Mistrzostwa Ameryki Płd. U-20: Wiemy kto powalczy o medale, ale nie wiemy kiedy

Ameryka Południowa jest znacznie mniej dotknięta epidemią koronawirusa, jednak i na tym kontynencie w ostatnim czasie odnotowuje się coraz większą liczbę osób chorych na COVID-19. W Argentynie w ciągu ostatnich kilkunastu dni rozgrywano mistrzostwa CONMEBOL U-20, lecz w obliczu epidemicznego zagrożenia turniej po zakończeniu fazy grupowej zawieszono.

Przedostatnia seria gier młodzieżowego czempionatu w Ameryce Południowej rozpoczęła się pojedynkiem Ekwadoru z Kolumbią. Faworyzowane podopieczne Nelsona Abadii musiały to starcie wygrać, by liczyć się w grze o udział w strefie medalowej i ze swojego zadania Kolumbijki wywiązały się wzorowo. Już po niewiele ponad kwadransie gry prowadziły 2:0 po golach dwóch 16-latek – Giseli Robledo i Ingrid Meneses. Po kolejnych trzech minutach Robledo ponownie wpisała się na listę strzelczyń, co całkowicie pozbawiło Ekwadorki złudzeń. Zawodniczka ta zadała rywalkom ostatni cios w 75. minucie, kompletując tym samym hat-tricka i ustalając jednocześnie końcowy rezultat.

Ekwador U-20 – Kolumbia U-20 0:4 (0:3)
Robledo 11’, 19’, 76’, Meneses 16’

Meczem niemal na szczycie grupy A była potyczka Argentyny z Wenezuelą. Obie te drużyny przystępując do meczu przedostatniej kolejki fazy grupowej miały jeszcze szanse nawet na wygranie grupy. Pierwszą świetną okazję do wyjścia na prowadzenie miały przyjezdne, lecz Wilmary Arguelles po minięciu bramkarki, uderzyła jedynie w boczną siatkę. W odpowiedzi po fatalnym błędzie defensywy Wenezueli groźny strzał oddała Brisa De Angelis. Łatwo poradziła sobie z nim jednak Aranzha Aguiar. Szczęścia po stronie Argentynek nie miała także Nicole Hain. Napastniczka, która ma już za sobą debiut w dorosłej reprezentacji w 35. minucie trafiła w słupek. O podobnym pechu może mówić Wenezuelka Enyer Higuera, która kilka chwil później obiła poprzeczkę próbą zza pola karnego. Po zmianie stron tempo meczu znacznie spadło, a najbliżej trafienia do siatki była 15-letnia Marianyela Jimenez, której dośrodkowanie mogło zaskoczyć argentyńską bramkarkę. Piłka ponownie jednak obiła zaledwie górne obramowanie bramki i spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem.

Argentyna – Wenezuela 0:0

Mecz w ramach grupy B pomiędzy Peru a Paragwajem nie miał wielkiej stawki, bowiem obie ekipy już na tamtym etapie raczej nie łudziły się, że uda im się zameldować w kolejnej fazie. Od tego spotkania rywalizacja na turnieju w Argentynie odbywała się już przy pustych trybunach, co spowodowane było rosnącą liczbą osób zarażonych koronawirusem w tym kraju. Paragwajki udział w turnieju zakończyły zwycięsko. Na prowadzenie wyszły dopiero na początku drugiej połowy dzięki uderzeniu Liz Baretto z piętnastego metra. W 74. minucie wynik podwyższyła Jessica Caceres, finalizując błyskawicznie wyprowadzoną kontrę. Ataki Paragwajek nie ustawały, co przyniosło efekt w 88. minucie. Autorką trzeciego gola dla swojej reprezentacji została Maria Melgarejo.

Peru – Paragwaj 0:3 (0:0)
Baretto 50’, Caceres 74’, Melgarejo 88’

Brazylijki wygrały wszystkich osiem edycji południowoamerykańskich mistrzostw U-20, dlatego również na tegorocznym turnieju są jednymi z głównych faworytek. Mistrzowskie aspiracje obrończynie tytułu potwierdziły w starciu z Urugwajem, który mimo dotkliwej porażki, i tak miał duże szanse na awans z drugiego miejsca. „Kanarki” wyszły na prowadzenie po niewiele ponad sześciu minutach, kiedy precyzyjnym uderzeniem niemal z linii pola karnego popisała się napastniczka São Paulo, Jaqueline. Po kwadransie od pierwszego gwizdka przewagę Brazylijek zwiększyła Micaelly. Podopieczne Jonasa Uriasa do szatni schodziły z prowadzeniem 3:0, bowiem jeszcze w pierwszej części gry piłkę w siatce umieściła również Nycole Raysla. Po zmianie stron padły kolejne trzy gole. W 51. minucie po rzucie rożnym piłka szczęśliwie znalazła się pod nogami Camili, której nie pozostało nic innego, jak tylko z bliskiej odległości wpakować ją do siatki. Ozdobą widowiska było bez dwóch zdań trafienie, które padło dziesięć minut później. Jego autorką została Micaelly, która popisała się precyzyjnym uderzeniem ze skraju pola karnego Chwilę wcześniej na boisku zameldowała się 19-letnia pomocniczka Mylena i to właśnie ona zakończyła strzelecki festiwal Brazylijek.

