Sensacja w eliminacjach olimpijskich! 106. kadra rankingu FIFA z awansem na Igrzyska

Możemy już być pewni, że najniżej notowaną drużyną, która wystąpi na najbliższych Igrzyskach Olimpijskich będzie Zambia. Kadra plasująca się w aktualnym rankingu FIFA na 106. miejscu sensacyjnie pokonała w rewanżowym meczu Kamerun 2:1, zapewniając sobie awans na Olimpiadę.

„Nieposkromione Lwice” w pierwszym meczu przed własną publicznością wygrały z Zambijkami 3:2, dlatego wyjazdowy rewanż miał być dla nich formalnością, która przypieczętuje awans na Igrzyska. Plany te już po kwadransie gry wybiła im z głowy Mary Mwakapila. Po jej golu w dwumeczu mieliśmy remis 3:3, lecz dzięki dwóm trafieniom zdobytym na wyjeździe w pierwszym spotkaniu, to Zambijki przy takim wyniku miały awans na japoński turniej. Jeszcze przed przerwą szanse swojej kadry na wyjazd do Tokio zwiększyła Hellen Mubanga.

Kamerunki próbowały atakować w drugiej połowie, co jednak przez długi czas nie dawało efektów. W doliczonym czasie gry udało im się strzelić kontaktową bramkę, lecz to nie wystarczyło do wyeliminowania „Miedzianych Królowych”, które razem ze swoimi fanami mogły cieszyć się z pierwszego w historii awansu na Igrzyska Olimpijskie. Zambijki musiały w ostatnich sekundach bronić się w dodatku w dziesiątkę, lecz dotrwały do końcowego gwizdka. Kamerun przegrywając w ostatniej fazie afrykańskich eliminacji nie stracił jednak jeszcze szans na grę na Olimpiadzie. W kwietniu czekać je będzie dwumecz z drugą ekipą Copa America – Chile.

Zambia – Kamerun 2:1 (2:0)