Orlen Ekstraliga: Derby Pomorza na korzyść aktualnych liderek!

W spotkaniu otwierającym 10. kolejkę Orlen Ekstraligi stanęły naprzeciwko siebie dwie Pogonie: tczewska i szczecińska. Liderki tabeli ze stolicy województwa zachodniopomorskiego z pewnością będą chciały potwierdzić swoją wysoką dyspozycję i pozostać na szczycie ligowej stawki.

Już w pierwszej minucie spotkania bardzo groźną akcję lewą stroną przeprowadziła Natalia Oleszkiewicz, minęła w efektowny sposób defensorkę z Tczewa i próbowała pokonać Adrianę Banaszkiewicz strzałem przy bliższym słupku, kąt jednak był na tyle ostry, że golkiperka bez większych kłopotów sparowała piłkę na rzut rożny. Co nie udało się w 1. minucie, to się powiodło w minucie 3. i szczecinianki wyszły na błyskawiczne prowadzenie po trafieniu wspomnianej wcześniej Oleszkiewicz. Jej samotny rajd przez całą połowę tczewianek, skuteczny drybling w polu karnym i techniczne, precyzyjne uderzenie obok Banaszkiewicz przyniosło otworzenie wyniku spotkania. W 10. minucie gry dobrą okazję na doprowadzenie do wyrównania miała Magdalena Sobal, dobrze wypracowała sobie pozycję do strzału głową, dobrze do strzału się złożyła, niestety uderzenie było niecelne. Gra po kilku chwilach przeniosła się w pole karne gospodyń. Bardzo dobrze piłkę w szesnastkę wprowadziła Emilia Zdunek, futbolówkę wzdłuż linii bramkowej zagrała Natalia Oleszkiewicz, Jaylen Crim nie pozostało nic innego, jak skierować piłkę do siatki z najbliższej odległości. Amerykańska zawodniczka sprawiła sobie tym samym fantastyczny prezent, z okazji niedawno obchodzonych urodzin. Pogoń Dekpol Tczew nie zdążyła otrząsnąć się po stracie drugiej bramki, a trzeba było po raz kolejny sięgnąć do sieci. Przy trzeciej bramce dla Granatowo-Bordowych ponownie bardzo duży wkład miała Zdunek. Kapitanka zespołu Pogoni Szczecin zaliczyła asystę pierwszego stopnia świetnie podając zewnętrzną częścią stopy do Zofii Giętkowskiej, która spokojnie, mierzonym uderzeniem skierowała piłkę do bramki. Po kwadransie tablica świetlna wskazywała 0:3, do końca meczu jeszcze dużo czas, tczewianki muszą skupić się na defensywie, aby wynik nie urósł do zbyt okazałych rozmiarów.
Kolejne dziesięć minut spotkania to lepsza gra w defensywie tczewianek, podeszły wyżej do zawodniczek ze Szczecina, całym zespołem stosowały pressing, utrudniając rywalkom rozgrywanie piłki. Wprawdzie nie kreowały sytuacji strzeleckich, ale dzięki temu oddaliły zagrożenie spod własnego pola karnego. Pomiędzy 30. a 32. minutą meczu Portowczynie były bardzo bliskie podwyższenia prowadzenia, dwukrotnie przed szansą stanęła Natalia Oleszkiewicz, z czego jeden strzał zatrzymał się na słupku. Swoją szansę miała też Emilia Zdunek, uderzyła jednak w sam środek bramki strzeżonej przez Adrianę Banaszkiewicz. Fantastyczną akcję przeprowadziło trio Oleszkiewicz – Seybert – Giętkowska w 39. minucie rywalizacji, dośrodkowanie finalnie nie dotarło jednak do autorki bramki numer trzy dzisiejszego dnia. Dobrą interwencją uprzedziła ją Banaszkiewicz. Kiedy wydawało się, że za chwilę sędzia Anna Adamska do szatni zaprosi zawodniczki obu drużyn przy trzybramkowym prowadzeniu Pogoni Szczecin, niefrasobliwie w polu karnym zachowała się Martyna Brodzik, wpadając w plecy Magdaleny Sobal. Anna Adamska podyktowała “jedenastkę”, którą pewnym strzałem pod poprzeczkę na bramkę zamieniła sama poszkodowana, niezawodna Magdalena Sobal.
Strzelona bramkę przez Pogoń Dekpol Tczew z pewnością pozwala jeszcze mieć realne nadzieje przed drugą połową na odniesienie korzystnego wyniku. Dzięki niej mecz z pewnością będzie w dalszym ciągu bardzo interesujący.

