Sensacja w meczu otwarcia! Norwegia przegrała z gospodyniami

Po efektownej ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata 2023 w Australii i Nowej Zelandii dokładnie o godzinie 9:04 czasu polskiego na boisko wybiegły zawodniczki Nowej Zelandii i Norwegii. W meczu otwarcia mundialu Nowozelandki niespodziewanie pokonały faworyzowane Norweżki 1:0.

Mecz rozpoczął się od spokojnej gry obu zespołów i choć przy piłce częściej znajdowały się Norweżki, to pierwszą groźną sytuację w 5. minucie stworzyły Nowozelandki – w okolicach piątego metra od linii bramkowej w dobrej sytuacji strzeleckiej znalazła się Malia Steinmetz. Kolejne minuty upłynęły pod znakiem przewagi optycznej Nowej Zelandii, piłkarki ze Skandynawii miały problem z wyprowadzeniem piłki z własnej połowy, agresywna gra gospodyń turnieju przynosiła oczekiwane efekty. Na przestrzeni dziesięciu minut piłka kilkukrotnie była dośrodkowywana w pole karne Aurory Mikalsen, jednak bez większego zagrożenia bramkowego. Po siedemnastu minutach gry Norweżki jednego mogły być pewne – ten mecz nie będzie należał do najłatwiejszych.

Pierwszą dobrą sytuację strzelecką faworytki tego spotkania stworzyły dopiero w 20. minucie gry. Po dobrym zgraniu głową w polu karnym przed szansą stanęła Frida Maanum, jednak jej strzał z okolic jedenastego metra był bardzo niecelny. Kolejne minuty rywalizacji upłynęły w spokojnym tempie, środek ciężkości gry przesunął się do centralnej części boiska. W 37. minucie rywalizacji efektownym, dynamicznym rajdem prawym skrzydłem popisała się Caroline Graham Hansen, minęła trzy kolejne zawodniczki Nowej Zelandii i dograła piłkę w pole karne do Fridy Maanum. Akcja nie zakończyła się jednak strzałem na bramkę. Do końca pierwszej części meczu zawodniczki Nowej Zelandii właściwie nie opuściły norweskiej połowy boiska. Kilka dośrodkowań, kilka rzutów rożnych, brakowało jednak dokładności i chłodnej głowy przy wykończeniu akcji. Do szatni zawodniczki udały się przy bezbramkowym remisie, remisie ze wskazaniem zdecydowanie na Nową Zelandię.

Na drugą połowę spotkania obie ekipy wybiegły w niezmienionych składach. Gospodynie turnieju nie mogły sobie wymarzyć lepszego otwarcia drugiej części gry! W 48. minucie meczu swoją trzecią bramkę w historii występów w mistrzostwach świata zdobyła Hannah Wilkinson. Akcja bramkowa zaczęła się niepozornie. Nowozelandki wprowadziły piłkę do gry z rzutu od bramki, Akcja przeprowadzona skrzydłem była na tyle dynamiczna, że wystarczyło wymienić jedynie trzy podania, aby Jacqui Hand wyłożyła piłkę jak na tacy na siódmy metr zawodniczce na co dzień występującej w Melbourne City. Wilkinson dopełniła formalności. Nowozelandki stanęły przed realną szansą odniesienia historycznego, pierwszego zwycięstwa w meczach z Norwegią. Kolejne minuty upłynęły pod znakiem ataków Nowej Zelandii, zdobyta bramka dodała im animuszu i z dużą determinacją dążyły do wykorzystania swojej przewagi. W 53. minucie meczu sędzia Yoshimi Yamashita potrzebowała pomocy na wozie VAR, aby rozstrzygnąć czy należy się rzut karny gospodyniom po potencjalnym zagraniu ręką Mathilde Harviken. Wątpliwości zostały szybko wyjaśnione i gra była kontynuowana od rzutu rożnego pod norweską bramką.

