Brązowy medal dla UAM-u. Wierzbowianka postawiła twarde warunki

W Bielsku-Białej doszło do fenomenalnego widowiska w meczu o brązowy medal Mistrzostw Polski, ustępujący mistrz z Poznania pokonał Wierzbowiankę Wierzbno, choć przegrywał już 0:2.

Niemal od pierwszego gwizdka UAM Poznań kontrolował spotkanie. Zdając sobie sprawe z wąskiej ławki Wierzbowianki, poznanianki niemal cały czas prowadziły grę, a kiedy do głosu dochodziło podopieczne Radosława Borowskiego niemal od razu przerywały akcję wybiciem lub przewinieniem. Po 9. minutach na swoim koncie aktualne wciąż Mistrzynie Polski miały już 4 faule, a w 12. już pięć i mecz stawał się coraz bardziej wyrównany. Wierzbowianka kilkukrotnie zagroziła broniącej dziś Dominice Dewickiej, a bramkę zdobyła w 13. minucie Patrycja Sarapata, przebojowym rajdem przez pół boiska.

Kwestią czasu był przedłużony karny dla Wierzbowianki, i taki był w 15. minucie meczu. do piłki podeszła Wiktoria Błatoń, jednak Dewicka obroniła płaski strzał po ziemi. Chwilę później wysoko grająca Dewicka sprokurowała strzał do pustej bramki. Jednak celownik Nicole Jendrzejczyk tego dnia jeszcze nie był wystarczająco skalibrowany, choć po chwili odbitą piłkę skierowała już do pustej bramki podwyższając prowadzenie drużyny z Małopolski.

Po przerwie Wierzbowianka rzuciła się nadal do ataku, nie zamierzała kontrolować gry. Swoje szanse na kolejne gole miał choćby Jendrzejczyk. Ale to UAM zdobył kontaktowego gola za sprawą Zuzanny Sawickiej, po strzale której piłka przecisnęła się między nogami Alicji Bzowskiej.

W 30. minucie za drugą żółtą kartkę parkiet opuściła Eliza Ostrowska. Grające przed dwie minuty z przewagą zawodniczki Wierzbowianki nie wykorzystała swoich szans. Mocne uderzenie Błatoń zablokowała Dewicka, a chwilę później, siły się wyrównały.

W 33. minucie w niegroźnej sytuacji niemal na linii pola karnego faulowana była futsalistka UAMu. Potężny strzał Magdaleny Knysak znalazł drogę do bramki. Na dziesieć sekund przed końcem kolejny faul podopiecznych Wojciecha Weissa dał szanse Wierzbowiance na przedłużony rzut karny. W pojedynku Sarapata – Dewicka, górą byłą reprezentacyjna bramkarka, co skutkowało dodatkowymi emocjami w meczu o brązowy medal.

Gola na wagę medalu dla UAM-u zdobyła Magdalena Knysak, która zasygnalizowała długie podanie w kierunku Alicji Zając, ta stojąc przed Bzowską uchyliła się, a piłka wpadła do bramki, na niespełna 180 sek. przed końcem meczu.

Mecz o brązowy medal Mistrzostw Polski
AZS UAM Poznań – Wierzbowianka Wierzbno 2:2 (0:2)  d.1:0
Sawicka 26′, Knysak 34′, 47′  – Sarapata 13′, Jendrzejczyk 16′

Sędziowie: Grzegorz Wiercioch – Marta Brudnicka oraz Paweł Tokarewicz – Monika Czudzinowicz
żółte kartki: Ostrowska, Sutkowska
czerwona kartka: Ostrwoska (za dwie zółte)

AZS UAM:  Dewicka (Laskowska, Zajączkowska) – Sawicka, Zając, Sutkowska, Skowrońska oraz Czudzińska, Lichtenstein, Wojtkowiak, Krystkowiak, Fronczak, Ostrowska, Knysak

Wierzbowianka: Bzowska – Błatoń, Jendrzejczyk, Śmietana, Sarapata oraz Lipnicka, Pokorniak, Dragunowicz, Biernacka