fbpx

Olympique Lyon oficjalnie mistrzem Francji! Wielkie kontrowersje wokół awansu do Division 1

Ponad dwa tygodnie musieliśmy czekać na oficjalne stanowisko Francuskiej Federacji Futbolu w sprawie finalnego rozstrzygnięcia w rozgrywkach kobiecych. Ostatecznie, postanowieniem FFF mistrzostwo kraju przyznano Olympique Lyon, natomiast z awansu do Division 1 mogą cieszyć się ekipy Issy FF oraz Le Havre.

Po raz kolejny z sezonu zadowolone nie może być Paris Saint-Germain Pauliny Dudek i Katarzyny Kiedrzynek, zwłaszcza z uwagi na fakt, iż rozgrywki zostały przerwane tuż przed bezpośrednim starciem paryżanek z OL. Finalnie w tabeli drużyny te dzieliły trzy punkty, co zadecydowało o czternastym z rzędu krajowym mistrzostwie drużyny z Lyonu. Na pocieszenie PSG również zagra w przyszłorocznej edycji Ligi Mistrzyń.

Z francuską kobiecą elitą pożegnały się natomiast Olympique Marsylia i FC Metz, które wyraźnie w tym sezonie odbiegały poziomem od reszty stawki. Ich miejsca zajmą liderzy dwóch grup drugiej dywizji – Issy FF i Le Havre. Największe kontrowersje wzbudził awans tych ostatnich. W grupie B ekipa z północy kraju wyprzedziła bowiem tylko o trzy punkty zespół AS Saint-Étienne, który jednak rozegrał o jeden mecz mniej. Ponadto, drużyna „Zielonych” przeszła przez sezon bez porażki, notując 11 zwycięstw i 4 remisy w 15 spotkaniach. Le Havre z kolei przegrało dwukrotnie, między innymi w bezpośrednim starciu z Saint-Étienne i to aż 1:4. Średnia punktów na mecz była jednak dla nich korzystniejsza i mimo sprzeciwu wiceliderek grupy B, to Le Havre może cieszyć się z awansu. W piątek Francuski Komitet Olimpijski i Sportowy rozstrzygnął spór Saint-Étienne z krajową federacją na korzyść FFF, orzekając iż piłkarski związek z uwagi na wyjątkowe okoliczności zakończenia sezonu miał prawo do wydania takiej a nie innej decyzji. Drugoligowiec może jeszcze walczyć o swoje, wnosząc sprawę do sądu administracyjnego.

Other Articles

Leave a Reply