Haiti może wracać do domu z podniesionym czołem!

Do dzisiejszej rywalizacji z optymizmem i lekkością mogły podejść Haitanki, bowiem niestety nie miały już szans na wyjście z grupy, a co za tym idzie, mogły pozwolić sobie na pełen luz i spróbowaniu swojego szczęścia w rywalizacji z Danią. Zawodniczki z Europy, aby stworzyć sobie komfortowe warunki do awansu, musiały dzisiejszy mecz wygrać.

Dunki wyszły na murawę stadionu w Perth bardzo zmotywowane, chciały od początku narzucić swoje warunki gry i szybko wyjść na prowadzenie, aby kolejne minuty meczu były już spokojniejsze. Tak też się stało już w czwartej minucie gry, wynik otworzyła Katrine Veje, radość trwała jednak krótko – po analizie VAR odgwizdana została jej pozycja spalona i gol został anulowany. Na kolejną okazję Dunki musiały czekać aż do 18. minuty, kiedy przed swoją szansą stanęła Karen Holmgaard, jednak jej mocny strzał z dystansu wyraźnie minął bramkę. W 21. minucie gry w końcu jednak dopięły swego po skutecznie wykonanym rzucie karnym przez Pernille Harder. Dayana Pierre-Louis sprokurowała “jedenastkę”, trzeba tu zaznaczyć, że w każdym grupowym spotkaniu na tegorocznym mundialu Haitanki prokurowały rzut karny. Przed startem w kolejnej imprezie tej rangi, muszą z tej lekcji wyciągnąć odpowiednie wnioski.
Pomiędzy 28. a 30. minutą gry do głosu doszły bardzo wyraźnie Haitanki, kiedy swoje okazje na doprowadzenie do wyrównania stanu rywalizacji miały kolejno Roseline Eloissaint oraz dwukrotnie Nerilia Mondesir, niestety bez efektu bramkowego. Warto jedynie odnotować jeszcze celny, lecz niegroźny strzał Harder z 33. minuty spotkania, więcej interesujących wydarzeń w pierwszej odsłonie nie miało miejsca i Dunki schodziły do szatni z jednobramkowym prowadzeniem.

Na drugą odsłonę meczu oba zespoły wyszły w tych samych zestawieniach kadrowych. W 47. minucie gry przed szansą na swojego gola w tym meczu stanęła Amalie Vangsgaard, jednak tym razem szczęście jej nie dopisało. Siedem minut później Kerly Theus popisała się bardzo dobrą interwencją, zatrzymując próbę Rikke Marie Madsen. Pierwsza groźna akcja Haiti po przerwie miała miejsce w 59. minucie gry, kiedy efektownym rajdem popisała się Sherly Jeudy, równie efektowna, co efektywna była jednak interwencja duńskiej defensywy, a ściśle rzecz biorąc, Rikke Sevecke. W 64. i 66. minucie gry pozytywny impuls swojej drużynie dawały ofensywne akcje w wykonaniu Nerilii Mondesir oraz Melchie Dumornay.
W 69. minucie gry drugi z rzędu rzut rożny dla Haiti, który wykonywała Tabita Joseph, zakończył się niezłym uderzeniem Nerilii Mondesir. Haitanki bardzo się starały, jednak nie potrafiły wykreować czystej okazji bramkowej. Dunki ograniczyły się do kontrolowania przebiegu gry i utrzymania korzystnego dla siebie wyniku. W 74. minucie Roselord Borgella dała próbkę swoich możliwości, jej strzał powędrował jednak w niewielkiej wysokości nad poprzeczką. Dwie minuty później było blisko gola wyrównującego po świetnej główce Batcheby Louis i jeszcze lepszej paradzie obronnej Lene Christensen. Haitanki naciskały coraz mocniej i bramka dla nich wisiała w powietrzu. W 83. minucie rywalizacji do podwyższenia prowadzenia doprowadziły jednak Dunki za sprawą drugiego trafienia w wykonaniu Pernille Harder. Do akcji wkroczyli jednak sędziowie VAR i gol nie został uznany, bowiem jej uderzenie poprzedził faul na Kerly Theus. W drugiej minucie doliczonego czasu gry kropkę nad “i” mogła postawić wprowadzona w drugiej części meczu na boisko, Mille Gejl. Pojedynek oko w oko wygrała jednak Theus, która świetnie odbiła piłkę nogami. Osiem minut później drugą bramkę dla Danii, pieczętującą jej zwycięstwo i awansu do fazu pucharowej, zdobyła Sanne Troelsgaard. Haiti – Dania 0:2.

Dunki z sześcioma punktami na koncie meldują się w najlepszej szesnastce mundialu, zadanie wykonane. Haiti z kolei, z debiutanckiego turnieju mistrzostwa świata, wraca zarówno bez punktu, jak i bez zdobytego gola. Niezależnie od tego zawodniczki prowadzone przez Nicolasa Delepine mogą być z siebie dumne, bowiem dzielnie stawiły czoła każdej z drużyn w tej jakże trudnej grupie.