EFK: Derby Warszawy dla Uniwersytetu

Po trzeciej rundzie rozgrywek zarówno Uniwersytet Warszawski jak i drużyna SGGW pozostawały z zerowym dorobkiem punktowym i zajmowały kolejno 5. i 6. miejsce w tabeli. Zapowiadał się mecz zaciętej walki!

W IV kolejce Ekstraligi Futsalu Kobiet, w grupie północnej drużyna Uniwersytetu Warszawskiego pod wodzą trener Marii Wąsowskiej gościła ekipę z SGGW prowadzoną przez trenera Pawła Szymańczuka. Uniwersytet Warszawski rozpoczął mecz w następującym zestawieniu: Julia Przybyłkowicz (kapitan), Katarzyna Jeryng, Agnieszka Gołębiowska, Emilia Jarzyna i Zuzanna Nikisz na bramce. W drużynie SGGW od pierwszej minuty wystąpiły Weronika Zasowska (kapitan), Alina Almén, Magdalena Sztukiewicz, Emilia Wiaderna oraz strzegąca bramki Natalia Betlińska. Drużyna rolniczek od początku spotkania stosowała wysoki pressing trójką zawodniczek, pozostawiając w obronie jedynie Emilię Wiaderną. Pierwsze zagrożenie dla bramki akademiczek stworzyła swoim strzałem Marta Krukowska, ale piłkę pewnie złapała Zuzanna Nikisz. W odpowiedzi bramce SGGW próbowała zagrozić Julita Sterbicka. W 4 min. po wywalczonym przez Paulinę Pokraśniewicz rzucie rożnym oddała mocny strzał, który szczęśliwie dla Natalii Betlińskiej poszybował ponad poprzeczką. W 5. minucie, po nieporozumieniu w obronie rolniczek, sędzia przyznał rzut wolny pośredni dla zespołu UW. Bramce SGGW ponownie zagroziła Julita Sterbicka, trafiając w słupek. W kolejnych minutach spotkania obie drużyny nie potrafiły skutecznie wykończyć swoich akcji. Bezbramkowy remis utrzymywał się aż do 11 minuty, kiedy to po kolejnej próbie Julita Sterbicka pokonuje Natalię Betlińską dając UW prowadzenie. Po zdobytej bramce akademiczki nie odpuszczały. Kolejną akcję po skrzydle zainicjowała Anita Sikora, ale próbę dośrodkowania udaremniła wślizgiem Agata Pochroń, wybijając piłkę na róg. Po nieudanym przez Uniwersytet rozegraniu rzutu rożnego, na szybkie wznowienie gry decyduje się Natalia Betlińska, wyrzucając piłkę daleko w stronę bramki przeciwnika. Podanie odbiera Agata Pochroń, ale akcję przerywa nieprzepisowo Julia Przybyłkowicz, za co zostaje ukarana żółtą kartką. Do wykonania rzutu wolnego podchodziła Weronika Zasowska, ale po strzale posłała piłkę obok bramki. Chwilę później bramkarka SGGW ponownie celnym przerzutem podaje do swojej kapitan, która następnie zagrywa do Aliny Almén, jednak piłkę w porę przechwytuje Zuzanna Nikisz. Po otrzymaniu podania od Magdaleny Sztukiewicz, swoją szansę na zdobycie gola miała również Emilia Wiaderna, ale jej precyzyjny strzał oddany w okolice prawego słupka nie wystarczył by pokonać bramkarkę UW. Wydawało się, że do przerwy niewiele już się zmieni, ale w 18 min. wyrównującego gola na 1:1 zdobyła Marta Krukowska. Po stracie bramki przez UW o czas poprosiła trener Maria Wąsowska. W końcówce 1. połowy kolejną szansą dla rolniczek był rzut rożny, ale dośrodkowanie okazało się zbyt czytelne dla Julity Sterbickiej, która przechwyciła zagranie i po wyprowadzeniu kontry oddała strzał na bramkę SGGW. Utratę bramki w 20 min. udaremniła Natalia Betlińska, wybijając piłkę na aut, ale chwilę później została pokonana przez Paulinę Pokraśniewicz. Po chwili bliska wyrównania była Emilia Wiaderna, ale strzał został zablokowany przez Julię Przybyłkowicz. Kapitan drużyny Uniwersytetu w ostatnich sekundach pierwszej części spotkania nie tylko zapobiegła utracie bramki, ale również wykorzystała zamieszanie pod bramką rolniczek, strzelając gola na 3:1.

