fbpx

Angielki zmienią selekcjonera jeszcze przed Mistrzostwami Europy!

Phil Neville, który w roli selekcjonera doszedł z reprezentacją Anglii do półfinału ubiegłorocznych Mistrzostw Świata, w przyszłym roku pożegna się ze stanowiskiem. Oznacza to, że były znakomity piłkarz Manchesteru United i Evertonu nie poprowadzi Angielek na Mistrzostwach Europy, które odbywać się będą w jego ojczyźnie.

Neville selekcjonerem piłkarek z Wysp został w styczniu 2018 roku. Początek przygody z kobiecą kadrą miał dość udany, bowiem nie zaznawszy porażki awansował z nią na Mistrzostwa Świata, a w ubiegłym roku po raz pierwszy „The Lionesses” udało się wygrać prestiżowy SheBelieves Cup. Na Mundialu Angielki po komplecie pięciu zwycięstw, w półfinale uległy jednak 1:2 późniejszym mistrzyniom – USA, natomiast w meczu o brązowy medal lepsze od nich takim samym rezultatem okazały się Szwedki. Po francuskim turnieju było już tylko gorzej – piłkarki z Anglii wygrały zaledwie 3 z 9 ostatnich meczów, przez co pojawiały się coraz większe obawy o formę zawodniczek, które na Mistrzostwach Europy zaprezentują się przed własną publicznością, a sukces tej kadry ma być milowym krokiem w rozwoju futbolu kobiet na Wyspach.

Teraz jednak wiemy już, że ewentualny świetny wynik na tym turnieju nie będzie zasługą Neville’a. Jego kontrakt z angielską federacją obowiązuje do lipca 2021 roku i nie zostanie przedłużony – poinformował „The Times” – Odejdę, jeśli przestanę być wystarczająco zmotywowany do dalszej pracy. Myślę, że musimy teraz zrobić krok w tył i ponownie zacząć budować fundamenty, wracając do najlepszych podstaw – powiedział 43-letni szkoleniowiec po marcowym SheBelieves Cup, gdzie Angielki zdołały jedynie skromnie pokonać 1:0 Japonię, ponosząc porażki z USA i Hiszpanią.

Media informują, że o decyzji Neville’a przesądziła aktualna sytuacja, wobec której nie ma możliwości rozgrywania meczów, a EURO 2021 zostało przesunięte o rok. Anglik nie będzie również prowadził reprezentacji Wielkiej Brytanii na Igrzyskach Olimpijskich, które zamiast tego lata, odbędą się na przełomie lipca i sierpnia przyszłego roku. Brytyjki wystąpią na Olimpiadzie właśnie dzięki czwartemu miejscu osiągniętemu przez drużynę Neville’a na ostatnim Mundialu.

Wciąż brakuje jeszcze oficjalnego komunikatu w tej sprawie ze strony krajowej federacji, jednak ma to być jedynie kwestią czasu. „The Times” dodaje, że piłkarski związek w Anglii osiągnął z Philem Neville’m porozumienie, dzięki któremu będzie on zaangażowany w wyznaczenie swojego następcy.

Other Articles

AngliaNewsyReprezentacjaReprezentacja AZagranica
FrancjaNewsyZagranica

Leave a Reply