Za nami większość meczów 1/16 finału futsalowego Pucharu Polski, niespodzianek nie brakowało!

W miniony weekend byliśmy świadkami meczów 1/16 finału Pucharu Polski w futsalu kobiet. Znamy już rozstrzygnięcia czternastu z szesnastu spotkań tej fazy rozgrywek, która przyniosła wiele emocji.

Pierwszy mecz 1/16 odbył się już 10 stycznia – pięć dni po losowaniu par tego etapu. W akademickich derbach stolicy naszego kraju reprezentantki Uniwersytetu Warszawskiego okazały się lepsze od futsalistek przywdziewających barwy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Do wyłonienia drużyny lepszej była potrzebna dogrywka, bowiem po regulaminowych czterdziestu minutach gry na tablicy widniał rezultat 3:3. Dodatkowy czas należał już w pełni do AZS UW. Prowadzenie dało im samobójcze trafienie rywalek, a gole Agnieszki Gołębiowskiej oraz debiutującej w PP bramkarki Urszuli Wróbel przypieczętowały awans akademiczek Uniwersytetu Warszawskiego.

Jeszcze przed minionym weekendem dowiedzieliśmy się, że nie dojdzie do meczu SWD Wodzisław Śląski – Rekord Bielsko-Biała. Wodzisławianki postanowiły bowiem oddać to starcie walkowerem, o czym pisaliśmy TUTAJ. Okazało się, że również bez wychodzenia na parkiet do kolejnej fazy przeszedł Helios Białystok, który miał grać z AZS AWF Warszawa.

Już w sobotę byliśmy świadkami pierwszej niemałej niespodzianki. Z Pucharem Polski pożegnał się bowiem ekstraligowy AZS UG Gdańsk. Futsalistki Tomasza Aftańskiego przegrały z UKS Tęczą Sportis SISU Bydgoszcz i to aż 2:8. Jedną z rewelacji rozgrywek PP może okazać się w tym roku zespół Zorzy Pęgów. Ekipa, która w swoim składzie ma między innymi byłe reprezentantki Polski z doświadczeniem w niemieckiej Bundeslidze – Magdalenę Szaj i Patrycję Pożerską, nie dała w 1/16 finału szans Rolnikowi B. Głogówek. Futsalowy ekstraligowiec przegrał na wyjeździe 0:6.

Szansę na drugi z rzędu finał w miniony weekend straciły zawodniczki Pogoni Dekpol Tczew. Wicemistrzynie Pucharu Polski z ubiegłego roku odpadły po emocjonującym starciu z aktualnymi mistrzyniami kraju – AZS UAM Poznań. Do przerwy utrzymywał się remis 2:2, lecz po zmianie stron widowisko zrobiło się bardziej jednostronne. Ostatecznie futsalistki reprezentujące Uniwersytet Adama Mickiewicza pokonały swoje grające przed własną publicznością rywalki 5:3.

Remis 2:2 do przerwy był również w Opolu. Miejscowa Unia mierzyła się tam z akademiczkami z Uniwersytetu Śląskiego. Po zmianie stron strzelały już jednak tylko gospodynie i to one mogły się cieszyć z awansu do 1/8 finału futsalowego Pucharu Polski.

W niedzielę niespodzianką pachniało w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie przyjechały futsalistki AZS UJ Kraków. KSZO szybko objęło prowadzenie dzięki bramce Wiktorii Jureckiej, a w końcówce pierwszej połowy na 2:0 podwyższyła Patrycja Szymańska. “Jagiellonki” kontaktowe trafienie zanotowały 20 sekund przed zejściem do szatni. Bezpośrednio z rzutu wolnego straty krakowianek zmniejszyła Clara Soquessa. Do remisu już po zmianie stron doprowadziła Martyna Kurkiewicz. Cztery minuty później jednak gospodynie powróciły na prowadzenie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę w siatce umieściła Amelia Bień. W końcówce lepszą skutecznością popisały się przyjezdne. W 32. minucie na 3:3 trafiła Soquessa,  a pierwsze tego dnia prowadzenie krakowiankom dała kilka chwil później Amelia Talaga. Trwało ono jednak zaledwie kilka sekund gry, bowiem do strzelenia wyrównującej bramki KSZO potrzebowało wymiany zaledwie czterech podań od wznowienia ze środka. Skuteczną indywidualną akcją popisała się Wiktoria Latała. Bohaterką AZS UJ Kraków została w niedzielę Clara Soquessa. Futsalowa reprezentantka Czech awans do 1/8 finału Pucharu Polski zapewniła swojej drużynie kompletując hat-tricka 44 sekundy przed końcową syreną.

