Shuppo i Pilipenko triumfują w derbowym hicie na Białorusi, Dinamo bliżej mistrzostwa

Za nami derbowy hit białoruskiej ekstraklasy. W dzisiejszym starciu 4. kolejki po komplet punktów sięgnęły piłkarki Dinama Mińsk, które pokonały aktualne mistrzynie kraju, FK Mińsk 2:1. Starcie to w podstawowym składzie rozpoczęły cztery piłkarki, które w przeszłości mogliśmy oglądać na polskich boiskach.

W szeregach gospodyń od pierwszych minut grały byłe piłkarki Pragi Warszawa i Medyka Konin – Anna Kozyupa oraz Anastasia Kharlanova, która miała także nieznaczący epizod w SMS-ie Łódź, nie notując w nim nawet debiutu. Po przeciwnej stronie boiska oglądać mogliśmy natomiast Annę Pilipenko i Anastasię Shuppo. Obie w przeszłości miały okazję grać w Polsce w barwach konińskiego Medyka. To właśnie dla nich lepiej rozpoczął się ten mecz. Dinamo objęło prowadzenie po skutecznie przeprowadzonym kontrataku. Wynik otworzyła w 17. minucie Karina Olkhovik.

Pierwsza połowa zakończyła się skromną przewagą aspirujących do krajowego mistrzostwa biało-niebieskich, lecz kilka chwil po zmianie stron gospodynie doprowadziły do wyrównania. W 51. minucie Kharlanova oddała groźny strzał z dystansu, z którym poradziła sobie bramkarka gości. Natalia Munteanu kilkadziesiąt sekund później musiała jednak i tak wyciągać piłkę z siatki, bowiem po dośrodkowaniu z rzutu rożnego futbolówkę głową między słupkami umieściła Emuidzhi Oghiabekhva. Ostatnie słowo należało do Dinama Mińsk. Przy tej bramce spory udział miała Anna Pilipenko, która prostopadłym podaniem w tempo obsłużyła Yulię Slesarchik. Kapitan przyjezdnej ekipy dośrodkowała piłkę w pole karne, a tam po niefortunnej interwencji własną bramkarkę pokonała Lyubov Shmatko. Jak się później okazało, gol ten zadecydował o domowej porażce FK Mińsk, co znacznie przybliżyło ich rywalki „zza miedzy” do pierwszego w krótkiej historii klubu mistrzostwa kraju. Do końcowego gwizdka z „polskich” Białorusinek nie dotrwała na placu gry tylko Anastasia Shuppo, która została zmieniona w 73. minucie.

W tabeli białoruskiej ekstraklasy z kompletem zwycięstw prowadzi stołeczne Dinamo, natomiast aktualny mistrz kraju spadł na trzecią pozycję. 12 punktów zdobytych w pierwszych czterech kolejkach ma bowiem Niemen Grodno.