Mistrzostwa CONCACAF U-20: Faworytki pewnie awansowały, będzie hit w ćwierćfinale

Po jednym dniu przerwy, odbyły się pierwsze cztery spotkania 1/8 finału Mistrzostw CONCACAF U-20. Do kolejnej fazy po bardzo jednostronnych pojedynkach przeszły Stany Zjednoczone, Kanada, Jamajka i Dominikana.

Jako pierwsze do swojego starcia 1/8 podeszły piłkarki z ojczyzny muzyki reggae. Mierzyły się z Bermudami i były murowanym faworytem do awansu, co zresztą potwierdziły na boisku, po pierwszym kwadransie prowadząc już 2:0. Wynik w 12. minucie po błędzie bramkarki z terytorium zależnego Wielkej Brytanii otworzyła Lacey Murray. Chwilę później futbolówkę w siatce umieściła także Jody Brown. Dość niespodziewanie w 26. minucie kontaktowym trafieniem odpowiedziały reprezentantki Bermudów, a dokładnie Nia Christopher. Tym razem nie popisała się stojąca między słupkami Jamajki Ella Dennis. Jeszcze przed przerwą na dwubramkowe prowadzenie powróciły faworytki tego pojedynku. Głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego trafiła Nevillgail Able.

Jody Brown to jedna z największych nadziei jamajskiej piłki kobiecej. 17-letnia napastniczka, która ma za sobą już 19 występów w seniorskiej kadrze, drugą połowę zaczęła od asysty przy golu Chantelle Parker. Następnie sama dwukrotnie wpisała się na listę strzelczyń, zwiększając swoje szanse w walce o tytuł królowej strzelczyń turnieju finałowego młodzieżowych mistrzostw Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów. W ostatnich dziesięciu minutach Jamajki jeszcze trzykrotnie pokonały bramkarkę Bermudów. Dwa trafienia zanotowała wprowadzona z ławki Sydoney Clarke. Zawodniczka ta przy ostatnim golu natomiast asystowała, a po raz czwarty tego dnia i ósmy w całym turnieju piłkę do siatki wpakowała kapitan jamajskiej młodzieżówki.

Mistrzostwa CONCACAF U-20 – 1/8 finału
Jamajka U-20 – Bermudy U-20 9:1 (3:1)
Murray 12’, Brown 13’, 61’, 76’ (k), 90+1’, Able 40’, Parker 53’, Clarke 82’, 88’ – Christopher 26’

Bez problemów w ćwierćfinale zameldowały się również Amerykanki. Wicemistrzynie poprzedniej edycji turnieju, w trwających mistrzostwach nie straciły jeszcze gola, co nie zmieniło się po pojedynku z kadrą Saint Lucia. Jako pierwsza do siatki trafiła rywalizująca o koronę królowej strzelczyń Mia Fishel. 18-letnia napastniczka z USA była bliska strzelenia kolejnej bramki w 14. minucie. Jej uderzenie głową trafiło jednak w słupek, po czym odbiło się od Reneli Francis i wpadło do siatki, co musiało zostać zaliczone jako samobój 16-letniej bramkarki. Dziesięć minut później było 3:0 po trafieniu Sierry Enge. Ozdobą widowiska było trafienie Brianny Pinto z dystansu, które ustaliło wynik pierwszej połowy na 4:0.

Po zmianie stron swój bramkowy dorobek powiększyła Mia Fishel, zrównując się tym samym z Jody Brown. Obie mają po czterech rozegranych meczach osiem trafień. W ostatniej minucie regulaminowego czasu gry, Brianna Pinto ponownie popisała się celnym uderzeniem z dystansu, tym razem bezpośrednio z rzutu wolnego.

Stany Zjednoczone U-20 – Saint Lucia U-20 6:0 (4:0)
Fishel 8’, 76’ Francis 14’ (s), Enge 24’, Pinto 35’, 90’

Wreszcie swoje wysokie umiejętności udowodniły zawodniczki z Kanady, które w fazie grupowej wygrały tylko jeden z trzech meczów. O ćwierćfinał piłkarki spod znaku klonowego liścia walczyły z Kubą, obejmując prowadzenie już po siedmiu minutach. Rzut karny pewnie wykorzystała Tanya Boychuk. Do przerwy mieliśmy 2:0 „dzięki” pechowej interwencji kubańskiej bramkarki, Alianne Matamoro. Strzał oddała Maya Ladhani, piłka odbiła się od poprzeczki i trafiła w rękę 20-letniej Kubanki. Nie miała ona szczęścia i w efekcie tej nieudanej interwencji, wpakowała sobie futbolówkę do siatki.

Drugie 45 minut Kanadyjki także rozpoczęły od skutecznie wyegzekwowanego przez Boychuk rzutu karnego. Największą skutecznością zawodniczki, które przed dwoma laty zajęły czwarte miejsce, popisały się w samej końcówce, podwajając swój dorobek w meczu 1/8. Kluczowe okazało się wprowadzenie z ławki Jazmine Wilkinson, która najpierw strzeliła dwie bramki, a w 90. minucie asystowała także przy ustalającym wynik na 6:0 golu Leonie Portelance. W następnej fazie reprezentacja Kanady nie będzie miała łatwo. W hicie ćwierćfinału zmierzy się bowiem z USA.

Kanada U-20 – Kuba U-20 6:0 (2:0)
Boychuk 7’ (k), 56’ (k), Matamoro 36’ (s), Wilkinson 82’, 83’, Portelance 90’

Najtrudniej faworyta wskazać było w meczu Dominikany z Salwadorem. To przyjezdne jako pierwsze wyszły na prowadzenie po fatalnym błędzie Nayelis López, która dała się zaskoczyć uderzeniem z około 40 metrów. Co ciekawe, pokonała ją… Lopez, tyle że Joselin – napastniczka Salwadoru. Stracony gol bardzo podrażnił gospodynie turnieju finałowego, które przed zejściem do szatni doprowadziły do remisu dzięki bramce Jazlyn Oviedo płaskim strzałem z rzutu wolnego.

Druga połowa w całości należała do Dominikanek. Na prowadzenie po raz pierwszy w tym meczu wyprowadziła je 16-letnia Mia Asenjo. W 64. minucie Jazlyn Oviedo trafiła w tym meczu po raz drugi, zmieniając wynik na 3:1 dla gospodyń. Zawodniczka ta zanotowała również asystę przy golu Asenjo, ustalającym wynik na 4:1. Dominikana w ćwierćfinale zmierzy się z Jamajką.

Dominikana U-20 – Salwador U-20 4:1 (1:1)