U-17: Polki zostawiły na boisku całe serce, zwyciężyły jednak Hiszpanki…

Polki bardzo udanie rozpoczęły rywalizację w Mistrzostwach Europy do lat 17, pokonując przed kilkoma dniami Belgijki 1:0 (relacja TUTAJ). Zwycięstwo napawało optymizmem przed dzisiejszym pojedynkiem z Hiszpanią, choć było wiadomo, że o zdobycz punktową w tym pojedynku nie będzie łatwo. Zabrakło jednak bardzo niewiele do szczęścia, Polki straciły bramkę na kilka minut przed końcowym gwizdkiem.

Od pierwszego gwizdka sędzi Oxany Cruc z Mołdawii inicjatywę przejęły Hiszpanki, to one utrzymywały się zdecydowanie częściej przy piłce, można było spodziewać się takiego obrazu tego spotkania. Jednak to Polki jako pierwsze stanęły przed dobrą szansą na objęcie prowadzenia. W 6. minucie gry po dobrze rozegranej akcji przed niezłą okazją stanęła Oliwia Związek, uderzenie było jednak zbyt lekkie i poradziła sobie z nim Laia. Hiszpanki pierwszy celny strzał na bramkę Julii Woźniak oddały w 12. minucie gry, uderzenie bez trudu złapała jednak polska golkiperka. Kolejne celne uderzenie na biało-czerwoną bramkę oglądaliśmy w 18. minucie gry, uderzenie wprost w ręce Woźniak. Po kolejnych sześciu minutach gry Hiszpanki miały dobrą okazję po zamieszaniu w polu karnym po rzucie rożnym, na posterunku była jednak nasza bramkarka. Do końca pierwszej części spotkania obraz gry nie uległ zmianie, w dalszym ciągu to zespół z Półwyspu Iberyjskiego prowadził grę, nie stwarzając sobie jednak klarownych bramkowych okazji. Polki schodziły więc do szatni z bezbramkowym remisem.

Po zmianie stron jako pierwsze dobrą akcję ofensywną przeprowadziły zawodniczki prowadzone przez Kenio Gonzalo, w 51. minucie po dobrym rajdzie na prawym skrzydle piłka trafiła w pole karne do jednej z napastniczek. Hiszpańska piłkarka zdołała oddać strzał na bramkę, był to jednak strzał niecelny. Polki dobrze rozegrały piłkę w 55. minucie spotkania, futbolówka trafiła na lewe skrzydło, nie udało się jednak akcji sfinalizować uderzenie na bramkę przeciwniczek. Hiszpanki w 59. minucie gry oddały niebezpieczny strzał z okolic linii pola karnego, płaskie uderzenie wylądowało jednak w koszyczku Julii Woźniak. Po upływie dwudziestu minut drugiej części meczu należało podkreślić, że gra biało-czerwonych wyglądało lepiej niż przed przerwą, Polki grały odważniej, częściej były przy piłce. W 69. minucie meczu zespół prowadzony przez Marcina Kasprowicza miał bardzo dużo szczęścia, a ściśle rzecz ujmując, miał w bramce Julię Woźniak! Świetna interwencja polskiej bramkarki po strzale wolejem rywalki uchroniła nasz zespół przed utratą gola. Polki zrewanżowały się soczystym uderzeniem z dystansu w 73. minucie gry, piłkę złapała pewnie Laia. W 80. minucie po raz kolejny nasz zespół uratowała Julia Woźniak, popisała się efektowną paradą po strzale głową zawodniczki z Hiszpanii. Trzy minuty później ofiarną interwencją w polu karnym wykazała się polska defensorka, a było naprawdę bardzo niebezpiecznie. W 87. minucie spotkania Hiszpanki w końcu dopięły swego i zdobyły bramkę na 1:0. Po rzucie rożnym zbyt dużo miejsca w polu karnym miała Ainoa Gomez, bez zastanowienia oddała skuteczny strzał w kierunku dalszego słupka bramki Polek, tym razem Julia Woźniak była bezradna.

Polkom zabrakło dzisiaj bardzo niewiele, aby dowieźć do końcowego gwizdka bardzo cenny remis z Hiszpankami. Ofiarna gra biało-czerwonych, bardzo ambitna, pełna zaangażowania i woli walki niestety nie wystarczyła na zespół prowadzony przez Kenio Gonzalo. Należy zaznaczyć, że przewaga Hiszpanek w ciągu całego spotkania nie podległa najmniejszej dyskusji i zdecydowanie na zwycięstwo w tym meczu piłkarki z Półwyspu Iberyjskiego zasłużyły. Polkom należą się ogromne brawa za serce zostawione na boisku! Przed drużyną Marcina Kasprowicza spotkanie z Portugalią, które zadecyduje o tym, czy nasze reprezentantki zameldują się w półfinale Mistrzostw Europy do lat 17. Do awansu do najlepszej czwórki turnieju wystarczy naszym piłkarkom remis. Pewne jest, że Hiszpania wygrywa naszą grupę, z turniejem żegnają się Belgijki.

ME U-17 – 1. kolejka
Hiszpania – Polska 1:0 (0:0)
Gomez 87′

Hiszpania: Laia – Martina Gonzalez, Nerea Carmona, Amaya, Noa Ortrega (63′ Escot), Folgado (46′ Cubo), Celia Segura, Ainoa Gomez, Irune Dorado (63′ Moreno), Aiara Aguirrezabala (75′ Fernandez), Lua Calo (46′ Cerrato).

Selekcjoner: Kenio Gonzalo.

Polska: Julia Woźniak – Magda Piekarska, Iga Witkowska, Oliwia Łapińska, Anna Skrzypczyk, Krystyna Flis (90’+1′ Aleksandra Kuśmierczyk), Julia Ostrowska (90’+1′ Zofia Pągowska), Weronika Araśniewicz (90’+1′ Zuzanna Witek), Lena Marczak (82′ Małgorzata Rogus), Martyna Bartczak, Oliwia Związek (60′ Kinga Wyrwas).

Selekcjoner: Marcin Kasprowicz.

Żółte kartki: Calo, Amaya

Sędzia: Oxana Cruc (Mołdawia)
Sędzie asystentki: Roxana Ivanov (Mołdawia), Ainhoa Fernandez (Hiszpania)

Po tej akcji Hiszpanki zdobyły bramkę rozstrzygającą o losach dzisiejszego spotkania: