Mistrzostwa CONCACAF U-20: Faza grupowa za nami, znamy pary 1/8 finału

Rozegranymi minionej nocy meczami zakończyła się faza grupowa Mistrzostw Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów. Do ekip, które dzień wcześniej zapewniły sobie udział w play-offach, dołączyły Meksyk, Gujana, Portoryko, Haiti, Trynidad i Tobago oraz Kajmany. Dopiero od 1/8 finału udział w mistrzostwach rozpoczną drużyny, które nie zakwalifikowały się do turnieju, lecz zajęły drugie i trzecie miejsce w swoich grupach eliminacyjnych. Są to Barbados, Bermudy, Grenada i Saint Lucia.

Pierwszym czwartkowym meczem było starcie drużyn, które przystępowały do niego bez zdobyczy punktowej. Fakt ten oznaczał, że wygrany tego spotkania zajmie w grupie F trzecie miejsce, dające przepustkę do następnej fazy. Jako pierwsze w pojedynku Saint Kitts i Nevis z Kajmanami na prowadzenie wyszły te pierwsze. Już w 4. minucie rzut karny skutecznie wyegzekwowała Iyanla Bailey-Williams. Podopieczne Stephana De Foura odpowiedziały w ten sam sposób, a piłkę w siatce umieściła zaledwie 15-letnia Molly Kehoe. Zawodniczka ta chwilę po zmianie stron zanotowała również asystę przy golu jeszcze młodszej od siebie Alexii Bromfield i Kajmany wyszły po raz pierwszy na prowadzenie. Trwało ono do 70. minuty do trafienia Zonii Marshall. Remis i tak dawał Kajmanom awans z racji lepszego bilansu bramek, jednak reprezentantki tego kraju potwierdziły swoje wyższe umiejętności w końcówce. Trafienie 14-letniej Bromfield ustaliło wynik na 2:3.

Kajmany z trzema punktami na koncie awansowały do play-offów z trzeciego miejsca w grupie F. Tam zmierzą się z rewelacją turnieju – Gujaną.

Mistrzostwa CONCACAF U-20 – Grupa F
Saint Kitts i Nevis U-20 – Kajmany U-20 2:3 (1:1)
Bailey-Williams 4’ (k), Marshall 70’ – Kehoe 17’ (k), Bromfield 47’, 83’

Identycznie jak w grupie F, wyglądała przed ostatnią kolejką grupa D, gdzie także o trzecie miejsce w bezpośrednim starciu walczyły Nikaragua i Portoryko. Tam na pierwsze, a zarazem ostatnie trafienie kibice musieli czekać aż do 77. minuty. Dobrze spisywała się w tym meczu bramkarka Nikaragui, Beykel Méndez, która w kluczowym momencie nie zachowała się jednak najlepiej i po jej złym wyjściu do piłki po rzucie rożnym, piłkę w siatce umieściła Belerica Oquendo. Był to jedyny gol, któr przypieczętował awans Portoryko do 1/8 finału. Tam piłkarki z tego kraju zmierzą się z Trynidadem i Tobago.

Mistrzostwa CONCACAF U-20 – Grupa D
Nikaragua U-20 – Portoryko U-20 0:1 (0:0)
Oquendo 77’

Żółta kartka: Martínez (Nikaragua)

Trynidad i Tobago do starcia w 1/8 z Portoryko przystąpi po upokarzającej porażce z Haiti. Brązowe medalistki sprzed dwóch lat rozbiły TiT aż 7:0, co sprawiło że lepszy bilans na mistrzostwach ma od nich na chwilę obecną tylko USA, które strzeliło dwie bramki więcej. Haitanki zdominowały swoją grupę, czego dowód mieliśmy w czwartkowym pojedynku, w którym już do przerwy było 5:0. Pierwsze dwa gole strzeliła w nim jedna z najbardziej utalentowanych piłkarek z Haiti, 16-letnia Melchie Dumonay. Co ciekawe, pomocniczka wynik otworzyła trafieniem… bezpośrednio z rzutu rożnego. Przy trzeciej bramce Dumonay natomiast asystowała, a na listę strzelczyń wpisała się jej rówieśniczka, Valentina Ornis. W pierwszej połowie strzeliła również Florsie-Love Joseph, oraz po raz drugi Ornis. Joseph umieściła piłkę w siatce również w drugiej połowie, a hat-trick skompletowany w 60. minucie przez Melchie Dumonay ustalił rezultat tego pojedynku.

Haiti U-20 – Trynidad i Tobago U-20 7:0 (5:0)
Dumonay 6’, 16’, 60’, Ornis 21’, 38’, Joseph 22’, 52’

Żółta kartka: Williams (Trynidad i Tobago)

Pierwszy etap mistrzostw zamknął mecz na szczycie grupy D pomiędzy Meksykiem a Gujaną. Niezwykle nisko notowane zawodniczki Ivana Josepha przed tym spotkaniem mogły pochwalić się kompletem dwóch zwycięstw i wygrana z „El Tri” dawałaby im pierwsze miejsce w stawce. Meksykanki długo nie mogły sforsować obrony Gujanek i zanosiło się na kolejną niespodziankę, lecz worek z bramkami rozwiązała w 78. minucie Joseline Montoya. 19-letnia pomocniczka podwyższyła także rezultat dziewięć minut później uderzeniem z „jedenastki”. Na 3:0 wynik ustaliła w doliczonym czasie Mariel Roman.

Meksykanki będą miały łatwego rywala w 1/8 finału, gdyż zmierzą się z Grenadą. Gujana o ćwierćfinał powalczy natomiast z Kajmanami.

Meksyk U-20 – Gujana U-20 3:0 (0:0)