Po przerwie drużyna Uniwersytetu nie zwalniała tempa. W 22 min. spotkania Julia Przybyłkowicz precyzyjnie przerzuca piłkę do Pauliny Pokraśniewicz, która strzałem z woleja posyła piłkę tuż obok bramki. Dobrą okazję na zdobycie bramki miała również drużyna SGGW, ale 24 min. Agacie Pochroń nie udaje się pokonać źle ustawionej bramkarki UW, która wybija piłkę za linię końcową. Mając korzystny wynik, trenerka UW decyduje się na zmianę w ataku i dać chwilę wytchnienia dla Julity Sterbickiej, zastępując ją Martą Kołacińską. Od 27 min. na plac gry powraca Julita Sterbicka razem z Emilią Jarzyną. Obie zawodniczki miały szansę na podwyższenie wyniku dla Uniwersytetu. Strzał Emilii Jarzyny obroniła Natalia Betlińska, posyłając piłkę na róg. Skuteczniejsza okazała się Julita Sterbicka, która po przeprowadzeniu akcji środkiem po raz drugi umieściła piłkę w siatce. Okazję do pomniejszenia strat miały Julia Odolińska i Weronika Zasowska wyprowadzając akcję 2 na 1, ale zbyt długo zwlekały z próbą oddania strzału. Po nieudanym ataku rolniczek do kontry przeszła drużyna Uniwersytetu. Atak zwieńczyła Julita Sterbicka, zdobywając swoją trzecią bramkę w tym meczu, podwyższając wynik na 5:1. W odpowiedzi SGGW próbowało swoich sił strzałami z daleka – najpierw Magdalena Sztukiewicz, a po chwili Agata Pochroń, ale zdołały wywalczyć jedynie rzut rożny. W 32 min. o czas poprosił trener drużyny SGGW Paweł Szymańczuk. Po przerwie w bramce rolniczek Natalię Betlińską zastąpiła Patrycja Rola. W 33 min. bliska zmiany wyniku była Agata Pochroń oddając strzał na bramkę UW, ale dobrze ustawiona Zuzanna Nikisz złapała piłkę. Zmiana na bramce nastąpiła również w drużynie Uniwersytetu. Zuzannę Nikisz zastąpiła Natalia Mikuła po tym jak trener Maria Wąsowska zdecydowała się zmienić całą piątkę zawodniczek. Po zmianie bramkarek w obu drużynach do końca spotkania nie nastąpiła już zmiana wyniku, choć obie drużyny miały dogodne okazje m. in. z rzutów wolnych. Najpierw w 34 min. nieprzepisowo Emilia Wiaderna zatrzymuje atak Julity Sterbickiej na bramkę SGGW, za co zostaje ukarana żółtą kartką. Sprawczyni rzutu wolnego zrehabilitowała się blokując strzał z rzutu wolnego. Natomiast w 37 min. Agnieszka Gołębiowska faulem na Marcie Krukowskiej przerywa akcję SGGW za co otrzymuje żółtą kartkę, ale rolniczki nie wykorzystują szansy z rzutu wolnego. Jedną z ostatnich prób zaskoczenia bramkarki UW w 39 min. przeprowadziła Zuzanna Majewska, jednak jej strzał pewnie wyłapała Natalia Mikuła. Po szybkim wznowieniu gry, atak Uniwersytetu na bramkę SGGW strzałem wykończyła Angelika Kacalak, jednak pewną interwencją wykazała się Patrycja Rola.

Obu drużynom nie brakowało okazji do zdobycia bramki, ale komplet punktów zgarnęły zawodniczki Uniwersytetu Warszawskiego, które odznaczyły się większą skutecznością w grze.