Mistrzostwa CONCACAF U-20: Gujana największą rewelacją turnieju, medalistki nie zawodzą

Po czterech dniach rywalizacji na mistrzostwach Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów wiemy coraz więcej. Kolejny pewny triumf zanotowały między innymi obrończynie tytułu, Meksykanki oraz brązowe medalistki sprzed dwóch lat, Haitanki. Komplet dwóch zwycięstw mają również reprezentantki Gujany, które już teraz można śmiało określić największą rewelacją turnieju.

Wtorkowe zmagania w czwartym dniu młodzieżowych mistrzostw strefy CONCACAF rozpoczęły się od pojedynku Kajmanów z Trynidadem i Tobago. Najprawdopodobniej najmłodsza reprezentacja na całym turnieju, może być po nim zdecydowanie bardziej zadowolona, niż po wcześniejszym, przegranym 0:8 pojedynku z Haiti. Im więcej czasu upływało, tym większe nadzieje na wywalczenie punktu miały Kajmanki. Sprzyjało im szczęście, między innymi wtedy, gdy od straty bramki uratowała je w pierwszej części gry poprzeczka.

Mecz ten był szczególnie ważny dla selekcjonera kadry z terytorium zależnego od Wielkiej Brytanii. Selekcjonerem młodych Kajmanek jest bowiem pochodzący z Trynidadu i Tobago Stephan De Four. Jego rodaczki w ostatnim kwadransie odwróciły jednak losy meczu na swoją korzyść. Jako pierwsza piłkę w siatce dopiero w 78. minucie umieściła Maria-Frances Serran. Trynidadki w doliczonym czasie strzeliły również szczęśliwą drugą bramkę autorstwa Afiyah Cornwall. Kadra ta jest już pewna awansu do fazy play-off, a w czwartek powalczy o pierwsze miejsce w grupie F z Haiti. Kadrowiczki Kajmanów nie wygrały jeszcze meczu.

Mistrzostwa CONCACAF U-20 – Grupa F
Kajmany U-20 – Trynidad i Tobago U-20 0:2 (0:0)
Serran 78’, Cornwall 90+5’

Żółte kartki: Gourzong – Mitchell

Po dwóch meczach grupowych stosunek bramek +15 mają Haitanki. Kadra, która na poprzednich mistrzostwach kontynentu zajęła trzecie miejsce, w tym roku ma spore szanse na powtórzenie tego sukcesu. Ich atakom nie zdołały się oprzeć młode reprezentantki Saint Kitts i Nevis. Zawodniczki z Haiti objęły prowadzenie z rzutu karnego podyktowanego po faulu bramkarki, Craivecii Sutton. 18-latka powoływana ostatnio także do seniorskiej kadry nie miała szans przy strzale Melchie Dumonay. Zawodniczka strzegąca bramki reprezentacji z dwóch wysp na Morzu Karaibskim miała tego dnia wiele roboty. Rywalki Saint Kitts i Nevis oddały bowiem w tym spotkaniu aż 15 celnych strzałów. Niemal połowa z nich znalazła drogę do siatki. Na 2:0 dla Haitanek strzeliła 16-letnia Dayana Pierre-Louis, która była także autorką trafienia na 4:0. Jej bramki przedzielił gol Abainy Louis. Do szatni brązowe medalistki mistrzostw CONCACAF sprzed dwóch lat schodziły z pięciobramkową przewagą – gola dorzuciła bowiem również Mirlene Dorce.

Festiwal strzelecki Haitanek trwał dalej po zmianie stron. Tym razem nie popisała się Craivecia Sutton, która chwilę po wznowieniu gry przepuściła dość łatwy strzał Louis. Wynik na 7:0 dla Haiti ustaliła w 55. minucie Rose-Alya Marcellus. W ostatnich niemal czterdziestu minutach postawa Saint Kitts i Nevis w obronie się poprawiła, dzięki czemu kibice nie obserwowali dwucyfrowego wyniku. Co ciekawe, kadra ta wciąż ma szansę na awans, bowiem w czwartek o godzinie 18:00 podejmie Kajmany. W przypadku zwycięstwa, to właśnie podopieczne Orrina Hughesa awansują do 1/8 finału z trzeciego miejsca w grupie.

Saint Kitts i Nevis U-20 – Haiti U-20 0:7 (0:5)
Dumonay 22’ (k), Pierre-Louis 32’, 40’, Louis 35’, 46’, Dorce 41’, Marcellus 55’

Już otwierająca turniej wygrana Gujany z Nikaraguą była niemałą niespodzianką, jednak kolejny triumf tej nisko notowanej kadry jest prawdziwą sensacją mistrzostw. Gujanki po dwóch meczach mają komplet zwycięstw i mogą myślami być już w 1/8 finału. We wtorek ofiarami tej reprezentacji zostały Portorykanki. Trzeba przyznać, że kadrze, która na turniej dostała się dzięki wygranym kwalifikacjom, dopisało także szczęście.

Otwarcie wyniku nastąpiło dopiero w drugiej połowie, a największy w tym udział miała bramkarka Cristina Roque, która po dośrodkowaniu z prawej strony, praktycznie sama wpakowała sobie futbolówkę do siatki. Skromna przewaga Gujanek trwała do 81. minuty, kiedy ponownie nie najlepiej zachowała się defensywa Portoryko. Skorzystała z tego Aubrey Narine, która z bliskiej odległości wpakowała piłkę do bramki. Kadrę „El Huracán Azul” stać było tego dnia tylko na jednego gola, którego autorką została w 87. minucie Gabrielle Cimino. Gujanki w nocy z czwartku na piątek czekać będzie ostatni mecz grupowy, z Meksykiem. Nawet nieuchronna porażka nie odbierze im jednak awansu do 1/8 finału. Portoryko zmierzy się natomiast z Nikaraguą w bezpośrednim pojedynku o trzecie miejsce w grupie, również dające przepustkę do play-offów.

Mistrzostwa CONCACAF U-20 – Grupa D
Portoryko U-20 – Gujana U-20 1:2 (0:0)
Cimino 87’ – Roque 54’ (s), Narine 81’

Na mistrzostwach nie zawodzi mistrz z 2018 roku. Dwa dni wcześniej co prawda Meksykanki były bliskie remisu z Portoryko, ale już w potyczce z Nikaraguą „El Tri” dobrze wywiązały się z roli faworyta. Jako pierwsza piłkę głową w siatce umieściła Gabriela Juarez. Niedługo później podwyższyła Alison Gonzalez.

Ozdobą widowiska był gol na 3:0 dla Meksykanek. Precyzyjnym uderzeniem z dystansu popisała się Anette Vazquez. Strzelanie obrończyń tytułu zakończyła Yanin López w 77. minucie. Zawodniczki z Meksyku pewnie zmierzają do triumfu w grupie, a w ostatnim meczu tej fazy podejmą Gujanę. Nikaragua przegrała oba spotkania mistrzostw, lecz w czwartek zmierzy się ze znajdującą się dokładnie w takiej samej sytuacji kadrą Portoryko.

Nikaragua U-20 – Meksyk U-20 0:4 (0:2)