[FUTSAL] Finał wart finału. Hiszpania Mistrzem Europy!

To był niesamowicie spotowy futsalowy weekend. Portugalia przed własną publicznością w Porto zagrała w finale mistrzostw Europy z Hiszpanią. Po dogrywce i serii rzutów karnych Hiszpania została najlepszą ekipą Starego Kontynentu.

Hiszpanki zaczęły dość mocno, i to przerodziło się to z trzy faule w niespełna pięć minut, oraz żółtą kartkę dla Irene Córdoby.

W 7. min. fatalny błąd w defensywie hiszpanek, ale Ana Azevedo, z najbliższej odległości trafia wprost w Silvię. Chwilę później ponownie Azevedo stanęła przed szansą pokonania bramkarki Hiszpanii, ale ponownie się nie powiodło. Gdy zegar wskazywał 11.08′ Fifó idealnie obsłużyła Azevedo i ta za trzecim razem już pomylić się nie mogła.

Na nieco ponad 90 sekund przed końcem pierwszej części, idealnie rozegrany stały fragment gry Portugalek dał im bramkę nr 2. Z autu zagrywała krótko Catia Morgado do Janice Silvy, ta oddała piłkę Pisko, i ta podwyższyła wynik.

Radość trwała chwilę, w niegroźnej sytuacji ze środka boiska huknęła, Ale de Paz i na 26 sekund przed końcem pierwszej części wlała nadzieje w serca ekipy z Hiszpanii, zmniejszając wynik do 2:1.

W drugiej części gry, Hiszpania mocno przycisnęła, ale Portugalia albo dobrze wybijała ją z rytmu, albo z pomocą przychodziła słupek, ja choćby w 34. min.

Grające przed własną publicznością futsalistki Portugalii broniły się skutecznie do 34 minuty i 2 sekundy. Po odbitej piłce przez defensywę Portugalii atomowy strzał w kierunku Any Catariny posłała Ale de Paz i zdobywa drugiego gola w finale, którego wagą była dogrywka.

Dogrywkę w formacje 2 × 5 minut, odważniej zaczęły futsalistki Portugalii. Ale pierwsze ataki gola nie przyniosły. W 43. min Ana Azevedo po błędzie Hiszpanii miała przed sobą tylko Silvię, ale  Portugalka przeniosła piłkę obok bramki. Z racji, że w dogrywce faule z II połowy się nie kasowały. W 43 min i 22 sekundzie mieliśmy rzut karny przedłużony po faulu Any Luján na Janice Silvie, ale  Pisko uderzyła wprost w Silvię.

W końcówce pierwszej połowy Hiszpanki bombardowały An Catarinę, i to przyniosło skutek już 44. minucie, gola po podaniu z linii autowej zanotowała María Sanz.

Początkiem drugiej połowy kopnięta została Azevedo i Portugalia ponownie stanęła przed szansą na gola z dziewięciu metrów. Na strzał zdecydowała się Carla Vanesa, ale niczym mur w bramce stała Silvia, nie dając możliwości doprowadzenia do remisu. Po zagraniu ręką trzecią szansę dla Portugalii z karnego przedłużonego miała Pisko, ale przestrzeliła. Bramka Hiszpanii w dogrywce była jak zaczarowana. Na 90 sekund przed końcem w Euforię kibiców w Pavilhão Multiusos de Gondomar wprawiła Pisko, dając remis!

O Mistrzostwie Europy miały więc zadecydować rzuty karne! Ten element gry lepiej wykonywały HISZPANKI i zostały MISTRZEM EUROPY!

Mecz miał także polski akcent, drugim sędzią był pochodzący z Wałbrzycha Damian Grabowski [na zdjęciu poniżej].

Damian Grabowski z Wałbrzycha sędzią Finału ME Kobiet w Futsalu [foto. Wojciech Weiss]
Warto odnotować sukces reprezentacji, z którą przyjdzie Polskiej Reprezentacji zmierzyć się w walce o kolejne Mistrzostwa. Ukraina, bo o niej mowa, dziś po południu ograła w “małym finale” Węgry 2:1. Wynik spotkania otwarto już w 9. minucie za sprawą Yuliy Tytovej, w 23. było już 2:0 za sprawą Snezhany Volovenko. Na 90 sekund przed końcem Węgry zdobył gola, ale bramka Viktórii Horváth, to było wszystko, na co było stać nasze rywali, z którymi zagraliśmy kilka dni temu w chorwackim Poreć.

Finał Mistrzostw Europy
Portugalia — Hiszpania 2:2 (2:1) [D. 1:1] [K. 1:4]
Ana Azevedo 11.08″, Pisko 18.22″, 48.44″ – Ale de Paz 19.34″, 34.02″, María Sanz 43.22″

Irene Córdoba 1-4

sędzia: Chiara Perona (Włochy), Damian Grabowski (Polska) oraz Daniele D’adamo (San Marino) Fatma Özlem Tursun (Turcja, sędzia czasowy)
kartki:  – Irene Córdoba, Noelia, Mayte, Ale de Paz

Portugalia: Ana Catarina (Odete Rocha) – Carla Vanessa, Catia Morgado, Ana Azevedo, Pisko oraz Lopes Pereira, Inês Fernandes, Fifó, Janice Silva, Sara Ferreira, Rocha, Pedereira, Ana Pires

Hiszpania: Silvia (Marta) – Dany, Mayte, Peque, Ana Luján oraz Noelia, Ale de Paz, Luci, Amelia, Samper, Sanz, Laura Córdoba, Irene  Córdoba