Katowiczanki po ciężkim spotkaniu wygrywają z mistrzem Bułgarii

W meczu o trzecie miejsce w eliminacyjnym turnieju do Ligi Mistrzów, który odbywa się w Katowicach, gospodynie pokonały po rzutach karnych mistrza Bułgarii Lokomotiw Stara Zagora.

Początek meczu w wykonaniu obu zespołów był bardzo nerwowy. Bardzo szybko, bo już w 5 minucie Joanna Olszewska otrzymała żółtą kartkę za faul taktyczny.  W 9 minucie Karolina Bednarz przebiegła ponad pół boiska, zagrała na skrzydło do Nikoli Brzęczek. Napastniczka wrzuciła w pole karne, jednak Bednarz była za głęboko i nie poradziła sobie z oddaniem strzału. Przez pierwszy kwadrans meczu zarysowała się lekka przewaga katowiczanek. Kolejną sytuację na zdobycie bramki w 19 minucie miała ponownie Karolina Bednarz. Klaudia Słowińska dograła piłkę z linii końcowej w pole karne, tam Bednarz w pełnym biegu uderzyła z pierwszej piłki, ale futbolówka minimalnie minęła bramkę Bułgarek. W 24 minucie Klaudia Słowińska ciekawie rozegrała rzut wolny z około 35 metrów, zagrywając do niepilnowanej Julii Włodarczyk. Wahadłowa gieksy wrzuciła piłkę w pole karne, gdzie Petya Petkova przecięła zagranie wślizgiem i o mały włos nie strzeliła bramki samobójczej. Z minuty na minutę przewaga zespołu z Katowic była coraz większa. Piłkarki z Starej Zagory nie były w stanie wyjść z własnej połowy. Mimo dużej przewagi piłkarki GKSu nie potrafiły trafić do bramki Lokomotiwu i do przerwy wynik był bezbramkowy.
Na drugą połowę nie wyszła już Julia Włodarczyk, w jej miejsce pojawiła się Anna Konkol. W 48 minucie kolejną sytuację wypracowały zawodniczki z Katowic. Dżesika Jaszek wrzuciła w pole karne piłkę do Nikoli Brzęczek, a ta strzałem głową minimalnie chybiła. 4 minuty później Anastasiia Skorynina stanęła przed szansą zdobycia bramki dla Lokomotiwu, jednak jej strzał poszybował wysoko nad poprzeczką. W 65 minucie Yuliana Aleksandrova opuściła boisko, a w jej miejsce pojawiła się Yana Dineva. 3 minuty później doszło do podwójnej roszady w katowickim zespole. Na boisku pojawiły się Dominika Misztal i Aleksandra Lizoń, które zastąpiły Kamilę Tkaczyk i Nikolę Brzęczek. Upalna pogoda sprawiła, że tempo spotkania spadło. Mimo ciągłych ataków GKS brakowało dokładności i skuteczności. W 78 minucie swoją szansę na strzelenie bramki miała szansę drużyna Lokomotiwu. Po wrzuceniu piłki z rzutu rożnego w dużym zamieszaniu znalazła się Skorynina, jednak niedokładny i przekombinowany strzał piętą minęła bramkę GKSu. Pod koniec drugiej połowy zaczęły zawodniczkom puszczać nerwy. Za niesportowe zachowanie żółte kartki zobaczyły Dżesika Jaszek, Aleksandra Lizoń, Yana Dineva i Yanitsa Ivanova. 90 minut nie rozstrzygnęło spotkania i czekała nas dogrywka.
Początek dogrywki należał do katowiczanek. To one w dalszym ciągu przeważały na boisku, ale nie były w stanie wypracować sobie sytuacji bramkowej. Najlepszą sytuację miały pod koniec pierwszej części, gdy po rzucie rożnym w zamieszaniu na polu piłka odbijała się zawodniczek i w końcu piłkę przechwyciła bramkarka Roksana Shahanska.
W drugiej połowie dogrywki na boisku w barwach GKSu pojawiła się 16-letnia Anna Krakowiak, która zastąpiła Klaudię Słowińską. W drużynie Lokomotiwu na placu gry pojawiła się Ukrainka Oleksandra Babiuk w miejsce Zhasminy Atanasovej. W 114 minucie w końcu piłka zatrzepotała w siatce bramki Lokomotiwu, jednak strzelczyni Joanna Olszewska była na spalonym. Czas dogrywki minął i czekał nas konkurs rzutów karnych.
Serie rzutów karnych rozpoczęły zawodniczki Starej Zagory. Do piłki jako pierwsza podeszła Anastasiia Skorynina, uderzyła w prawą stronę bramki, jednak fenomenalną interwencją wykazała się Weronika Klimek, broniąc strzał. Jako pierwsza z katowiczanek podeszła Marlena Hajduk, która nie dała szansy Roksanie Shahanskiej i trafiła w lewy róg bramki. W drugiej serii do piłki podchodziły Petya Petkova i Anita Turkiewicz. Bułgarka trafiła w słupek, a strzał zawodniczki GKS obroniła bramkarka. Trzecią serię rozpoczęła Nora Dimitrova i bez problemu pokonała Weronikę Klimek, wyrównując stan rywalizacji. Pewnym strzałem popisała się również Anna Konkol i GKS wyszedł na prowadzenie. Czwartą zawodniczką Lokomotiwu, która podeszła do “jedenastki” była Yanitsa Ivanova. To starcie wygrała jednak Weronika Klimek broniąc strzał Ivanovej. Do czwartego karnego trener Karolina Koch desygnowała młodą Annę Krakowiak. Młoda zawodniczka GKSu wytrzymała presję i trafiając do siatki, dała zwycięstwo katowickiemu zespołowi.

Eliminacji Ligi Mistrzów – mecz o trzecie miejsce
GKS Katowice-Lokomotiw Stara Zagora 0:0 p.k. 3:1
karne:
Anastasija Skorynina – obroniony, 0-1 Marlena Hajduk,  Petja Petkowa – słupek, Anita Turkiewicz – obroniony, 1-1 Nora Dimitrowa, 1-2 Anna Konkol, Janica Iwanowa – obroniony, 1-3 Anna Krakowiak

Żółte kartki: Olszewska, Jaszek, Lizoń – Boycheva, Dineva, Ivanova

GKS: Klimek – Olszewska, Turkiewicz, Brzęczek(68′ Misztal), Tkaczyk(68′ Lizoń ), Hajduk, Bednarz, Włodarczyk(46′ Konkol), Słowińska(108′ Krakowiak), Nieciąg, Jaszek.

Lokomotiw: Shahanska – Petkova, Dimitrova, Dikelova, Wienerova, Boycheva, Ivanova, Gnydyuk, Aleksandrova(65′ Dineva), Skorynina, Atanasova(112′ Babiuk).