Zaległości w Ekstralidze nadrobione. Gdańszczanki górą w Derbach Pomorza

W zaległym meczu 11. kolejki Orlen Ekstraligi AP Orlen Gdańsk przed własną publicznością pokonał Pogoń Dekpol Tczew 3:1. Komplet punktów zdobyty w historycznych Derbach Pomorza oddalił podopieczne Tomasza Borkowskiego od strefy spadkowej.

Pierwotnie starcie to miało się odbyć w drugiej połowie listopada, lecz nie doszło do skutku z powodu złego stanu boiska w Gdańsku. Dopiero dzisiaj udało się rozgrać to zaległe spotkanie w ramach 11. kolejki.

Gospodynie na prowadzenie wyszły już w 11. minucie po błędzie obrony rywalek. Podanie Łucji Tabor w poprzek boiska przechwyciła Klaudia Słowińska, która bez dłuższego namysłu zdecydowała się na strzał z dystansu. Uderzenie pod poprzeczkę z ponad 20 metrów zaskoczyło Natalię Niemaszyk i AP Orlen mógł cieszyć się z gola. Minęło niewiele ponad 120 sekund, a na tablicy widniał już rezultat 2:0. Po dośrodkowaniu Clarissy Kirsch-Downs skiksowała w polu karnym Julia Włodarczyk. Futbolówka niefortunnie odbiła się jednak od Martyny Tryki i wróciła pod nogi atakującej gdańszczanek. Włodarczyk skorzystała z tego “prezentu” i powiększyła tym samym przewagę ekipy Tomasza Borkowskiego.

Niemal dokładnie po upływie 15 minut gry Pogoń zanotowała kontaktowe trafienie. Efektowny solowy rajd przeprowadziła pędząca z kontratakiem Magdalena Sobal. Najlepsza strzelczyni tczewianek przebiegła ponad pół boiska. Najpierw jej uderzenie wślizgiem ofiarnie zablokowała Kimberly Sanford, lecz piłka wróciła do reprezentantki Polski U-19, co wykorzystała Sobal. Nieco ponad kwadrans później gospodynie znowu prowadziły dwoma trafieniami. Ich wysoki pressing przyniósł efekt w postaci odbioru Jagody Szewczuk na połowie rywalek. Defensorka ekipy z Gdańska podała w pole karne do Julii Włodarczyk, po której nodze piłka się otarła i trafiła prosto do Klaudii Słowińskiej, a ta po raz drugi dzisiaj wpisała się na listę strzelczyń precyzyjnym strzałem w samo “okienko”.

W drugiej połowie bramki już nie padły, dzięki czemu 3:1 wygrał zespół AP Orlen Gdańsk. Tym samym zawodniczki z Trójmiasta wygrały pierwsze w historii Derby Pomorza na poziomie Ekstraligi, co dało im powiększenie przewagi nad strefą spadkową do pięciu “oczek”. Taki sam dorobek punktowy ma Pogoń Tczew.