Poznaliśmy pierwsze w historii mistrzynie Afrykańskiej Ligi Mistrzyń

W Kairze rozegrano dzisiaj pierwszy w historii finał TotalEnergies CAF Women’s Champions League, czyli afrykańskiego odpowiednika Ligi Mistrzyń. Historyczne mistrzostwo zapisały na swoim koncie piłkarki Mamelodi Sundowns z RPA, które pokonały 2:0 Hasaacas Ladies z Ghany.

Pierwsza bramka w tym meczu padła w 33. minucie po skutecznej trójkowej akcji ekipy z Republiki Południowej Afryki. Melinda Kgadiete znakomicie dostrzegła nadbiegającą Andisiwe Mgcoyi, a ta dośrodkowała z prawego skrzydła do nieupilnowanej Chuene Morifi, której nie pozostało nic innego, jak wpakować futbolówkę do siatki.

Sundowns powiększyły przewagę w 65. minucie. Prostopadłą piłkę otrzymała Mgcoyi i do osiągniętej w pierwszej połowie asysty dołożyła także gola, dzięki czemu po zakończeniu finału została uznana tytułem piłkarki meczu. Zawodniczki z RPA spokojnie prowadziły grę i czekały na zakończenie widowiska, lecz nie udało im się w spokoju dotrwać do końcowego gwizdka. Presji finału nie wytrzymała Regina Mogolola, wprowadzona w 86. minucie w celu wzmocnienia defensywy. 28-letnia obrończyni na placu gry przebywała jednak tylko niespełna osiem minut. W doliczonym czasie po analizie VAR za swój brutalny faul na rywalce została bowiem ukarana czerwoną kartką i przez ostatnie kilkadziesiąt sekund meczu finałowego klub z Pretorii musiał grać w dziesiątkę. Nic się jednak przez ten czas nie zmieniło, dzięki czemu tytuł powędrował do piłkarek Mamelodi Sundowns.