fbpx

IFFHS opublikowało najlepszy skład 2022 roku

IFFHS (Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu) w oparciu na rok 2022 opublikowało najlepszą jedenastkę na świecie.

Specjaliści z całego świata wybrali skład w formacie 4-3-3.

Między słupkami Chilijka Christiane Endler, która w kontrowersyjnych okolicznościach, jako filar PSG przeszła do największego rywala – Olympique Lyon latem 2021. Zawodniczka bardzo pomogła klubowi z Lyonu wygrać Ligę Mistrzyń, stając się pierwszą Chilijką z takim osiągnięciem.

Na linii obrony letni nabytek FC Barcelony, tegoroczna mistrzyni Europy z Anglią – Lucy Bronze. Angielska obrończyni od kilku lat uchodzi za najlepszą na swojej pozycji, stanowiąc filar zarówno w klubie, jak i reprezentacji “Córek Albionu”.

Obok niej Leah Williamson z Arsenalu, jedna z czołowych piłkarek na zwycięskim dla Anglii EURO.

Bliżej lewej obrony z miejsca nie wchodzi Wendie Renerd. Francuzka, która w tym roku, jako jedna z czołowych postaci Olympique Lyonu sięgnęła po trofeum za triumf w Lidze Mistrzyń.

Linię defensywy zamyka niespodziewanie Selma Bacha, która również była jedną z “cichych bohaterek” triumfu Olympique Lyonu. Obecnie uchodzi za jeden z największych młodych talentów na świecie.

Pomoc zaczyna jedno z największych piłkarskich odkryć 2022 roku. Lena Oberdorf, niemiecki talent z Wolfsburga dał o sobie znać na zeszłorocznym EURO, gdzie pokazała pełnię swoich możliwości. Najlepsza młoda zawodniczka na EURO 2022. Wielu trenerów, piłkarek i ekspertów wróży jej świetlaną przyszłość.

Obok niej tegoroczna zdobywczyni Złotej Piłki, liderka La Furia Roja i FC Barcelony – Alexia Putellas. Hiszpanka część sezonu kontuzjowana dała z siebie wszystko, utrzymując swoją formę na najwyższym poziomie.

Linię pomocy zamyka klubowa i reprezentacyjna koleżanka Putellas – Aitana Bonmati. Podczas nieobecności Putellas świetnie się sprawdziła, jako jedno z odkryć tego roku.

Na linii ataku w pełni zasłużenia Beth Mead. Podstawowa napastniczka Anglii i londyńskiego Arsenalu. Nie mogło jej tu zabraknąć, najlepsza piłkarka tego roku, według wielu niesłusznie nienagrodzona Złotą Piłką. Zagrała turniej życia na mistrzostwach Starego Kontynentu sprawiając, że “piłka nożna wróciła do domu”.

Obok Amerykanka Alex Morgan, która niedawno zmieniła barwy klubowe po nieudanej przygodzie w Europie. Dołączyła wraz z kilkoma gwiazdami amerykańskiej piłki do nowo powstałego San Diego Wave FC. Morgan bardzo dobrze się odnalazła w nowych barwach strzelając bramki i bijąc różnorodne rekordy NWSL.

Skład zamyka jedna z największych pechowców 2022 – Alexandra Popp. Zawodniczka Wolfsburga grała turniej życia na angielskich boiskach, jej dobrą passę przed samym finałem przerwała nagła kontuzja z treningu.

 

 

Other Articles

Comments (2)

  1. Beznadziejna ta klasyfikacja. A gdzie jest Ewa Pajor?

Leave a Reply