Mistrzostwa CONCACAF U-20: Sensacyjna strata punktów faworytek, kolejny grad goli trzeciego dnia turnieju

W trzeciej serii meczów turnieju finałowego mistrzostw Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów mieliśmy kolejne niespodziewane rozstrzygnięcie. Zaliczana do grona faworytek mistrzostw Kanada nie potrafiła wygrać z Gwatemalą.

Trzeci dzień zmagań na boiskach Dominikany rozpoczął się od starcia Salwadoru z Jamajką. Już po jedenastu minutach tego starcia na tablicy widniał wynik 2:0 dla zawodniczek z ojczyzny muzyki reggae. Autorką obu trafień została Jody Brown. W ostatniej akcji pierwszej połowy kontaktowe trafienie udało się zanotować Salwadorkom. Rzut karny pewnie wykorzystała Mara Rodriguez Luther.

Faworyzowane Jamajki, które turniej rozpoczęły od zaskakującego remisu z Gwatemalą, po zmianie stron potwierdziły swoje aspiracje sięgające minimum do wyjścia z grupy. W 58. minucie futbolówkę w siatce umieściła Lacey Murray, a rezultat na 1:4 ustaliła Chantelle Parker, która wcześniej zanotowała asysty przy dwóch pierwszych trafieniach swojej drużyny. Jamajki po dwóch kolejkach fazy grupowej mają na koncie 4 punkty, Salwadorki wciąż pozostają z zerowym dorobkiem.

Mistrzostwa CONCACAF U-20 – Grupa E
Salwador U-20 – Jamajka U-20 1:4 (1:2)
Rodriguez Luther 45+2’ (k) – Brown 2’, 11’, Murray 58’, Parker 82’

Co ciekawe, to właśnie zawodniczki z Jamajki są po dwóch kolejkach fazy grupowej liderkami w swojej stawce. Jest to wynikiem wpadki Kanadyjek. Reprezentacja, która na poprzednich młodzieżowych mistrzostwach kontynentu zajęła czwarte miejsce, tegoroczny turniej rozpoczęła od wygranej 2:0 z Salwadorem, lecz z Gwatemalą nie było już tak łatwo.

Piłkarki z Gwatemali są jedną z największych niespodzianek turnieju. W pierwszym meczu udało im się urwać jedno „oczko” Jamajce, a w poniedziałek tej samej sztuki dokonały w pojedynku z Kanadą. Remisy te znacznie się od siebie jednak różniły. W potyczce z największym krajem Ameryki Północnej Gwatemalki nie potrafiły trafić do siatki, jednak to samo powiedzieć można o ich rywalkach. Co jasne, groźniejsze okazje stwarzały sobie piłkarki z Kanady, lecz nie udało im się ani razu pokonać Ashley Donsi. Wynik 0:0 oznacza, że podopieczne Henry’ego Gonzaleza już praktycznie pewne awansu do fazy pucharowej. W ostatnim meczu wystarczy, że nie przegrają z najsłabszym w grupie Salwadorem, a będą mogły się cieszyć z gry w play-offach. Kanadyjki nie mają się jednak co obawiać szybkiego odpadnięcia z walki o medale kontynentalnych mistrzostw. Do play-offów awansują bowiem aż trzy z czterech drużyn każdej z grup. W ostatnim grupowym meczu piłkarki spod znaku klonowego liścia zagrają jednak z Jamajką o pierwsze miejsce, które zapewnia łatwiejszego rywala na kolejnym etapie. Triumfator grupy E zagra w 1/8 finału z Bermudami – drużyną, która zajęła drugie miejsce w swojej grupie kwalifikacyjnej do turnieju.

