Mistrzostwa CONCACAF U-20: Udany rewanż za finał sprzed dwóch lat, USA z pucharem!

Piłkarki Stanów Zjednoczonych zostały młodzieżowymi mistrzyniami Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów. Zawodniczki z USA okazały się bezsprzecznie najlepsze w strefie CONCACAF, w meczu finałowym gromiąc Meksykanki aż 4:1.

Zespoły te spotkały się w finale po raz drugi z rzędu. Przed dwoma laty po rzutach karnych zwycięstwo odniosły Latynoski, dlatego Amerykankom zależało na udanym rewanżu. W mecz lepiej weszły obrończynie tytułu, obejmując prowadzenie w 6. minucie po pięknym strzale Silvany Flores zza pola karnego. Po kolejnych sześciu minutach był już remis. Stan rywalizacji wyrównała Trinity Rodman i do szatni obie drużyny schodziły z wynikiem 1:1.

Druga połowa należała jednak w całości do Amerykanek. W kluczowym momencie tego starcia fatalny w skutkach błąd popełniła Wendy Toledo. Bramkarka Meksyku nie złapała strzału z dystansu Katelyn Duong i do odbitej przez nią futbolówki dopadła najszybciej Mia Fishel, pakując piłkę z bliskiej odległości do pustej bramki. Co ciekawe, po zakończeniu finału to właśnie zawodniczka stojąca między słupkami Meksyku, zgarnęła złotą rękawicę dla najlepszej bramkarki mistrzostw. Utrata gola podcięła Meksykankom skrzydła, co ułatwiło zawodniczkom z USA zadanie. Amerykanki poszły za ciosem, w 57. minucie wychodząc na dwubramkowe prowadzenie po kolejnym trafieniu Fishel. Był to już jej 13. gol w tym turnieju, lecz 17-letniej napastniczce nie udało się zdobyć korony królowej strzelczyń mistrzostw. O jedną bramkę więcej zdobyła bowiem reprezentantka Haiti, Melchie Dumonay, w sześciu rozegranych meczach notując aż 14 goli. Dwukrotnie w meczu finałowym z pokonania bramkarki Meksyku cieszyła się zarówno Fishel, jak i Trinity Rodman. Pomocniczka z USA przypieczętowała triumf swojej kadry w końcówce, ustalając wynik na 4:1.

Amerykanki sięgnęły po kontynentalne trofeum w tej kategorii wiekowej po raz piąty w historii. Do nich trafiła także nagroda fair play, a najlepszą piłkarką turnieju finałowego uznano Mię Fishel, która odebrała w związku z tym złotą piłkę. Zawodniczki z USA w siedmiu spotkaniach rozegranych na boiskach Dominikany strzeliły 44 gole, a finałowa bramka Silvany Flores to pierwszy i jedyny gol stracony przez tę kadrę. W pozostałych starciach udało im się zachować czyste konto.