W 59. minucie meczu przed szansą na doprowadzenie do remisu stanęła Frida Maanum, jednak jej płaski strzał z odległości sześciu metrów od bramki był niecelny. Była to już druga dogodna sytuacja w tym meczu niewykorzystana przez Maanum. Na odpowiedź gospodyń nie trzeba było długo czekać, w 61. minucie niecelny strzał z linii pola karnego oddała Wilkinson. Dwie minuty później przepiękny strzał na bramkę z szesnastego metra oddała Indiah-Page Riley i tylko dzięki efektownej paradzie Aurory Mikalsen wynik na tablicy świetlnej nie uległ zmianie. Bramka zdobyta na samym początku drugiej części gry zdecydowanie ożywiła mecz, jeszcze bardziej napędziła niesamowite w tym meczu piłkarki Nowej Zelandii. Emilie Havi, wprowadzona w drugiej połowie w miejsce Julie Blakstad, wprowadziła sporo ożywienia na lewym skrzydle skandynawskiego zespołu. W 67. minucie gry niewiele brakowało, aby jej nieudane dośrodkowanie znalazło drogę do bramki. Mijały kolejne minuty spotkania, Norweżki w dalszym ciągu tkwiły w impasie, nie miały pomysłu, w jaki sposób sforsować skuteczną obronę Nowej Zelandii. Tymczasem w 71. minucie gry bardzo groźny strzał na bramkę Mikalsen oddała zawodniczka Tottenhamu – Ria Percival. Na dziesięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry, do intensywnych ataków przystąpiły Norweżki, czego efektem był strzał w poprzeczkę Tuvy Hansen. Po weryfikacji VAR w 90. minucie spotkania przed szansą na podwyższenie prowadzenia stanęły Nowozelandki – sędzia Yamashita odgwizdała rzut karny po zagraniu ręką Tuvy Hansen. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podeszła Ria Percival, jednak jej strzał był nieskuteczny, na przeszkodzie stanęło obramowanie bramki.

Japońska sędzia do spotkania doliczyła aż dziewięć minut, co przedłużyło szansę Norweżek na doprowadzenie do wyrównania. Desperackie próby zawodniczek ze Skandynawii  okazały się jednak nieskuteczne, ich ataki były chaotyczne i bardzo nerwowe. Do końca spotkania wynik nie uległ już zmianie i po bramce Hannah Wilkinson Nowa Zelandia miała powody do wielkiej radości. Sensacja stała się faktem!

Czwartek, 20 lipca, godz. 9:00, Eden Park (Auckland)
Grupa A
Nowa Zelandia – Norwegia 1:0 (0:0)
Wilkinson 48′

Nowa Zelandia: 21. Victoria Esson – 4. C. J. Bott, 7. Ali Riley (K), 13. Rebekah Stott (70, 3. Claudia Bunge), 14. Katie Bowen – 2. Ria Percival, 6. Malia Steinmetz, 12. Betsy Hassett – 16. Jacqui Hand (90, 9. Gabi Rennie), 17. Hannah Wilkinson (86, 15. Paige Satchell), 20. Indiah-Page Riley.

Norwegia: 23. Aurora Mikalsen – 4. Tuva Hansen, 6. Maren Mjelde (K), 13. Thea Bjelde (90, 2. Anja Sonstevold), 16. Mathilde Harviken – 7. Ingrid Syrstad Engen, 11. Guro Reiten, 18. Frida Maanum (75, 8. Vilde Bøe Risa) – 10. Caroline Graham Hansen, 14. Ada Hegerberg, 17. Julie Blakstad (56, 20. Emilie Haavi).

Żółta kartka: Emilie Haavi (Norwegia).

Sędzia: Yoshimi Yamashita (Japonia).

Widzów: 42 137.

W drugim spotkaniu zaplanowanym na dzisiaj, o godzinie 12:00 rywalizację w grupie B rozpoczną reprezentantki Australii i Irlandii.