fbpx

Poznaliśmy Piłkarkę Roku UEFA w sezonie 2022/2023!

Pomocniczka FC Barcelony, Aitana Bonmatí zwyciężyła w plebiscycie UEFA na Piłkarkę Roku za sezon 2022/2023. Wybór ten nie powinien raczej nikogo dziwić.

W najlepszej trójce nominowanych piłkarek do tej prestiżowej nagrody Aitana Bonmatí zostawiła w pokonanym polu Sam Kerr z Chelsea Londyn oraz Olgę Carmonę z Realu Madryt. Zwycięstwo Aitany nie powinno nikogo dziwić, w stu procentach zapracowała sobie na to niesamowite wyróżnienie, ma za sobą bardzo udany sezon zarówno w klubie, jak i w reprezentacji. Z FC Barceloną wygrała w Lidze Mistrzyń, zaś z La Roja napisała wspaniałą historię, zdobywając mistrzostwo świata. W obu turniejach Aitana Bonmatí wybierana była najlepszą piłkarką.

Pod nieobecność klubowej koleżanki, Alexii Putellas, Bonmatí grała bliżej bramki przeciwniczek, co przełożyło się bardzo szybko na ilość zdobywanych przez nią bramek i liczbę asyst – w samej Lidze Mistrzyń w sezonie 2022/2023 zdobyła 13 punktów w klasyfikacji kanadyjskiej (5 bramek i 8 asyst). Jej wkład w kolejne mistrzostwo Hiszpanii dla Barcelony jest również bezcenny, dość powiedzieć, że wiele razy była wybieraną najlepszą zawodniczką swojego zespołu w ligowych spotkaniach.

Sezon 2022/2023 Aitany Bonmatí to:

  • mistrzostwo Hiszpanii, najlepsza zawodniczka wielu ligowych spotkań (23 wystepy, 9 goli, 10 asyst),
  • zwycięstwo w Lidze Mistrzyń, najlepsza zawodniczka całej edycji Ligi Mistrzyń (11 występów, 5 goli, 8 asyst, pięciokrotnie wybierana najlepszą zawodniczką meczu),
  • mistrzostwo świata z Hiszpanią, najlepsza zawodniczka turnieju (7 występów, 3 gole, 2 asysty dwukrotnie wybierana najlepszą zawodniczką meczu).

W poprzednich latach w plebiscycie UEFA na Piłkarkę Roku zwyciężały:
2022
: Alexia Putellas (Hiszpania/Barcelona)
2021: Alexia Putellas (Hiszpania/Barcelona)
2020: Pernille Harder (Dania/Wolfsburg)
2019: Lucy Bronze (Anglia/Lyon)
2018: Pernille Harder (Dania/Wolfsburg)
2017: Lieke Martens (Holandia/Linköping)
2016: Ada Hegerberg (Norwegia/Lyon)
2015: Célia Šašić (Niemcy/Frankfurt)
2014: Nadine Kessler (Niemcy/Wolfsburg)
2013: Nadine Angerer (Niemcy/Frankfurt)

Do głosowania na listę nominowanych piłkarek uprawnione były trenerki i trenerzy wszystkich klubów występujących w fazie grupowej Ligi Mistrzyń oraz trenerki europejskich reprezentacji narodowych zrzeszonych w UEFA. W jury zasiedli także dziennikarze wybrani przez Europejskie Media Sportowe.
Wyniki głosowania:
1
 Aitana Bonmatí (Hiszpania/Barcelona)
2 Sam Kerr (Australia/Chelsea Londyn)
3 Olga Carmona (Hiszpania/Real Madryt)
4 Mary Earps (Anglia/Manchester United)
5= Salma Paralluelo (Hiszpania/Barcelona)
5= Alexandra Popp (Niemcy/Vfl Wolfsburg)
7 Keira Walsh (Anglia/Barcelona)
8 Caroline Graham Hansen (Norwegia/Barcelona)
9 Rachel Daly (Anglia/Aston Villa)
10 Ewa Pajor (Polska/Wolfsburg)
11 Kadidiatou Diani (Francja/Paris Saint-Germain, aktualnie Olympique Lyon)

Nasza reprezentantka Ewa Pajor ostatecznie w klasyfikacji zajęła miejsce dziesiąte, co należy przyjąć również z dużym uznaniem. Być w “dziesiątce” najlepszych piłkarek występujących na europejskich boiskach to niesamowity wyczyn.

Other Articles

EkstraligaNewsy

Leave a Reply