Znamy nowego mistrza Szkocji!

Rangers ukoronowały swoją dominację w szkockiej Premier League w tym sezonie, kończąc go zwycięstwem 3:1 nad Celticem. Tym o to sposobem zagrają w przyszłej edycji Ligi Mistrzyń.

Swój pierwszy sezon mistrzowski kończą niepokonane w lidze, siedem punktów przed poprzednimi mistrzami Glasgow City, których dominacja w lidze zakończyła się po 14 latach! Byłe już mistrzynie ligi w swoim ostatnim spotkaniu zremisowały 0:0 z Hibernian.

Glasgow Women FC awansowały do SWPL 1 po raz pierwszy po pokonaniu Boroughmuir Thistle 3:1, powiększając liczbę drużyn z jednego miasta do 5 na najwyższym poziomie rozgrywek.

Glasgow Women FC kończą sezon w SWPL 2 ze stratą 20 punktów do pierwszego Dundee United, które pokonało Queen’s Park 5:1, ale co ważniejsze, mając pięć punktów przewagi nad niedzielnymi rywalkami z ostatniego meczu.

W mediach społecznościowych klubu, menedżer Craig Joyce napisał: „Nie powinno nas tu być, ale jesteśmy tutaj – i poszliśmy o krok dalej. Jestem absolutnie zachwycony”.

Po bezbramkowej pierwszej połowie, Glasgow Women FC objął prowadzenie po rzucie karnym, wykorzystanym przez Kaitlyn Canavan, a następnie Lucy Ronald podwyższyła na 2:0. Po tym, jak Novoa Torrente zdobyła bramkę kontaktową dla Boroughmuir Thistle, wynik ustaliła Mhairi Lyle.

Jane Ross dwukrotnie trafiła do bramki Rangersów na wyjeździe w meczu z Celticiem, szkocka napastniczka otworzyła wynik świetnie uderzoną, niskią piłką z niecałych 17 metrów, a pomocniczka reprezentacji Irlandii Północnej, Demi Vance, zdobyła drugą bramkę po świetnym podkręconym rzucie wolnym. Jeszcze przed przerwą Ross oddała strzał głową, trafiając do bramki tuż obok słupka. Kończący sezon na trzeciej pozycji Celtic odpowiedział po strzale głową obrończyni Caitlin Hayes.

Spartanie pokonali kończące na ostatniej pozycji Hamilton Academical 2:1, a kapitan Alana Marshall strzeliła gola w swoim 200. występie w klubie – pierwszym od czasu, gdy publicznie opowiedziała o swojej diagnozie SM. Po golu Kat Smart gospodarze wyszli na prowadzenie, a jej koleżanka grająca na pomocy podwyższyła prowadzenie, nim rywalki zdołały odpowiedzieć, trafiając tuż przed przerwą. Zwycięstwo zapewniło drużynie Edynburga szóste miejsce w SWPL 1, mając punkt przewagi nad Motherwellem, który pokonał Aberdeen w thrillerze 3:2 po tym, jak Kaela McDonald-Nguah zdobyła gola na wagę trzech punktów w doliczonym czasie gry.

Grająca na pomocy Gill Inglis dała ekipie Motherwell czesne prowadzenie, ale po dwóch bramkach obrończyni Aberdeen, Francesci Ogilvie, goście przejęli inicjatywę, wygrywając 2:1 na 11 minut przed końcem. Jednak Jemma Hughes skierowała piłkę po rzucie wolnym Katie Rice, zdobywając bramkę wyrównującą, a wynik ustaliła Kaela McDonald-Nguah uderzeniem z dystansu.

W jedynym meczu, którego wynik wpłynął na ostateczne pozycje w lidze, było zwycięstwo Heart of Midlothian nad Partick Thistle 3:0, w efekcie którego triumfatorzy spotkania przeskoczyli rywali w tabeli i zajęli ósme miejsce. Skrzydłowa Holly Aitchison wyprowadziła gospodarzy na prowadzenie z rzutu rożnego w 2′. Napastniczka Aimee Anderson strzeliła drugiego gola po przerwie, a grająca na pomocny Maria McAneny zdobyła trzecią bramkę siedem minut przed końcem.

BBCSport/kobiecyfutbol.pl

Sezon krajowy kobiet kończy się w niedzielę 29 maja, kiedy to Celtic zmierzy się z Glasgow City w finale Pucharu Szkocji Kobiet w Tynecastle Park.

Żródło: BBC Sport