Mistrzostwa CONCACAF U-20: Obrończynie tytułu bliskie wpadki, spora niespodzianka w grupie D

Za nami drugi dzień rywalizacji na mistrzostwach U-20 strefy CONCACAF. Nie obyło się bez niespodzianki, choć bliska była również sensacja w postaci braku wygranej obrończyń mistrzowskiego tytułu – Meksykanek. Ostatecznie jednak złote medalistki sprzed dwóch lat wygrały swój mecz dzięki bramce zdobytej w doliczonym czasie gry.

Niedzielne starcia rozpoczął pojedynek Trynidadu i Tobago z Saint Kitts i Nevis. Tutaj niespodzianki nie było i zgodnie z przewidywaniami, starcie to zakończyło się wysokim triumfem tych pierwszych. Festiwal strzelecki rozpoczęła już w 3. minucie Afiyah Cornwall. Ta sama zawodniczka zdobyła również bramkę na 2:0, a w doliczonym czasie pierwszej połowy skompletowała hat-tricka.

Tuż po przerwie pogrom piłkarek z dwóch niewielkich wysp na Morzu Karaibskim kontynuowała Aaliyah Prince, która może pochwalić się już pięcioma występami w seniorskiej kadrze Trynidadu i Tobago. Po niespełna godzinie gry na tablicy widniał już wynik 5:0 po trafieniu 17-letniej Marii-Frances Serran, a ostatnie słowo należało do tej, która rozpoczęła strzelanie w tym pojedynku – pomocniczki Afiyah Cornwall.

Mistrzostwa CONCACAF U-20 (Grupa F)
Trynidad i Tobago U-20 – Saint Kitts i Nevis U-20 6:0 (3:0)
Cornwall 3’, 24’, 45+3’, 90+3’, Prince 46’, Serran 58’

Wyczyn Trynidadek przebiły jednak ich najgroźniejsze grupowe rywalki – Haitanki. Przed dwoma laty reprezentacja tego kraju dość niespodziewanie wywalczyła brązowy medal, pokonując w meczu o trzecie miejsce 1:0 Kanadę i sporo wskazuje na to, że powtórzenie sukcesu z 2018 roku wcale nie jest poza ich zasięgiem. Haiti na Dominikanę przyleciało młodym składem, który ostatnio zebrał spore doświadczenie międzynarodowe. Selekcjonerem kadry młodzieżowej jest bowiem Francuz Laurent Mortel, który na początku roku objął seniorską reprezentację tego kraju i na niedawno rozgrywane kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich powołał aż osiem piłkarek, które teraz stanowią o sile kadry U-20. Sześć z nich ma już za sobą debiut w kadrze A pod jego wodzą. Haiti na Olimpiadzie co prawda nie zagra, bowiem w grupie eliminacyjnej uległo USA i Kostaryce, lecz doświadczenie zabrane przez młode zawodniczki może zaprocentować na trwających młodzieżowych mistrzostwach kontynentu.

Haitanki start turnieju miały łatwy, bowiem ich pierwszymi rywalkami były reprezentantki Kajmanów, grające jeszcze młodszymi zawodniczkami. Wystarczy wspomnieć, że w podstawowym składzie rozgromionej ekipy wybiegła między innymi 13-letnia Ashlyn Evans, czy 14-letnie Alexia Bromfield i Kayla Bradley. Jedną z gwiazd reprezentacji „Grenadierek” jest natomiast Melchie Dumonay, która nie tylko ma już na swoim koncie trzy mecze w seniorskiej kadrze Haiti, ale również w jednym z nich strzeliła premierową bramkę. Ta zaledwie 16-letnia pomocniczka pojedynek z Kajmanami zakończyła z dorobkiem dwóch goli i dwóch asyst. To ona rozpoczęła w tym starciu strzelanie już w 4. minucie. Do przerwy było 4:0, bowiem gole dołożyły także Dayana Pierre-Louis oraz Valentina Ornis (dwa). Dwukrotnie na listę strzelczyń, tyle że po zmianie stron, wpisała się również Florsie-Love Joseph. Autorką ostatniego gola, ustanawiającego wynik na 8:0 została Fléro Surpris.

