Argentynki wracają z dalekiej podróży, zmarnowana szansa RPA

W pierwszym meczu dziewiątego dnia kobiecego mundialu Argentyna zmierzyła się z Republiką Południowej Afryki. Dla obu zespołów był to mecz o przedłużenie swoich szans na awans z grupy.

Początek spotkania był wyrównany, z lekką przewagą zespołu z Afryki. Bardzo szybkie zawodniczki RPA sprawiały, że obrona Argentyny miały sporo pracy. Jednak w 15. minucie to biało-niebieskie miały szansę na strzelenie gola. Po wrzuceniu piłki z rzutu rożnego zakotłowało się w polu bramkowym zespołu RPA, dopiero po chwili Afrykanki zdołały wybić piłkę. Już w 25. minucie doszło do zmiany w drużynie z Afryki, ponieważ kontuzji doznała Refiloe Jane. W jej miejsce na boisku pojawiła się Kholosa Biyana. W 30. minucie doszło do ciekawej sytuacji.  Thembi Kgatlana otrzymała fenomenalne podanie idealnie, wychodząc za linię obrony. Zawodniczki Argentyny, widząc sygnalizację bocznej arbiter, były przekonane, że jest spalony i stanęły w miejscu. Piłkarki z RPA rozegrały między sobą piłkę i do bramki trafiła Linda Motlhalo. Anna-Marie Keighley sprawdziła tę sytuację z wozem VAR i uznała prawidłowo strzeloną bramkę. Tuż przed przerwą Hildah Magaia mogła podwyższyć wynik meczu, ale jej strzał poszybował nad poprzeczką. Do przerwy wynik nie zmienił się.

Od początku drugiej połowy Afrykanki w dalszym ciągu były stroną przeważającą. W 60. minucie Argentynki oddał pierwszy strzał na bramkę RPA, ale na posterunku była Kaylin Swart. Już pięć minut później kolejny atak zawodniczek z Czarnego Kontynentu przyniósł drugą bramkę. Autorką gola była Thembi Kgatlana, do której  zagrała Jermaine Seoposenwe. W tym momencie można było przypuszczać, że jest już po meczu i RPA wygra bez problemu. W 74. minucie Sophia Braun uderzyła perfekcyjnie z osiemnastu metrów i Swart była bez szans. Ta bramka uskrzydliła zawodniczki z południowej Ameryki i pięć minut później było już 2:2. Do bramki trafiła strzałem z główki Romina Núñez. Argentynki, które przez prawie całe spotkanie były chaotyczne, grające bez pomysłu i popełniające dużo błędów, po stracie drugiej bramki obudziły się. Końcówka meczu to próby obu zespołów, by zdobyć zwycięską bramkę. Jednak żadnej z drużyn nie udało się zaliczyć pierwszego historycznego zwycięstwa. Oba zespoły zachowały szanse na awans i wszystko rozstrzygnie się w ostatniej kolejce.