnieju. Faworytkami były te drugie, co zresztą potwierdziły na boisku. Bardzo długo zawodziła jednak skuteczność. “La Tricolor” dopiero w ostatnich minutach zdołały zapewnić sobie komplet punktów. W 81. minucie Marthina Aguirre przerwałą niemoc Ekwadorek, a spokój w ostatnich akcjach tego pojedynku zapewniła swoim golem zaledwie 15-letnia Arella Jacome, która popisała się celnym strzałem bezpośrednio z rzutu wolnego.

Boliwia – Ekwador 0:2 (0:0)
Aguirre 81’, Jacome 84’

Świetne widowisko mieli okazję oglądać kibice w pojedynku Urugwaju z Paragwajem. W pierwszej połowie więcej dogodnych sytuacji wykreowały sobie te drugie, lecz to Urugwajki w doliczonym czasie pierwszej części wyszły na prowadzenie, przy sporej dozie szczęścia. Po uderzeniu z dystansu Karol Bermúdez piłka odbiła się od rywalki i po rykoszecie wpadła do siatki obok zaskoczonej bramkarki Paragwaju. W drugiej połowie show skradła Esperanza Pizarro. Urugwajska 18-letnia napastniczka popisała się hat-trickiem i na nic zdały się trafienia Jessiki Caceres i Zunildy Coronel Fernandez. Jak się w końcowym rozrachunku okazało, gole Paragwajek tylko zmniejszyły bowiem rozmiary porażki tej reprezentacji. Urugwaj wygrał jak dotąd oba swoje mecze na turnieju finałowym mistrzostw Ameryki Południowej U-20, natomiast ich poniedziałkowe rywalki triumfowały tylko raz w trzech starciach.

Urugwaj – Paragwaj 4:2 (1:0)
Bermúdez 45+3, Pizarro 49’, 63’, 76’ – Caceres 56’, Coronel 78’

Jedynym podziałem punktów w meczach 3. kolejki zakończyło się starcie Chile z Peru. Trzeba przyznać, że szans do objęcia prowadzenia po obu stronach nie brakowało, lecz piłkarki w tym meczu były wyjątkowo nieskuteczne. Tym samym najprawdopodobniej obie kadry ostatecznie zaprzepaściły swoje szanse na awans do kolejnej fazy rozgrywek, zajmując aktualnie dwa ostatnie miejsca w tabeli grupy B.

Chile – Peru 0:0