uefa.com

Ruszyły mistrzostwa Europy! Pierwsza sensacja faktem, outsiderki punktują

W środę wystartowały mistrzostwa Europy. Na start kibiców czekał pojedynek Islandek z Finkami. Pierwsza połowa była bez błysku. W drugiej czerwoną kartkę ujrzała Antonsdottir, a outsiderki wykorzystały swoją szansę. Całość padła łupem Finek 1:0. 

Reklama

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Kobiet 2025

Wiara w zwycięstwo

Na ten moment fanom kobiecego futbolu przyszło trochę poczekać. Inauguracja mistrzostw Starego Kontynentu jest już jednak za nami. Jako pierwsze na placu boju zameldowały się Islandki oraz Finki. Występująca jako outsider Finlandia zaskoczyła, a Wyspiarki musiały się natrudzić.

Na papierze faworytem była Islandia, której skład wygląda bardzo dobrze, także pod kątem ławki rezerwowych. Zespół jednak przez pierwszą połowę był w 100% ospałą wersją siebie, pomału łapiąc odpowiedni rytm. Finki widząc poczynania przeciwniczek miały w sobie przekonanie, że z tego meczu można wyciągnąć punkty. Już w 3. minucie żółty kartonik ujrzała jednak defensorka nominalnych gościń, Eva Nystrom. Do przerwy nie padła ani jedna bramka, a sympatycy Islandek wciąż mieli nadzieję na lepszą drugą część meczu w wykonaniu swoich ulubienic.

Finlandia dalej kąsa

Stawka spotkania była duża, a wyciągnięcie punktów z pierwszego pojedynku może później decydować o awansie. Żadna ze stron nie chciała więc opuszczać, ale faktycznie po przerwie Islandia postawiła na pressing. Sporym osłabieniem dla faworytek była też strata kapitan i ostoi zespołu. Glodis Perla Viggosdottir po trudach pierwszej połowy opuściła boisko. Finki na moment straciły swój pierwotny błysk, ale koleżanki próbowała do gry poderwać Sanni Franssi. W 47. minucie przełamać niemoc outsidera mogła Linda Sallstrom, jednak ponownie zabrakło wykończenia. Niedokładności były stałym elementem gry zespołu, choć imponować mógł przegląd pola w wykonaniu Katariina Kosoli. To właśnie po faulu na tej zawodniczce żółtą kartkę otrzymała Hildur Antonsdottir. 

Pierwsza czerwień turnieju

W 55. minucie blisko zdobycia bramki była Islandia. Swój zespół przed stratą wybroniła Franssi, a nie było to łatwe zadanie. Najpierw szansy nie wykorzystała Ingibjorg Sigurdardottir, a następnie próba dobitki nie wyszła Alexandrze Johannsdottir.

Sytuacja skomplikowała się w 58. minucie, gdy drugi żółty kartonik ujrzała Antonsdottir, opuszczając boisko. Dodało to wiatru w żagle oponentkom. Z szansy nie skorzystała jednak Emmi Siren. 

Kosola! Kosola! Kosola!

W kolejnych minutach w powietrzu czuć było pierwsze trafienie. Na brak pracy nie mogła narzekać Anna Koivunen. Ciężka praca jednak popłaca, a przekonała się o tym Kosola. 24-latka w 70. minucie władowała futbolówkę do siatki, wykorzystując podanie Eveliny Summanem. Tym samym Finkom udało się ośmieszyć dziurawą defensywę Islandek, obejmując prowadzenie – 1:0.

W 78. minucie na placu boju zameldowała się Jutta Rantala, która miała dodać Finkom świeżości. Zdesperowane Islandki natomiast niezmiennie szukały swoich szans, mając nadzieję chociaż na remis. W 84. minucie o strzał z dystansu pokusiła się jeszcze Agla Maria Albertsdottir. Nie przyniosło to jednak oczekiwanego efektu, a zawodniczka była cieniem samej siebie. 

W pierwszej minucie doliczonego czasu gry szansę zmarnowała Katla Tryggvadottir, a na miano bohaterki zasłużyła ponownie Koivunen. Ryzyko podjęły jeszcze Albertsdottir oraz Jonsdottir, lecz za moment węgierska arbiter zakończyła spotkanie. Sensacja stała się faktem. Osłabione Islandki nie sprostały zadaniu, a pełną pulę punktów zgarnęły Finki.  Islandia i Finlandia trafiły do grupy A. Oba zespoły czekają jeszcze mecze z Norwegią i goszczącą pozostałe drużyny, Szwajcarią.

Mistrzostwa Europy – 1. kolejka
Islandia – Finlandia  0:1 (0:0)
Kosola 70′

Islandia (skład wyjściowy): Runarsdottir C., Arnadottir G., Viggosdottir G., Sigudardottir I., Arnardottir G., Johannsdottir A., Vilhjalmsdottir K., Antonsdottir H., Eiriksdottir H., Jessen S., Jonsdottir S.

Finlandia (skład wyjściowy): Koivunen A., Koivisto E., Kuikka N., Nystrom E., Tynnila J., Kosola K., Oling R., Summanen E., Siren O., Sallstrom L., Franssi S.

Mistrzostwa Europy 2025 Kobiet | Tabela grupy A

PozycjaKlubMeczeWRPB+B-RBPkt
1330085+39
2311143+14
331113304
4300337-40

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Kobiet 2025

Reklama
Opublikowano: 02.07.25

Polecamy