Piłkarski rollercoster w Wellington

W grupie G awans wywalczyła już drużyna Szwecji. O drugie miejsce mierzyły się reprezentacje Republiki Południowej Afryki i Włoch. Włoszkom w tym meczu wystarczy remis, ale zespół  z południa Afryki pokazał już na tym turnieju, że punktów nie oddaje łatwo.

Włoszki rozpoczęły z animuszem i już w 11 minucie w polu karnym faulowała Karabo Dhlamini.  Arianna Caruso pewnie wykorzystała rzut karny i Włoszki objęły prowadzenie. Włoszki kontrolowały wydarzenia na boisku, próbując od czasu do czasu stworzyć zagrożenie pod bramką RPA. W 31  minucie doszło do niecodziennej sytuacji kiedy to błąd popełniła obrończyni Włoch, doprowadzając do remisu. Benedetta Orsi podała piłkę w stronę swojej bramki do Francesci Durante, która zaskoczona takim zagraniem odprowadziła piłkę do bramki. Mimo lekkiej przewagi Włoszki nie potrafiły trafić do bramki drużyny RPA i do przerwy utrzymał się remis 1:1.
Po przerwie Włoszki próbowały dalej nacierać na bramkę zawodniczek z Afryki. W ich grze było wiele niedokładności, co prokurowało szybkie kontrataki zespołu RPA. Jeden z takich błędów kosztował Włoszki utratę gola. W środku pola straciły piłkę i  Thembi Kgatlana pięknym podaniem obsłużyła Hildah Magaia, a ta potężnym strzałem zdobywa bramkę. Afrykanki poczuły w wiatr w żaglach i chwilę później mogło być 3:1. Tym razem Magaia wrzuciła piłkę w pole karne, a Kgatlana uderzyła w stronę bramki i Durante miała olbrzymi problem z obroną. W 74 minucie po wrzutce na pole karne Caruso biodrem skierowała piłkę do bramki RPA i Włoszki wracają do gry. Cztery minuty przed końcem podstawowego czasu Sofia Cantoro mogła dać zwycięstwo dla swego zespołu. Po jej strzale fenomenalnie zachowała się Swart ratując swój zespół. Co nie udało się Włoszkom, to zrobiły zaodniczki RPA. Ponownie duet Magaia i Kgatlana dał radość swoim kibicom. Magaia wystawiła piłkę Kgatlanie, a ona bez litośnie wykorzystała nieporadność włoskich defensorek i strzeliła trzecią bramkę. Włoszki próbowały odwrócić losy spotkania, ostatecznie jednak Włoszki wracają do domu. Zawodniczki RPA wygrały swój pierwszy mecz na Mundialu i cieszą się z awansu. W kolejnej rundzie spotkają się  Holandią.