Brazylia – Urugwaj 6:0 (3:0)
Jaqueline 6’, Micaelly 15’, 61’, Rysla 21’, Camila 51’, Mylena 66’

W nocy z piątku na sobotę zapadły pierwsze rozstrzygnięcia w młodzieżowych mistrzostwach Ameryki Południowej do lat 20. Wenezuela pewnie rozbiła Ekwador 7:0, czym zapewniła sobie pierwsze miejsce w grupie A. Strzelanie w 39. minucie rozpoczęła Enyer Higuera, która wykorzystała znakomite podanie Marianyelii Jimenez. Tuż przed przerwą kolejne długie podanie wykorzystała Wilmary Arguelles. Faworytki kontrolowały przebieg spotkania, a po przerwie jeszcze dwukrotnie na listę strzelczyń wpisała się Higuera, swoje bramki dołożyła Barbara Olivier (dwukrotnie), a także Yerliane Moreno. Ozdobą spotkania na pewno było profesorskie zachowanie Higuery, która z zimną krwią przeniosła piłkę nad bezradną tego dnia Ashley Macias. W końcówce spotkania błędu nie ustrzegły się dla odmiany podopieczne Carmelii Rojas, ale na drodze go honorowego gola Ekwadorek stanął słupek. Wenezuela po tej wygranej umocniła się na pierwszym miejscu w swojej grupie.

Wenezuela – Ekwador 7:0 (2:0)
Higuera 39’, 50’, 86’, Arguelles 45+2’, Olivieri 57’, 89’, Moreno 59’

Drugi mecz tej grupy to pojedynek Argentyna – Boliwia. Wobec pauzy w tej rundzie spotkań Kolumbii, Argentyna stanęła przed nie lada szansą na awans do kolejnej fazy. Potrzebne było “tylko” zwycięstwo w ostatniej kolejce. Plan taki wdrożyły podopieczne Jose Borrello niemal natychmiast. Po upływie niespełna 180 sekund błąd w defensywie wykorzystała Brisa De Angelis. Podanie z okolic środka boiska zatrzymała tuż przed polem karnym Nicole Hain, a nabiegająca De Angelis huknęła jak z armaty. Swoich szans szukała też Jazmin Veizaga, ale gol wyrównujący nie chciał wpaść. I kiedy wszyscy myślami byli już w szatni, kapitalnym strzałem z okolic 35. metra popisała się Marlene Flores. Walczące o awans Argentynki nękały raz po raz Manuelę Paz, ale ta broniąc jak w transie, uratowała Boliwii bezcenny punkt w turnieju, wyrzucając tym samym Argentynę za turniejową burtę. Z ich nieszczęścia skorzystały Kolumbijki, awansując do najlepszej czwórki z drugiego miejsca w grupie A.

Argentyna – Boliwia 1:1 (1:1)
De Angelis 2’ – Flores 45’

W grupie B pierwszym spotkaniem ostatniej kolejki był mecz Urugwaju z Peru. Te drugie do tej pory nie strzeliły na turnieju nawet gola, przez co piłkarki z Urugwaju mogły liczyć na łatwy łup punktowy. Za sprawą Bermudez, Pizarro oraz Carballo gospodynie tego meczu pewnie ograły rywalki i przypieczętowały awans do rundy finałowej. W dziesiątej minucie, w niegroźnej sytuacji w okolicy dwudziestego metra faulowana została Valentina Morales, rzut wolny pewnie wykonała Karol Bermudez, która otworzyła worek z bramkami. W siedemnastej minucie Pizarro ładnie wyprzedziła piłkarkę Peru, ta jeszcze delikatnie faulowała, pani sędzia nie użyła gwizdka, dzięki czemu Esperanza Pizarro stanęła sam na sam z bramką. Tuż przed przerwą Bermudez przytomnie zachowała się przed polem karnym. Dopadła do wybitej piłki i strzałem przy słupku umieściła piłkę w siatce. Po zmianie stron, podopieczne Doriva Bueno, w odstępie dwóch minut dały sobie wbić dwa gole, a Pizarro zanotowała gola numer trzy oraz cztery w turnieju. Przegrywające Peruwianki w końcówce nie ustrzegły się błędu, prostopadłe krótkie podanie na dziesiąty metr pewnie wykorzystała Carballo, ustalając wynik spotkania.

Urugwaj – Peru 6:0 (3:0)
Bermudez 11’, 43’, Pizarro 17’, 53’, 55’, Carballo 90+2’

Na zakończenie rozgrywek pierwszej fazy mające komplet punktów Brazylijki podejmowały ekipę Chile. W czternastej minucie do odbitego strzału Jaqueline dopadła na piątym metrze Vitoria i skierowała piłkę do siatki. Canarinhos po golu troszkę zwolniły swoje zapędy, spora ilość niedokładnych podań po stronie Chile nie pozwoliła jednak skonstruować groźnych ataków. W końcówce spotkania dwójkową akcję wykończyła Jaqueline. Brazylia pokonała Chile 2:0 i bez straty gola awansowała do rundy finałowej.

Brazylia – Chile 2:0 (1:0)
Vitoria 14’, Jaqueline 85’

Niestety w Argentynie na chwilę obecną już niemal 50 osób zarażonych jest koronawirusem (2 ofiary śmiertelne), w związku z czym zaplanowana na 16-22 marca faza finałowa, w której udział wezmą Wenezuelki, Kolumbijki, Brazylijki i Urugwajki, została przełożona. CONMEBOL nie podało jednak jeszcze dokładnej daty rozgrywania walki o medale. Wszystko zależeć będzie od dalszej sytuacji związanej z epidemią COVID-19.