Haiti U-20 – Kajmany U-20 8:0 (4:0)
Dumonay 4’, 86’ (k), Pierre-Louis 8’, Ornis 24’, 30’, Joseph 70’, 75’, Surpris 90’

Żółta kartka: Kayla Bradley (Kajmany)

Kibice zgromadzeni na stadionie w stolicy Dominikany, Santo Domingo, mogli być świadkami niemałej sensacji. W pojedynku otwierającym rywalizację w grupie D, jedna z najsilniejszych reprezentacji Ameryki Północnej i aktualne mistrzynie strefy CONCACAF do lat 20, podejmowała niewielkie Portoryko. Meksykanki były murowanymi faworytkami, lecz długo nie potrafiły sfinalizować swoich ataków. Trzeba też dodać, że w Dominikanie zjawiło się niezwykle utalentowane pokolenie piłkarek z tego kraju. Część obecnej kadry do lat dwudziestu pamięta bowiem Mistrzostwa Świata U-17 z 2018 roku, na których Meksykanki wywalczyły srebro, w finale przegrywając jednym golem (1:2) z Hiszpanią. Zapowiadało się więc na pogrom, lecz szczęście sprzyjało tego dnia Portorykankom.

W 32. minucie rzut karny zmarnowała Nicole Pérez – jedna ze wspomnianych medalistek Mundialu do lat siedemnastu, a niedługo później Mariel Roman umieściła futbolówkę w siatce, lecz arbiter dopatrzyła się spalonego i nie zaliczyła tego trafienia. Bezbramkowy remis utrzymywał się aż do 50. minuty, kiedy to „El Tri” otrzymały drugi w tym spotkaniu rzut karny. Do „jedenastki” tym razem podeszła inna srebrna medalistka MŚ U-17, Alison Gonzalez i Meksyk wyszedł wreszcie na prowadzenie. Trwało ono jednak tylko 180 sekund. Po fatalnym w skutkach nieporozumieniu Tanny Carreto z Wendy Toledo, do remisu doprowadziła Gabrielle Cimino. Bohaterką Meksykanek została Gonzalez, która w 93. minucie zdołała strzelić swojego drugiego gola. Dał on jej reprezentacji niezwykle cenne, wywalczone w ogromnych bólach trzy punkty.

Mistrzostwa CONCACAF U-20 (Grupa D)
Meksyk U-20 – Portoryko U-20 2:1 (0:0)
Gonzalez 50’ (k), 90+3 – Cimino 53’

Żółta kartka: Julia Rodríguez (Portoryko)

O ogromnej niespodziance bez wątpienia możemy mówić w przypadku drugiego starcia grupy D, kończącym niedzielne zmagania. Drużyna, która na poprzednich mistrzostwach CONCACAF U-20 przegrywała z USA i Meksykiem zaledwie po 0:2 i potrafiła zremisować z Jamajką – Nikaragua, podejmowała Gujanę, która na ten turniej dostała się dopiero poprzez kwalifikacje. Dla kraju, który geograficznie przynależy do Ameryki Południowej, lecz od około 50 lat przynależy do strefy CONCACAF, był to dopiero drugi turniej finałowy młodzieżowych mistrzostw kontynentu w historii.

Ulewny deszcz nie pomagał w płynnym rozgrywaniu akcji, a lepiej w tych warunkach poradziły sobie grające bez kompleksów zawodniczki z Gujany. Na prowadzenie wyszły one w 18. minucie po tym jak prostopadłą piłkę od Nailah Rowe otrzymała Aubrey Narine i pokonała bramkarkę rywalek w sytuacji sam na sam. Pierwsza odsłona zakończyła się skromnym prowadzeniem piłkarek, które chwilę po przerwie powiększyły swoją przewagę. Z rzutu wolnego dośrodkowywała Jade Vuyfhuis, lecz żadna z jej koleżanek nie dotknęła nawet piłki, co zmyliło golkiperkę Nikaragui, która mogła już jedynie odprowadzić piłkę wzrokiem do własnej siatki. Gujanki nie zamierzał odpuszczać i w 62. minucie zadały rywalkom trzeci cios w postaci gola Sereny McDonald. Błyskawicznie odpowiedziały wreszcie obywatelki Nikaragui, lecz tylko na jedną bramkę było je stać w tym pojedynku. Rozmiary porażki swojej kadry zmniejszyła Jaclyn Gilday, wykorzystując złe ustawienie bramkarki Anessy O’Brien, która dała się przelobować uderzeniem z dystansu.

Gujana U-20 – Nikaragua U-20 3:1 (1:0)
Narine 18’, Vuyfhuis 49’, McDonald 62’ – Gilday 63’

Żółta kartka: Yorcelly Humphreys (Nikaragua)

Już dzisiaj w nocy druga kolejka zmagań w grupie C oraz E. Najciekawiej zapowiada się starcie gospodyń turnieju, Dominikanek z Amerykankami. Obie te kadry rozpoczęły mistrzostwa od efektownych wygranych, dlatego ich bezpośrednie starcie wskaże nam już najprawdopodobniej zwycięzcę grupy C.