Gwatemala U-20 – Kanada U-20 0:0

Żółte kartki: Anzueto, Ovando – Quarry, Ladhani

Pewnie w kierunku wygrania grupy C zmierzają natomiast Amerykanki, które nie straciły jeszcze nawet gola. Po okazałym triumfie 9:0 z Kubą, piłkarki z USA łatwo uporały się z gospodyniami. Największe szanse na zgarnięcie tytułu królowej strzelczyń turnieju ma Mia Fishel, autorka czterech trafień w starciu z Kubankami. Przeciwko Dominikanie 18-latka dwukrotnie cieszyła się ze strzelonego gola, otwierając wynik już po niespełna trzech minutach. Nie minął nawet kwadrans poniedziałkowego meczu, a USA prowadziło już 3:0. Oprócz Fishel, piłkę w siatce umieściła także Rebecca Jarrett.

Po przerwie pewne triumfu Amerykanki oszczędzały już nieco siły, co nie przeszkodziło im jednak w strzeleniu jeszcze jednej bramki. Jej autorką została kapitan drużyny Brianna Pinto. USA nie pozwoliło gospodyniom turnieju finałowego na stworzenie jakiejkolwiek groźnej okazji. Dominikana mimo dotkliwej porażki, wciąż ma dodatni bilans bramkowy i może być już praktycznie pewna gry w 1/8. Nawet jeśli przegra w środę z Kubą, zdobyte wcześniej trzy punkty powinny wystarczyć do awansu, bowiem ostatni w tabeli Honduras na zakończenie fazy grupowej stanie naprzeciw Amerykankom.

Mistrzostwa CONCACAF U-20 – Grupa C
Dominikana U-20 – Stany Zjednoczone U-20 0:4 (0:2)
Fishel 3’, 12’, Jarrett 8’, Pinto 65’

Żółta kartka: Maycee Bell (USA)

Największym rozczarowaniem mistrzostw CONCACAF U-20 jest bez dwóch zdań Honduras. Klasyfikowane na ósmym miejscu kontynentalnego rankingu zawodniczki rozpoczęły turniej od kompromitującej klęski 0:7 z Dominikaną, a w następnym meczu przeciwko Kubie było niewiele lepiej. Pierwsza połowa tego starcia zakończyła się prowadzeniem Kubanek 2:0 po trafieniach Maristanii Mengany oraz Analii Cespedes, w której golu największy udział miała jednak bramkarka Linda Reyes. Zaledwie 15-letnia zawodniczka nie zdołała złapać zmierzającego wprost w jej ręce uderzenia z rzutu wolnego i po raz drugi tego dnia, a dziewiąty w ciągu ostatnich dni wyciągała piłkę z siatki.

Podsumowaniem nieporadności Honduranek na mistrzostwach strefy CONCACAF może być gol na 3:0. Piłkę do własnej bramki przy próbie jej wybicia wpakowała z bliskiej odległości Giselle Guzman i na nic zdała się szczęśliwie zdobyta chwilę później bramka na 3:1 autorstwa 16-letniej Maylin Menjivar, bowiem Kubanki były tego dnia zabójczo skuteczne. W 58. minucie swojego drugiego w tym meczu gola strzeliła Cespedes, a dwanaście minut później podwyższyła z rzutu karnego Katheryn Rodriguez. Autorką ostatniego trafienia została 16-letnia Cecil Aldana, która skorzystała z kolejnego błędu swojej młodszej o rok rywalki strzegącej bramki Hondurasu. Gdyby tego było mało, podłamane podopieczne Miguela Escalante w 84. minucie zmarnowały jeszcze rzut karny. Z jedenastu metrów pomyliła się Menjivar. Kadra „La H” ma już tylko matematyczne szanse na przejście do kolejnego etapu. W praktyce – w nocy ze środy na czwartek polskiego czasu, czekać je będzie raczej kolejny „łomot”, tym razem od najsilniejszej w tej grupie ekipy Stanów Zjednoczonych. Kubanki o drugie miejsce powalczą natomiast w bezpośrednim starciu z Dominikaną.

Kuba U-20 – Honduras U-20 6:1 (2:0)
Mengana 21’, Cespedes 45’, 58’, Guzman 53’ (s), Rodriguez 70’ (k), Aldana 73’ – Menjivar 55’

Żółta kartka: Castro (Honduras)