fbpx

Po raz pierwszy w historii kobiety poprowadzą mecz Klubowych Mistrzostw Świata

Na początku lutego w Katarze rozpoczną się Klubowe Mistrzostwa Świata, w których zagra między innymi Bayern Monachium Roberta Lewandowskiego. Po raz pierwszy w historii FIFA do sędziowania meczów KMŚ desygnowała kobiety, na czele z główną arbiter Ediną Alves Batistą.

Na liście sędziów wskazanych przez światową centralę piłkarską znajduje się 19 nazwisk (7 arbitrów głównych i 12 asystentów) – trzy z nich to kobiety. Oprócz pochodzącej z Brazylii Batisty razem z nią sędziować będą także asystentki – jej rodaczka Neuza Back oraz Argentynka Mariana de Almeida.

40-letnia Edina Alves Batista posiada duże doświadczenie w prowadzeniu meczów mężczyzn, bowiem na co dzień regularnie sędziuje między innymi spotkania brazylijskiej Serie A. Uznana jest także w kobiecej piłce. Na Mistrzostwach Świata w 2019 roku jako arbiter główna prowadziła cztery mecze, w tym półfinałowe starcie Anglii z USA (1:2).

Klubowe Mistrzostwa Świata odbędą się w dniach 1-11 lutego w Katarze. Wystąpią w nich najlepsze kluby sześciu kontynentalnych federacji (Bayern Monachium, Niemcy – UEFA, Tigres UANL, Meksyk – CONCACAF, Al-Ahly, Egipt – CAF, Ulsan Hyundai, Korea Płd. – AFC, Auckland City, Nowa Zelandia – OFC), a także mistrz kraju – gospodarza turnieju, czyli katarskie Al-Duhail. Nie jest jeszcze znany mistrz Ameryki Południowej, bowiem finał Copa Libertadores odbędzie się 23 stycznia. W grze pozostają tam jeszcze po dwa kluby z Argentyny i Brazylii – Boca Juniors, River Plate, Palmeiras i Santos.

Losowanie par KMŚ odbędzie się 19 stycznia w Zurychu. Bayern Monachium i triumfator Copa Libertadores swój udział w nim rozpoczną dopiero od półfinałów. Na liście sędziów desygnowanych przez FIFA na ten turniej nie znalazł się żaden Polak.

Other Articles

EkstraligaNewsyPolska
HiszpaniaNewsyZagranica

Leave a Reply