Mistrzostwa CONCACAF U-20: Kanada i Jamajka odpadły w ćwierćfinale

Nieuchronnie zbliżamy się do dnia, w którym poznamy nowe młodzieżowe mistrzynie Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów. Już na etapie ćwierćfinałów z turniejem pożegnały się kadry Kanady, Jamajki, Gujany oraz Trynidadu i Tobago.

Porażka Jamajki to duże zaskoczenie mistrzostw. Niesione wsparciem „własnych murów” gospodynie turnieju finałowego – Dominikanki, pokonały faworytki 2:1 i to one mają wciąż szanse na zdobycie medalu. Kadra ta prowadzenie objęła w 35. minucie po trafieniu całkowicie nieupilnowanej w polu karnym Kristiny Garcii. Radość w Dominikanie trwała jednak zaledwie 120 sekund, bowiem po błędzie bramkarki Nayelis López, futbolówkę między słupki wpakowała gwiazda Jamajek Jody Brown, dla której był to już dziewiąty gol w turnieju.

Obie ekipy w drugiej połowie atakowały, lecz dobrze ze swoich obowiązków wywiązywały się bramkarki. W 73. minucie Ella Dennis skapitulowała jednak po raz drugi, tym razem po strzale 16-letniej Mii Asenjo, która tym samym wprowadziła Dominikanę do półfinału kontynentalnych mistrzostw, na których w półfinale gospodynie zmierzą się z faworyzowanymi Amerykankami.

Mistrzostwa CONCACAF U-20 – Ćwierćfinał
Jamajka – Dominikana 1:2 (1:1)
Brown 37’ – Garcia 35’, Asenjo 73’

Najciekawiej zapowiadającym się pojedynkiem ćwierćfinałowym było starcie dwóch największych krajów Ameryki Północnej – USA i Kanady. Zawodniczki spod znaku klonowego liścia w poprzedniej edycji turnieju zawiodły, przegrywając z Haiti w pojedynku o brązowy medal, a dwa lata później było jeszcze gorzej. Kanadyjki nie tylko pożegnały się z turniejem, czego patrząc na klasę ich rywalek można było się spodziewać, ale także zakończyły mistrzostwa w fatalnym stylu, przegrywając aż 0:4. A należy dodać, że Amerykanki miały na początku tego starcia sporo pecha, dwukrotnie obijając poprzeczkę. Worek z bramkami rozwiązała w 35. minucie Mia Fishel, a kilka minut później podwyższyła Brianna Pinto.

Po przerwie Kanadyjki musiały się pogodzić ze stratą kolejnych dwóch bramek. Po rzucie rożnym futbolówkę głową w siatce umieściła Kennedy Wesley. Wynik tego ćwierćfinału ustaliła w 67. minucie ta, która rozpoczęła strzelanie do bramki Kanady, czyli Mia Fishel. 18-latka jest obecnie wiceliderką strzelczyń turnieju z 10 trafieniami na koncie.

Stany Zjednoczone – Kanada 4:0 (2:0)
Fishel 35’, 67’, Pinto 41’, Wesley 54’

Żółte kartki: Portelance, Boychuk (obie Kanada)

Więcej trafień od Fishel na Mistrzostwach CONCACAF U-20 ma tylko gwiazda reprezentacji Haiti, 16-letnia – Melchie Dumonay. Ona swój dorobek bramkowy powiększyła w 1/4 aż o trzy gole. Niemal w pojedynkę utalentowana ofensywna pomocniczka rozbiła Gujanę, która i tak dochodząc aż do ćwierćfinału zanotowała historyczny wynik. Hat-trick Dumonay to jedyne bramki, jakie padały podczas potyczki Haiti z Gujaną. Haitanka strzeliła 13 bramek w pięciu występach.

Reprezentantki kraju, który na poprzednich młodzieżowych mistrzostwach wywalczył brąz, mają ogromne szanse na powtórzenie tego sukcesu. O finał może być trudno, bowiem w kolejnej fazie Haiti podejmie złote medalistki sprzed dwóch lat – Meksyk.

Haiti – Gujana 3:0 (1:0)
Dumonay 18’, 54’, 60’

Żółta kartka: Knight (Gujana)

Obrończynie mistrzowskiego tytułu nie miały przesadnie trudnego zadania w swoim ćwierćfinale, mierząc się z Trynidadem i Tobago. Mimo to, pierwsza bramka dla Meksykanek padła dopiero w ostatnich sekundach pierwszej połowy. Jej autorką została Anette Vazquez.

Po zmianie stron rozluźnione prowadzeniem zawodniczki z Meksyku jeszcze trzykrotnie pokonały bramkarkę Trynidadek. W 56. minucie na 2:0 trafiła Gabriela Juarez, a dwanaście minut później rzut karny pewnie wykorzystała Alison Gonzalez. Ostatni cios faworytki wyprowadziły za sprawą wprowadzonej na boisko chwilę wcześniej Destinee Paolinetti, która zdobywając bramkę, ustaliła wynik tego pojedynku na 4:0.

Meksyk – Trynidad i Tobago 4:0 (1:0)