UAM Poznań zwycięża w Gdańsku i pozostaje liderem w gr. północnej

W spotkaniu otwierającym ostatnią kolejkę rundy zasadniczej Ekstraligi Futsalu AZS UAM Poznań zwycięstwem 3:1 nad zespołem Uniwersytetu Gdańskiego rozstrzygnął sprawę mistrzostwa w grupie północnej i ostatecznie pozostał liderem w tabeli.

W ostatniej kolejce szansę na fotel lidera na koniec rundy zasadniczej miały zespoły zajmujące pierwsze 3 lokaty w tabeli, w tym zespół z Gdańska, który w pierwszym spotkaniu z UAM Poznań przywiózł ze stolicy Wielkopolski cenny punkt. Szansę na objęcie prowadzenia gospodynie miały w 2’ po strzale Izabeli Pawłowskiej, ale piłka po kontakcie z obroną przeleciała tuż obok narożnika. Mistrzynie Polski wysoko postawiły poprzeczkę w rywalizacji i już w 4’ objęły prowadzenie. Strzał z dystansu Laury Czudzińskiej obroniła Weronika Wieżynis, ale do piłki natychmiast doskoczyła Zuzanna Sawicka i posłała piłkę do bramki. W 9’ poznanianki mogły podwyższyć prowadzenie, ale po świetnym dograniu Sandry Lichtenstein na dalszy słupek, z piłką minęła się Aleksandra Jankowska. W 13’ o czas dla zespołu z Gdańska poprosił trener Tomasz Aftański. Chwilę po wznowieniu gry szansę miały z kolei gospodynie, po tym jak piłkę w środku pola przejęła Natasza Urbanowicz i odegrała ją do Pauli Zawistowskiej, ale zawodniczka Gdańska zamiast oddać strzał niepotrzebnie zdecydowała się na podanie i piłkę przechwyciła obrona. Skuteczniejsze okazały się zawodniczki z Poznania, które w 15’ po strzale Patrycji Sutkowskiej prowadziły już dwiema bramkami. Po utracie drugiej bramki nastąpiła zmiana w bramce Uniwersytetu Gdańskiego i Weronikę Wieżynis zastąpiła Malwina Ciesielska. W 17’ kolejną okazję na bramkę dla gości miała Alicja Zając po otrzymaniu podania od Zuzanny Sawickiej, ale będąca w sytuacji sam na sam z bramkarką kapitan zespołu z Poznania oddała bardzo niecelny strzał.

Po przerwie zespół UAM w 23’ zdołał wywalczyć rzut wolny w niewielkiej odległości od pola karnego, ale próba strzału przez jedną z zawodniczek była kompletnie nieudana. Gdy na tablicy pozostało mniej niż 10 minut do końca gry, inicjatywę przejęły gospodynie. Najpierw po dograniu Wiktorii Fidurskiej strzał oddała Paula Zawistowska, ale w interwencji Dominikę Dewicką wyręczyła Patrycja Sutkowska, która zablokowała uderzenie. Po chwili zawodniczka UG ruszyła z kontrą i ponownie oddała strzał, ale powracająca do obrony Alicja Zając w ostatniej chwili wybiła piłkę na aut. Na 3 minuty przed końcem spotkania o czas poprosił Tomasz Aftański, który zdecydował się na grę z lotną bramkarką, w roli której wystąpiła Izabela Pawłowska. W 39’ błąd w rozegraniu obrony gospodyń wykorzystała Zuzanna Sawicka, która po przejęciu piłki oddała celny strzał na pustą bramkę. Ale zawodniczki Uniwersytetu Gdańskiego nie zamierzały się poddawać i jeszcze w tej samej minucie dalekie dogranie Nataszy Urbanowicz wykorzystała Paula Zawistowska, zdobywając jedyną bramkę dla swojego zespołu. Na zakończenie spotkania dosłownie w ostatniej sekundzie po nieudanym rozegraniu gospodyń na polu karnym przeciwniczek, strzał oddała jedna z zawodniczek Poznania, ale piłka po długim locie trafiła w słupek i mecz zakończył się wynikiem 3:1 dla drużyny UAM.

Do zakończenia rundy zasadniczej w grupie północnej pozostały jeszcze dwa spotkania, które zostaną rozegrane w niedziele, jednak nie będą one miały już wpływu na ostateczne lokaty poszczególnych drużyn w tabeli.