Ewa Pajor w TOP 100 piłkarek świata w plebiscycie The Guardian

Brytyjski dziennik The Guardian we współpracy z popularnym podcastem The Offside Rule ogłasza w tym tygodniu listę stu najlepszych piłkarek świata 2022 roku. Według opinii 119 ekspertów zajmujących się kobiecą piłką, w zestawieniu znalazło się miejsce dla tylko jednej Polki. Jest nią Ewa Pajor.

Kapitan reprezentacji Polski ma za sobą udany rok, mimo że jego niemal trzy pierwsze miesiące straciła z powodu kontuzji. Gdy jednak 26-letnia obecnie piłkarka doszła do pełnej sprawności, stała się ponownie kluczową postacią niemieckiego Wolfsburga. Z “Wilczycami” sięgnęła choćby o mistrzostwo Niemiec, co może się powtórzyć również w bieżących rozgrywkach. Jesienią nasza rodaczka błyszczała nie tylko we Frauen Bundeslidze, ale także w Lidze Mistrzyń, gdzie może się pochwalić 7 golami w 6 rozegranych meczach. Więcej o liderowaniu Polki w klasyfikacji strzelczyń tych rozgrywek pisaliśmy TUTAJ.

Plebiscyt The Guardian oraz The Offside Rule opierał się na opiniach 119 ekspertów z całego świata. To zarówno byłe piłkarki, trenerzy oraz (w największym stopniu) przedstawiciele mediów. Nie zabrakło polskich akcentów – w opracowaniu zestawienia 100 najlepszych zawodniczek globu pomogły Nina Patalon, Joanna Tokarska i Hanna Urbaniak.

Ostatecznie do najlepszej setki załapała się tylko jedna piłkarka z naszego kraju. Ewa Pajor została sklasyfikowana na 40. miejscu na świecie. Warto dodać, że w porównaniu z poprzednim rokiem widać w jej przypadku znaczny postęp. Plebiscyt ten za 2021 rok uplasował bowiem Ewę Pajor na 78. pozycji. Wówczas w TOP 100 znalazło się także miejsce dla Pauliny Dudek. Obrończyni PSG zajęła wtedy 89. miejsce. W tym roku również mogłaby ona zanotować znaczny awans, lecz przeszkodziła w tym poważna kontuzja. Przez zerwanie więzadeł krzyżowych 25-latka pauzuje bowiem od końcówki września i czeka ją jeszcze kilka miesięcy rozbratu z piłką.

Nie ma wątpliwości, że Ewa Pajor to jedna z najlepszych strzelczyń na świecie. Ma teraz 26 lat i wkracza w szczytowe lata swojej kariery. Zarówno w Wolfsburgu, jak i reprezentacji Polski mają nadzieję, że problemy z kontuzjami są już za nią. Jej statystyki od lata opowiadają własną historię, a napastniczka prowadzi w klasyfikacji strzelczyń Bundesligi z ośmioma bramkami. Pajor jest również najlepszą strzelcznią Ligi Mistrzyń. Kontynuując tę dyspozycję, Polka będzie piąć się w przyszłorocznych rankingach, zwłaszcza że nadal odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej – napisał The Guardian w uzasadnieniu umieszczenia naszej rodaczki na liście stu najlepszych piłkarek świata. Ewa Pajor najwyżej w tym rankingu była na 27. miejscu, które zajęła w latach 2018 oraz 2020.

Nie znamy jeszcze TOP 10 tego plebiscytu, które zostanie opublikowane najprawdopodobniej dzisiaj wieczorem. Na pewno nie znajdą się w niej choćby Ada Hegerberg, Pernille Harder, czy Alex Morgan, które uplasowały się w drugiej dziesiątce. Pełną klasyfikację z piłkarek miejsc 11-100 można sprawdzić pod TYM LINKIEM.

Inne wiadomości

InneNewsyPolki za granicąZagranica
Natalia Piątek
FutsalNewsyZagranica
AZS UAM Poznań

Dodaj komenntarz