Do kolejnego etapu przeszedł także inny z klubów z Krakowa – Wanda. Ekipa ta na wyjeździe mierzyła się z Kalwarianką Kalwaria Zebrzydowska. Przyjezdne w pierwszej połowie zdominoway swoje rywalki i wbiły im aż sześć goli. Po zmianie stron gospodynie dokonały tej samej sztuki, ale Wanda dorzuciła jeszcze cztery trafienia i to ją zobaczymy w 1/8 finału. Problemów z awansem nie miała podkrakowska Słomniczanka Słomniki, która broni tytułu w futsalowym Pucharze Polski. Faworytki swojego meczu pewnie, bo aż 5:0 pokonały na wyjeździe Sokół Kolbuszowa Dolna. Jeszcze bardziej przekonujący triumf odniosła kolejna drużyna z futsalowej Ekstraligi – Wierzbowianka Wierzbno. Zawodniczki te rezultatem 7:0 wyrzuciły z rozgrywek pucharowych Iskrę Tarnów.

W pojedynku dwóch ekip z Małopolski lepsza od Respektu Myślenice okazała się UKS 3 Weronica Staszkówka Jelna. Przyjezdnym, jak wielu innym drużynom plany pokrzyżowały rozgrywane w ten sam weekend półfinały Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu. Respekt niemal w pojedynkę rozbiła Anita Romuzga. W pierwszej połowie odpowiedziała ona z nawiązką na gola Julii Dyduły, a po zmianie stron dorzuciła kolejne dwa trafienia i bramki Sonii Jurki nie wystarczyły klubowi z Myślenic do zanotowania awansu. Podopieczne WOjciecha Mroza wygrały 4:3.

Dość zaskakujący remis 1:1 był w połowie meczu w Gorzowie, gdzie stawiły się doświadczone futsalistki ROW-u Rybnik. Zawodniczki Ladies Soccer Team objęły prowadzenie bramką Anny Okulewicz. Wyrównała reprezentantka Słowacji – Petra Zdechovanová. Po zmianie stron faworytkom ze Śląska awans hat-trickiem zapewniła Agata Sobkowicz, a gospodynie stać już było tylko na gola Izabeli Lewickiej.

Do rozegrania pozostały już zatem tylko dwa mecze 1/16 finału Pucharu Polski w futsalu. Derby Olsztyna odbędą się w najbliższy poniedziałek, a dokładnie za dwa tygodnie – w środę, 15 lutego Pogoń Zduńska Wola podejmie przed własną publicznością Dargfil Tomaszów Mazowiecki.

Wyniki meczów 1/16 finału Pucharu Polski w futsalu kobiet:

AZS SGGW Warszawa – KU AZS Uniwersytet Warszawski 3:6 (po dogrywce, w regulaminowym czasie 3:3)
? – Przybyłkowicz, Bińczyk, Jarzyna, gol samobójczy, Gołębiowska, Wróbel

UKS Tęcza Sportis SISU Bydgoszcz – AZS UG Gdańsk 8:2

Pogoń Dekpol Tczew – AZS UAM Poznań 3:5 (2:2)
? – Kuleczka x2, Sawicka x2, Małyszka

Zorza Pęgów – LKS Rolnik B. Głogówek 6:0

Unia II Opole – AZS UŚ Katowice 4:2 (2:2)
Studnicka x2, Baron, Szeląg – ?

Sokół Kolbuszowa Dolna – Słomniczanka Słomniki 0:5
Tracz, Malota, Janus, Sobolewska, Włodarczyk

UKS 3 Weronica Staszkówka Jelna – Respekt Myślenice 4:3 (2:1)
Romuzga x4 – Dyduła, Jurka x2

TS Iskra Tarnów – Wierzbowianka Wierzbno 0:7

GSS Grodzisk Wielkopolski – Nowy Świt Górzno 1:7

MKS Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska – Wanda Kraków 6:10 (0:6)
? – Rusek 13′, Ferenc 15′, Dąbrowska 16′, Fiałek 18′, Dudek 19′, Staszczak 19′, Kasperek 31′, 32′, Stachurska 36′, Kemfe 40′

Ladies Soccer Team Gorzów Wielkopolski – TS ROW Rybnik 2:4 (1:1)
Okulewicz, Lewicka – Zdechovanová, Sobkowicz x3

KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski – AZS UJ Kraków 4:5 (2:1)
Jurecka 4′, Szymańska 19′, Bień 28′, Latała 35′ – Soquessa 20′, 32′, 40′, Kurkiewicz 24′, Talaga 35′

SWD Wodzisław Śląski – BTS Rekord Bielsko-Biała 0:5 WALKOWER

DTS Helios Białystok – AZS AWF Warszawa 5:0 WALKOWER

Mecze do rozegrania:

AZS UWM High Heels Olsztyn – AS Stomil Olsztyn (6 lutego, godz. 19:00)

MGUKS Pogoń Zduńska Wola – MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki (15 lutego, godz. 20:00)