fbpx

Bardzo zasłużony Klub zmuszony do wycofania się z II ligi

Przykre wieści napływają z Krakowa, najbardziej zasłużony Klub dla małopolskiej piłki kobiecej podjął bardzo trudną decyzję o wycofaniu się z rozgrywek II ligi grupy południowej…

Zespół KS Podgórze Kraków w minionym sezonie w II lidze w grupie południowej zajął dziewiąte miejsce w tabeli z czteropunktową przewagą nad strefą spadkową. O utrzymanie walka toczyła się jednak do ostatniej kolejki, w której krakowianki mierzyły się na własnym obiekcie z KSP Kielce. Przed tym spotkaniem Podgórze nad kielczankami miało zaledwie jeden punkt przewagi. Zawodniczka z Krakowa pokazały jednak bardzo silny charakter i zwyciężając 2:1, zapewniły sobie utrzymanie na szczeblu centralnym. Sezon 2021/2022 drużyna ukończyła na siódmym miejscu w tabeli. Na przestrzeni ostatnich trzech lat z pewnością za największy sukces można uznać zwycięstwo w III lidze w grupie czwartej w sezonie 2020/2021. Tymczasem dzisiaj dowiadujemy się, że Klub, który jeszcze niedawno notował na szczeblu centralny dobre wyniki, nie może przystąpić do rozgrywek w zbliżającym się sezonie 2023/2024.

KS Podgórze Kraków swoją historię pisze od 1913 roku, jest to Klub z bardzo bogatą historią, w okresie międzywojennym występujący w ówczesnej I lidze, która była najwyższą klasą rozgrywkową w Polsce. Sekcja kobieca powstała w 1986 roku i z niewielką, dwuletnią przerwą w funkcjonowaniu, Klub z powodzeniem występował na poszczególnych szczeblach rozgrywkowych. Wśród największych sukcesów kobiecej drużyna Podgórza wymienić należy dwukrotne wicemistrzostwo Polski (1997/1998, 1998/1999), halowe mistrzostwo Polski (1993) oraz dwukrotny udział w finale Pucharu Polski (1995/1996, 1996/1997). Za najlepszych czasów zawodniczki Klubu z ul. Dekerta były znaczącą siłą reprezentacji Polski.

Zespół seniorski w minionym sezonie reprezentowała też drużyna rezerw, występująca w IV lidze małopolskiej, w której zakończyła rozgrywki na bardzo dobrym, czwartym miejscu w tabeli. Biorąc pod uwagę fakt, że tak w istocie jest to zespół złożony z bardzo młodych, utalentowanych zawodniczek, zespół realnie juniorski, czwarte miejsce należy uznać za bardzo dobre osiągnięcie.

Decyzja o nie przystąpieniu do rozgrywek II ligi w grupie południowej spowodowana jest wakatem na stanowisku trenerki zespołu. Prowadząca pierwszą drużynę Podgórza na przestrzeni pięciu ostatnich sezonów Katarzyna Sołtysińska podjęła decyzję o zakończeniu swojej przygody z Klubem. Decyzja dotychczasowej trenerki była bardzo dużym zaskoczeniem dla Zarządu Klubu. Na domiar złego, do nowego klubu (a jest to inny krakowski zespół), w którym będzie pracowała Katarzyna Sołtysińska, przeniosło się też kilka zawodniczek Podgórza. Potencjalną trenerką zespołu miała zostać Ewelina Prokop, bardzo dobra trenerka, z doświadczeniem w prowadzeniu reprezentacji Polski U-15, niestety do podpisania umowy nie doszło. Pomimo usilnych starań Klubu, nie udało się znaleźć trenerki, która poprowadziłaby zespół na szczeblu centralnym, w II lidze. Zwykło się mawiać, że nieszczęścia chodzą parami, tak też było w przypadku krakowskiego zespołu, bowiem z pracy z przyczyn osobistych zrezygnować musiała prowadząca IV-ligową drużynę juniorek Urszula Sadurska. Na jej stanowisku w dalszym ciągu także widnieje wakat. Sytuacja Klubu w przeddzień startu sezonu w II lidze była na tyle trudna, że Zarząd Klubu zmuszony był podjąć decyzję o nie przystąpieniu do rozgrywek. Pod dużym znakiem zapytania stoi także start Podgórza Kraków w nadchodzącym sezonie na poziomie IV ligi małopolskiej. Sytuacja jest bardzo trudna, wierzę jednak, że ten zasłużony zespół dla kobiecej piłki będzie w dalszym ciągu obecny na piłkarskiej mapie Polski. KS Podgórze Kraków – trzymamy kciuki!

Dziękuję serdecznie za rozmowę Pani Renacie Tokarz z Zarządu Klubu KS Podgórze Kraków. Pani Renata Tokarz w przeszłości przez czternaście lat była trenerką w krakowskim klubie.

Other Articles

EkstraligaNewsyTransfery
NewsyNiższe ligiPolska

Leave a Reply