Zarówno Mateusz Sroka, jak i Piotr Łęczyński nie zdecydowali się na dokonanie zmian w składach wyjściowych swoich zespołów. Druga odsłona dzisiejszego meczu fantastycznie rozpoczęła się dla szczecińskiej Pogoni. W pierwszej minucie po zmianie stron gry faulowana w polu karnym była Natalia Oleszkiewicz, dobrze się zastawiła, pechowo w tej sytuacji interweniowała Weronika Andrzejewska, spowodowała upadek rywalki i nie pozostawiła Annie Adamskiej innej możliwości niż podyktowanie rzutu karnego. Pewną wykonawczynią “jedenastki” była Emilia Zdunek, kapitanka Pogoni Szczecin zdobyła tym samym swoją 99. bramkę na poziomie Ekstraligi, wielkie brawa! Kolejne minuty spotkania przebiegały w spokojnym tempie, wszystko wskazywało na to, że wynik dzisiejszego pojedynku definitywnie rozstrzygnęła błyskawiczna bramka szczecinianek po zmianie stron boiska.
Tczewianki starały się stworzyć dogodną sytuację strzelecką pod bramką strzeżoną przez Annę Palińską, brakowało jednak jakości, dobrego wykończenia akcji w kluczowych momentach. W 69. minucie meczu przed świetną okazją na ustrzelenie dubletu stanęła Jaylen Crim. Gdyby lepiej przymierzyła i zmieściła piłkę przy dalszym słupku bramki Banaszkiewicz, Emilia Zdunek mogłaby cieszyć się z kolejnej dzisiejszego dnia asysty. Na kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry Pogoń Szczecin mogła cieszyć się z piątej bramki, po dobrej akcji i dograniu piłki w pole karne w wykonaniu Agnieszka Garbowskiej, nieszczęśliwie futbolówka odbiła się od nóg zawodniczki z Tczewa, Emilii Sobierajskiej i wpadła do bramki. W 83. minucie gry szczecinianki wykonywały rzut rożny, nie przyniósł on jednak większego zagrożenia pod bramką Adriany Banaszkiewicz. W 85. minucie meczu po raz kolejny dzisiejszego dnia ze świetnej strony pokazała się Natalia Oleszkiewicz. Po bardzo dobrym podaniu od Zuzanny Radochońskiej oddała strzał na bramkę, piłka zatrzymała się na poprzeczce. Sędzia Anna Adamska przedłużyła pojedynek o pięć minut, w ostatniej, piątej dodatkowej minucie swojądrugą bramkę dzisiejszego dnia zdobyła Natalia Oleszkiewicz. Perfekcyjnie wykończyła strzałem głową dobre dośrodkowanie i przypieczętowała w ten sposób swój znakomity występ. Derby Pomorza na korzyść Pomorza Zachodniego!

Bezdyskusyjne zwycięstwo Pogoni Szczecin na boisku w Tczewie potwierdza wysoką formę zespołu z Pomorza Zachodniego. Fotel liderek pozostaje więc niezagrożony. Na szczególne słowa uznania po dzisiejszym występie zasługują Natalia Oleszkiewicz, Emilia Zdunek, Jaylen Crim i Zofia Giętkowska.