Krótka przygoda Czarnych w Europie

Już po pierwszym meczu eliminacji Ligi Mistrzyń swój udział w tych rozgrywkach zakończyć muszą Czarni Sosnowiec. Mistrzynie Polski uległy przed własnymi kibicami węgierskiemu Ferencvárosowi 1:2 (0:1), odpadając tym samym z rozgrywek UEFA Women’s Champions League.

Choć przez większość spotkania oglądaliśmy wyrównane widowisko, to przyjezdne objęły prowadzenie w 17. minucie. Duży błąd popełniła Olha Zubchyk, która będąc przed własnym polem karnym odkopała piłkę wprost pod nogi Sáry Pusztai. Chwilę później reprezentantka Polski nie zdołała jeszcze dobrze przeciąć prostopadłego podania Węgierki i futbolówka ostatecznie znalazła się pod nogi Evelin Fenyvesi, a ta uderzeniem dokładnie z 16. metra nie dała szans Annie Szymańskiej. Pięć minut później dobrą szansę na wyrównanie miała Dżesika Jaszek. Niepilnowanej w polu karnym przyjezdnych napastniczce piłkę wycofała Kinga Kozak, lecz Polka uderzyła wysoko nad poprzeczką. Po chwili 25-latka miała jeszcze kolejną szansę, lecz po błędzie bramkarki Węgierek, jej strzał został łatwo zatrzymany.

Mistrzynie Polski w wymarzony sposób rozpoczęły natomiast drugą połowę. Ogromna w tym zasługa Nikol Kaletki, która w przerwie zastąpiła Agnieszkę Jędrzejewicz. Pozyskana zimą z Medyka Konin piłkarka najpierw wywalczyła rzut wolny, dając się sfaulować rywalce, a po chwili dośrodkowała ze stałego fragmentu wprost na głowę Patricii Fischerovej, która doprowadziła do wyrównania. Radość mistrzyń Polski trwała jednak zaledwie pięć minut. Wówczas Olha Zubchyk sfaulowała przed polem karnym Fanni Vágó. Sama poszkodowana podeszła do wykonania rzutu wolnego i choć początkowo wydawało się, że reprezentantka Węgier wrzuca futbolówkę na głowę swoich koleżanek, to ostatecznie niedotknięta przez nikogo piłka wpadła do siatki obok lewego słupka bramki zaskoczonej Anny Szymańskiej. Zwłaszcza w drugiej połowie gra toczyła się głównie w środku pola i mimo, że mistrzynie Polski musiały “gonić wynik”, to nie potrafiły wykreować sobie wielu dogodnych sytuacji do ponownego wyrównania stanu rywalizacji. Tym samym to “Fradi” awansowały do finałowego pojedynku pierwszej fazy kwalifikacyjnej.

Mistrzynie Węgier o awans do drugiej fazy eliminacji Ligi Mistrzyń powalczą w piątek w Sosnowcu z albańską Vllaznią Szkodra.

Liga Mistrzyń – I faza kwalifikacji (Grupa 11 – półfinał)
Ferencvárosi TC Telekom – KKS Czarni Antrans Sosnowiec 2:1 (1:0)