Mistrzostwa CONCACAF U-20: 33 gole w 4 meczach, znamy komplet par ćwierćfinałowych

Poznaliśmy komplet uczestników ćwierćfinałów Mistrzostw Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów U-20. W drugiej połowie starć 1/8 awans wywalczyły sobie Haiti, Meksyk, Trynidad i Tobago oraz Gujana.

Haiti ma duże szanse, by powtórzyć sukces z poprzedniej edycji mistrzostw, kiedy kadra ta wywalczyła brązowe medale. Trzeci zespół turnieju z 2018 roku w swoim meczu 1/8 nie dał najmniejszych szans Barbadosowi. Ponownie najjaśniejszą postacią Haitanek była 16-letnia Melchie Dumonay. Wielka nadzieja tamtejszego futbolu cieszyła się z goli aż czterokrotnie, dzięki czemu to ona z dziesięcioma golami po czterech meczach jest aktualną liderką strzelczyń mistrzostw. Shai Carrington musiała w tym spotkaniu wyciągać piłkę z siatki aż dwunastokrotnie, nie ustrzegając się błędów. Najbardziej dotkliwy był ten z 48. minuty, kiedy Ruthny Mathurin pokonała ją bezpośrednio z rzutu rożnego.

Hat-trickiem przeciwko Barbadosowi popisała się Valentina Ornis, a gole dorzuciły również zawodniczki z rocznika 2003 – Valentina Josehp, Dayana Pierre-Louis, Mirlene Dorce i Fléro Surpris. Haiti w czterech spotkaniach Mistrzostw CONCACAF strzeliło już 34 gole, nie tracąc przy tym żadnego. W ćwierćfinale będzie faworytem.

Mistrzostwa CONCACAF U-20 – 1/8 finału
Haiti U-20 – Barbados U-20 12:0 (7:0)
Joseph 2’, Ornis 16’, 38’, 67’, Pierre-Louis 20’, Dumonay 24’, 25’, 33’ (k), 52’ (k), Mathurin 48’, Dorce 82’, Surpris 89’

Żółte kartki: Petit-Frere – Clarke

Tuzin bramek w swoim meczu rywalkom wpakowały również złote medalistki sprzed dwóch lat – Meksyk. Im jednak nie udało się zachować czystego konta, bowiem Grenada potrafiła zanotować honorowe trafienie. Był to zresztą najładniejszy gol tego dnia, zdobyty przez Sherandę Charles bezpośrednio z rzutu wolnego. Ważniejsza okazała się jednak ilość goli, a nie jakość. Po bramce Grenady, ta przegrywała już i tak 1:5, a w drugiej połowie faworyzowane Meksykanki jeszcze siedmiokrotnie cieszyły się z gola.

Dwa trafienia w tym spotkaniu zanotowały Alison Gonzalez, Nicole Pérez oraz… obrończyni Granady, Treasher Valcin, która dwa razy interweniowała tak niefortunnie, że wpakowała piłkę do własnej bramki. Meksykanki w kolejnej fazie turnieju zagrają z Trynidadem i Tobago, któremu awans do ćwierćfinału nie przyszedł łatwo.

Meksyk U-20 – Grenada U-20 12:1 (5:0)
Roman 10’, Gonzalez 12’, 26’, R. Reyes 21’, Valcin 36’ (s), 56’ (s), Zempoalteca 58’, Juarez 72’, Pérez 73’, 83’, M. Reyes 77’, Díaz 89’ – Charles 49’

Najbardziej emocjonującym meczem 1/8 był pojedynek Trynidadu i Tobago z Portoryko. Faworyzowane zawodniczki TiT wyszły na prowadzenie już po 180 sekundach za sprawą gola Afiyah Cornwall. Następne dwa gole padły jednak łupem Portorykanek, które niemal do końca pierwszej połowy były bliżej awansu dzięki trafieniom Maliny Pardo i Idelys Vazquez. W 43. minucie po raz drugi na listę strzelczyń ponownie wpisała się 17-letnia napastniczka Trynidadu i Tobago, doprowadzając do remisu 2:2.

W drugiej połowie kibice nie oglądali goli, wobec czego do wyłonienia uczestniczek ćwierćfinału potrzebna była dogrywka. Tę lepiej zaczęły piłkarki prowadzone przez Richarda Hooda. Na początku drugich dodanych 15 minut piłkę w siatce umieściła Maria Serran. Pięć minut później wyrównała jednak Cristina Torres i konieczne było rozegranie serii rzutów karnych. Z jedenastu metrów reprezentantki Trynidadu i Tobago okazały się nieomylne, natomiast w ostatniej serii strzał Paoli Morales obroniła rosła Klil Keshwar, przez co Portoryko musiało pogodzić się z porażką.

Trynidad i Tobago U-20 – Portoryko U-20 3:3 p.d. (2:2, 2:2), karne: 5:4
Cornwall 3’, 43’, Serran 106’ – Pardo 18’, Vazquez 24’, Torres 111’

Żółte kartki: Pascall, Serran (obie Trynidad i Tobago)

Gujana to najniżej notowana drużyna, która zapewniła sobie grę w ćwierćfinale turnieju rozgrywanego w Dominikanie. W 1/8 nie miały jednak wybitnie trudnego zadania, gdyż mierzyły się z trzecim zespołem grupy F, Kajmanami. Prowadzenie Gujankom dała w 24. minucie Shanice Alferd i pierwsza połowa zakończyła się minimalną przewagą tej kadry.

Rewelacja rozgrywek potwierdziła swoją dobrą dyspozycję po zmianie stron. Błąd bramkarki Kajmanów wykorzystała Aubrey Narine, która dobiła „wypluty” przez Satiah Miller strzał z dystansu. Gujana tym samym awansowała do ćwierćfinału, lecz wiele wskazuje, że będzie to kres ich możliwości. Tam bowiem zmierzą się ona z rewelacyjnie spisującym się na mistrzostwach CONCACAF Haiti.

Gujana U-20 – Kajmany U-20 2:0 (1:0)